1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İhale mağduru hamam
İhale mağduru hamam

İhale mağduru hamam

Bostancı Mahallesi’nde bulunan tarihi Tabak Hamamı’nın restorasyonu tam bir yılan hikayesine döndü.

A+A-

 Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve 8 Temmuz'da bitirilip teslim edilmesi gereken Haman kendi haline terkedilirken, birçok yerinde çökme tehlikesi olması endişe yaratıyor. Tabak Hamamının restorasyon işi, iddialara göre ihaleyi alan kardeşlerin kendi aralarında anlaşamamaları nedeniyle yarım kaldı. Arka kısmında suyun biriktiği, çöplerin atıldığı Tabak Hamamının, geceleri de uyuşturucu kullananların meskeni olduğunu söyleyen mahalleli tarihi hamamın çökmesinden de endişe duyuyor. Tabak Hamamı’nda 20 sene çalıştığını söyleyen Şükrü Çapar, “Hamamın içi ayna gibiydi. Bir tek Külhan tamir olsaydı yeterliydi. Durduğu yerde öldürdüler, sağlam yeri hasta ettiler. Oncak yıl çalıştığım hamamı girdiğim zaman tanıyamadım” dedi.

thumbnail_tabak-hamami6.jpg

YIKILIR DİYE ENDİŞE EDİYORUZ

19 Şubat 2018 tarihinde sözleşmesi yapılan hamamın bitiş tarihi 8 Temmuz 2019 olmasına rağmen, teslim edilmediği gibi iş  yaklaşık 6 ay önce durdu. Restorasyonu yarım kalan Tabak Hamamı’nda restorasyona yeniden başlanacağı günü bekleyen mahalle sakinleri, çökme tehlikesi bulunan hamamın bir an önce bitirilmesi için yetkilileri göreve davet etti. Mahalle sakinleri, “Burası çevreye rahatsızlık veriyor. Yol vardı, araç geçerdi şimdi geçemiyor. Arkada su birikmiş, etrafa kötü kokular yayıyor. Çöp atıyorlar, artı gece hırsızlar, tinerciler, baliyyiciler, uyuşturucu kullananlar buraya geliyor. Burada aileler yaşıyor. İnsanlar sokağa çıkmaya korkuyor. Bu senede böyle kalırsa seneye çöker. Kendileri yaptıkları yerde yıkılıyordu. Zaten bir yanda çökmeye başlamış. Bir yağmur daha görürse yıkılır diye endişe içindeyiz” dediler” dedi. 

mahalleli.jpeg

İÇİ AYNA GİBİYDİ

Tarihi hamamda 20 yıl boyunca kesecilik yapan ve hamamın ocağını yakan Şükrü Çapar, insanlara istihdam sağlayan hamamın yeniden hizmete gireceği günü dört gözle beklediklerini söyledi. Çapar, “20 sene burada çalıştım. Hamamın ocağını yakardım, keseciliğine girerdim. Burası 40-50 kişiye istihdam sağlıyordu. O kadar tarihi bir yerki. Battal Gazi’nin bile yıkandığı yer. Bir tek külhan tamir olsaydı içi ayna gibiydi. Çalışan bayan komple fayans yaptırdı. İçine girdiğin zaman ruhun açılıyordu. Oksijeni bol bir hamamdı” dedi.

BURANIN AZ BİR TAMİRATI VARDI

Su sorununun daha önce de olduğuna belirten Çapar, “Kanala bağladılar su yine gitmiyor. Çünkü akıntıyı veremiyorlar. Bu sorun daha önce de vardı. Biz şamandıralı bir motor koymuştuk, su biriktikçe çekiyorduk. Şu anda su birikiyor ve etrafa kötü kokular yayıyor. Benim üzüntüm, buranın az bir tamiratı vardı. Fakat durduğu yerde öldürdüler, sağlam şeyi hasta ettiler. 20 sene çalıştığım hamamı girdiğim zaman tanıyamadım. Kim alacak kim yüklenecek bilemiyoruz” diye konuştu. 

TABAK HAMAMI?

Bostancı Mahallesi Halil Camii Sokakta bulunan Tabak Hamamı’nın, Evliya Çelebi'nin Seyahatname adlı kitabına göre 17. yüzyıldan önce inşa edildiği tahmin ediliyor. Tabak Hacı Halil tarafından yaptırılmış olduğu tahmin ediliyor. Hamamın diğer hamam yapıları gibi soyunmalık, sıcaklık, ılıklık, soğukluk bölümleri bulunuyor. Özellikle soğukluk, sıcaklık ve halvet kısımları kubbelerle örtülmüş durumda. İri kesme taştan haç biçimi eyvanlı, tek hamam planında yapılmış. Hamamın soğukluğuna sokaktan basık kemerli bir kapıdan yirmi basamak inilerek ulaşılıyor.  Soğukluk kare planda dört tarafı nişlerle genişletilmiş. Ortasında sekizgen bir havuz ve bunun üzerine denk gelen aydınlık fenerinin yer aldığı kubbe ile örtülü. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum