İbrahim Ay ve beraberindeki 5 sanığın yargılandığı dava Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Müşteki Mahmut Özkılıç ve sanıkların tamamının beyanları alındı. Beyanlardan sonra duruşmaya ara verildi. Ara sonrası mahkeme başkanı İbrahim Ay ve 5 sanık hakkındaki kararını açıkladı. Açıklanan kararla birlikte İbrahim Ay 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Tüm Sanıklar Ve Avukatlar Katıldı

4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Sadık Onur Mert, Selçuk Yiğit, İrfan Güçyetmez, Yılmaz Duman, Mahmut Polat ile bu sanıkları azmettirdiği iddiasıyla hakkında dava açılan Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay ve tarafların avukatları katıldı.  İlk olarak tanıkların dinlendiği duruşmada daha sonrasında ise sanıklar ve taraf avukatları savunmalarını yaptı. Gazeteci Mahmut Özkılıç ise tüm sanıklardan davacı olduğunu söyledi. Sanık İbrahim Ay da gazeteci Mahmut Özkılıç’ın vurulmasıyla ilgili olayda suçsuz olduğunu ifade ederek tahliyesini talep etti.

Kararı Açıkladı

Daha sonrasında ise taraf avukatlarının son savunmaları alındı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti karar arası verdi. Aranın ardından toplanan mahkeme heyeti 6 sanığın yargılandığı davada kararını açıkladı.

Sanıklar Kaç Yıl Ceza Aldı?

Mahkeme heyeti, Özkılıç’ın vurulması olayına ilişkin sanıklara şu şekilde ceza verdi: İbrahim Ay: 18 yıl, Sadık Onur Mert: 19 yıl 6 ay, Mahmut Polat: 18 yıl, 
Selçuk Yiğit: 13 yıl 6 ay, Yılmaz Duman: 19 yıl 3 ay ve İrfan Güçyetmez: 19 yıl 3 ay ceza aldı. Mahkemeye heyeti ayrıca, hükümle birlikte tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesine karar verdi.

Olayın Geçmişi ?

Gazeteci Mahmut Özkılıç'ın 27 Nisan 2018'de uğradığı silahlı saldırıyla ilgili davada Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi 19 Nisan 2021'de karar duruşmasını görmüş ve Sadık Onur Mert ile Selçuk Yiğit'e "nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 20'şer yıl, aynı suçtan sanıklar İrfan Güçyetmez ve Yılmaz Duman'a 16 yıl 8'er ay hapis cezası vermişti. "Suça yardım" suçundan 10 ay hapis cezası verilen tutuksuz sanık Mahmut Polat ile GGC Başkanı İbrahim Ay'a ise saldırıyla bağlantılı oldukları iddiasıyla 28 Haziran 2022'de tutuklanmıştı. Daha sonrasında ise yerel mahkemenin sanıklar Sadık Onur Mert, Selçuk Yiğit, İrfan Güçyetmez, Yılmaz Duman ve Mahmut Polat hakkında verdiği karar Bölge Adliye Mahkemesi tarafından hukuka uygun bulunmamış sanıkları azmettirdiği öne sürülen İbrahim Ay hakkında açılan dava dosya ile birleştirilmişti.