1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HSYK\'da flaş görev değişikliği
HSYK\'da flaş görev değişikliği

HSYK\'da flaş görev değişikliği

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) atama, terfi ve görevden alma işlemlerine bakan 1. Daire'deki üyelerden Bülent Çiçek ve Ahmet Berberoğlu'nun...

A+A-

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) atama, terfi ve görevden alma işlemlerine bakan 1. Daire'deki üyelerden Bülent Çiçek ve Ahmet Berberoğlu'nun HSYK'nın 2. ve 3. Daire'lerine kaydırıldı. Çiçek ve Berberoğlu'nun yerine başka 2 üye getirildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki HSYK Genel Kurulu  toplantısı 3 saat sürdü.  Toplantıda, Daire üyeleri arasında değişikliğe  gidildi. 

Buna göre, HSYK 1. Daire üyeleri Bülent Çiçekli ile Ahmet  Berberoğlunun yerine İkinci Daire Üyesi Halil Koç ve Üçüncü Daire Üyesi Rasim  Aytin getirildi. 

Halil Koç'tan boşalan İkinci Daire Üyeliğine Ahmet Berberoğlu, Rasim  Aytin'den boşalan Üçüncü Daire Üyeliğine ise Bülent Çiçekli atandı. 

Dairelerin üye dağılımı şöyle oluştu: 

1. Daire 

Başkan İbrahim Okur. 

Üyeler; Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu, Kenan İpek, İsmail Aydın, Teoman  Gökçe, Halil Koç ve Rasim Aytin 

2.Daire 

Başkan Nesibe Özer 

Üyeler; Ulvi Yüksel, Ahmet Gökçen, Ziya Özcan, Hüseyin Serter, Ali  Aydın ve Ahmet Berberoğlu 

 3. Daire 

Başkan Ahmet Hamsici 

Üyeler; Ahmet Karayiğit, Zeynep Kavlak, Ahmet Kaya, Ömer Köroğlu,  Bülent Çiçekli ve Resul Yıldırım 

 -Dairelerin Görevleri- 

HSYK 1. Dairesi Hakimler ve savcılarla ilgili atama, nakletme, geçici yetki verme, kadro dağıtma, müstemir yetkileri düzenleme gibi görevleri  yürütüyor. 

HSYK 2. Dairesinin görevleri arasında ise hakim ve savcıların her  türlü yükselme ve birinci sınıfa ayırma işlemlerini yapmak, görevlerinden dolayı  veya görevleri sırasındaki suç soruşturması ile disiplin soruşturma ve  kovuşturması sonuçları hakkında karar vermek, meslekte kalmaları uygun  görülmeyenler hakkındaki kararı vermek bulunuyor. 

HSYK 3. Dairesi de hakim ve savcı adaylarını mesleğe kabul etmek,  hakim ve savcıların görevlerini mevzuata uygun yapıp, yapmadıklarını denetleme  işlemlerini Teftiş Kuruluna yaptırmak; hakim ve savcılar hakkındaki ihbar ve  şikayetleri inceleyip gereğini yapmak; hakim ve savcıların görevlerinden dolayı  veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini araştırmak ve gerektiğinde  inceleme ve soruşturma için teklifte bulunmak. Meslekten çekilme, çekilmiş  sayılma, görevin sona ermesi, savcılık görevine tekrar atanma gibi konularla  görevli.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.