1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hırsızlıkla mücadele uyuşturucudan zor
Hırsızlıkla mücadele uyuşturucudan zor

Hırsızlıkla mücadele uyuşturucudan zor

Gaziantep Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, kentte hırsızlık olayında çok değişkenlik yaşandığını belirterek ""Gaziantep olarak 2.5 milyon nüfusa ulaştık.

A+A-

*50 hırsızdan 40 tanesi 18 yaşın altında

 

*Belediye başkanlarından Allah razı olsun

 

 

 

 İç ve dış göçü çok alan bir şehir burası. Hırsızlık olaylarına karışanlar genellikle 18 yaşından küçükler. Onlarda da tutuklanma olmuyor. 35- 40-50 yaşa çok az denk geliyoruz. Genelde 18 yaşından küçükler geliyor. Hırsızlıkla mücadele uyuşturucuyla mücadeleden daha zorlayıcı. Çünkü sayı çok ve 18 yaşından büyük hırsız yok piyada. 50 hırsızdan 40 tanesi 18 yaşından küçük, gerisini siz hesap edin"dedi. 

TERÖRDEN SONRA UYUŞTURUCU

Vali Ali Yerlikaya öncülüğünde uyuşturucu konusunda topyekün bir çalışma yürütüldüğünü söyleyen Karaduman, "En önem verdiğimiz konu terörden sonra uyuşturucu. Aileler, STK'lar, yerel yönetimlerimiz hep birlikte bu sorunun bitmesi için çalışıyoruz. Biz arz kısmını engellemeye çalışıyoruz. Belediye başkanlarımızdan Allah razı olsun köy köy, kahve kahve dolaşıyorlar. Gaziantep'te çok korkulacak boyutta bir uyuşturucu kullanımı yok. Rakamlar ve istatistikler bunu gösteriyor. Uyuşturucuyla mücadelede topyekün bir çalışma var" dedi.

BU ALGI DOĞRU DEĞİL

Uyuşturucuyla ilgili sık sık toplantılar yapıldığını, bu konuda duyarlılığın en üst noktada olduğunu söyleyen Karaduman, okul önleriyle ilgili de çok hassas olduklarını belirtti. 'Uyuşturucu satışı ilkokul çağına indi algısı'nın doğru olmadığının da altını çizen Karaduman, " Bu konuda muhtarların şikayeti vardı, bu tür algıların yanlış olduğuyla ilgili onlardan gelen şikayetler azaldı. Kim söyledi yok, nereden biliyorsun cevap yok. Bu tür dedikodular yüzünden enerjimizi gerçek mücadelemize veremiyoruz" dedi.

hirsizlikla-mucadele 5.jpg

BELEDİYE BAŞKALARINA ÖVGÜ

Güvenli okul eğitim projesine ilgili tüm bakanlıklar, belediyeler, emniyet milli eğitim sağlık herkesin katkı sağladığını anlatan Karaduman, "Uyuşturucuyla mücadele konusunda önemli ve ciddi işler yapıyoruz. Bunu sıfırlamak mümkün değil ama personelimizle bu işi çok sıkı tutuyoruz. En önem verdiğimiz konu terörden sonra uyuşturucu. Uyuşturucuyla mücadele topyekün olması gereken bir şey. Biz arz kısmını engellemeye çalışıyoruz. Aileler anne babalar STK'lar, yerel yönetimlerimiz hep birlikte bu sorunun bitmesi için çalışıyoruz" diye konuştu. 'Belediye başkanlarımızdan Allah razı olsun köy köy, kahve kahve dolaşıyorlar' diyen Karaduman, "Uyuşturucu satıcılarıyla, sokak satıcılarıyla mücadele ediyoruz. Gaziantep'te çok korkulacak boyutta bir uyuşturucu kullanımı yok. Büyükşehirler içinde veya Avrupadaki şehirler içinde kıyaslandığında iyi durumdayız. Rakamlarda istatistiklerde bunu gösteriyor.  Biz mücadele ediyoruz" dedi.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER GELİYOR

Karaduman, nüfus artışına paralel olarak hırsızlık olaylarının da arttığını vurguladı. Hırsızlık olaylarına karışanların büyük çoğunluğunun 18 yaş altı çocuklar olduğunu belirten Karaduman şöyle konuştu:"Gaziantep olarak 2.5 milyon nüfusa ulaştık. İç ve dış göçü çok alan bir şehir burası. Hırsızlık olaylarına karışanlar genellikle 18 yaşından küçükler. Onlarda da tutuklanma olmuyor. 40-50 yaşa çok az denk geliyoruz. Genelde 18 yaşından küçükler geliyor. Hırsızlıkla mücadele uyuşturucuyla mücadeleden daha zorlayıcı. Çünkü sayı çok ve 18 yaşından büyük hırsız yok piyada. 50 hırsızdan 40 tanesi 18 yaşından küçük. Bunun bir çok sebebi var, ekonomik, iç ve dış göç, işsizlik bir sürü sebebi var."

5200 POLİSİMİZ VAR

Gaziantep'te 5200 polisin görev yaptığını belirten Karaduman, "Yıl sonuna kadar ülke genelinde 30 bin tane polis alınacak, bizde oradan payımıza düşeni alacağız. Zabıta trafiğin düzenlemesi açısından destek veriyor. Yoksa cezai yaptırımı yok. Trafiğin düzenlenmesi anlamında belediye başkanımızla böyle bir mutabakata vardık. Destek veriyorlar, onların arabasına normalda iki ekip çakacağımız yerlerde 5 ekip çıkarıyoruz" şeklinde konuştu. 

Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT, Narin DEMİRCİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.