1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HERKES MEMNU
HERKES MEMNU

HERKES MEMNU

ANAYASA Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinde yürütmeyi durdurma kararı alması, ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğa'ın 'Cumhurbaşkanı...

A+A-

ANAYASA Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinde yürütmeyi durdurma kararı alması, ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğa'ın 'Cumhurbaşkanı halk seçsin" açıklaması ve erken seçime gidilecek olması genelde olumlu bulundu Siyasi parti başkanları kararı büyük bir sevinçle karşılarken, iş dünyası kararı radikal ve reformcu buldu... Bundan sonraki süreçte gerek ekonomik gerekse de sosyal anlamda olumlu beklentiler içine girilen kentimizde, 'Küçük çevrelerde geçen siyasi çelişkilerin ekonomiye verdiği rahatsızlık çok büyüktü. Halk artık bazı şeyleri görmeli.. Herkes görüşünü sandığa yansıtmalı" sonucu çıktı...

Anayasa Mahkemesi kararı ve iktidarın erken seçime başvurmasının beklenen karar olduğu konusunda birleşen siyasi parti temsilcileri ve ekonomiye yön verenlerin beklentileri şöyle :

MEHMET ASLAN (Ticaret Odası Başkanı)

"Anayasa Mahkemesi kararına saygı duyulması gerekir. Türkiye öyle bir hale getirildi ki, erken seçim kaçınılmaz oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminin tıkanması sebebiyle kanunların elverdiği ölçüde yapılma mecburiyeti olan erken seçim bana göre seçim sistemi değiştirilerek yapılsa çok daha iyi olurdu. Cumhurbaşkanlığı seçiminin tıkanmasından sonra yaşanan siyasi gelişmeler de gösteriyor ki, istenildiğinde bazı şeyler hemen değişebiliyor. Piyasaların durgunluğu, çeklerin ödenemez hale geldiği şu sıralarda devlet çarkı ve bürokrasinin tıkanmaması için mümkün olan her şey yapılmalıdır. Şahsi fikrim olarak söylediğim gibi, keşke, Siyasi Partiler Kanunu değiştirilebilse, liderler sultasına son verilen bir sistemle seçime gidilebilse idi, ülke hem siyasi hem de ekonomik yönden daha kalıcı bir istikrar fırsatı yakalamış olurdu."

NEJAT KOÇER (Sanayi Odası Başkanı)

"Alınan kararı radikal ve reformcu buldum. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi, hükümetin görev süresinin 4 yıla çekilmesi, Türkiye'nin uzun yıllardır tartıştığı konulardı. Şuanda gelinen nokta gerçekten de olumlu. Siyasi gelişmelerde olgunluk süreci başladı. İşdünyası olarak bizler son 15-20 gündür tedirginlik yaşıyoruz. Ve bizim istemediğimiz tek şey kargaşa. 2001 yılından bu yana inanılmaz sıkıntılar çekildi. Piyasalar durdu. Ocak ayından bu yana da seçim ekonomisi var. Ben alınan kararı destekliyorum. Böyle bir zamanda çözümsüzlük üretenler oldu. Türkiye bunu çok izlemeli. Sorunlar takibi de olacaktır. Ama, halk bunu iyi görmeli. Burada herkes görüşünü sandığa yansıtmak durumunda. İşaleminin çektiği eziyet yeter. Küçük çevre içerisinde geçen siyasi çelişklerin ekonomiye verdiği rahatsızsız çok büyük. Gerginlik istemiyoruz. Sayduyu ve olgunluk içerisinde herşeyin yola girmesini bekliyoruz"

M.ALİ MUTAFOĞLU (GAPGİAD Yönetim Kurulu Başkanı)

"Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin, anayasal sisteme ve meclis iradesine yönelik açık müdahalelerle bir siyasal krize dönüştürüldü. Bu süreçte en büyük endişe siyasi istikrar ortamının bozulması ve bunun ülkedeki güven ortamına, ekonomik istikrara ve halka ağır bir fatura çıkarması. Özellikle Anayasa Mahkemesinin son kararı ile Anayasa'nın açık hükümlerine ve bundan önce 1982 Anayasası ile seçilen 3 cumhurbaşkanlığı seçimlerine ters düşen bir karar alınmıştır. Bu karar hukuki olmaktan ziyade, siyasi bir karar niteliğindedir. Son 3 günde ekonomiye 8 milyar dolar kaybettirilirken, son 5 yılın fedakarlıklarının heba olması riskinin ortaya çıkmıştır. Bu gelişmeler üzerine yabancı iş adamlarının Türk ortaklarına ''yine mi eski günler'' diye sormaya başlamasının risk boyutunu açıkça göstermiştir. Cumhurbaşkanının 2 turlu seçim ile halk tarafından seçilmesi ve bu konuda iktidar ile muhalefet partilerinin uzlaşmasını destekliyoruz"

DR. NÖFER KÜLLÜK (CHP İl Başkanı)

"Anayasa Mahkemesi Cumhuriyet Halk Partisi hukukçularının başvurusu üzerine konuyu görüşüp kısa zamanda karara bağlamıştır. Herkesin saygı göstermesi gereken Mahkeme kararı gereği, iktidarın erken seçime evet demek zorunda kalmıştır.

Türkiye yeni bir seçim sürecine girmiştir. Sonucun bu şekilde olacağı görüşünde olan siyasi partiler, aylar önce seçime hazır bekliyor, fakat iktidar buna yanaşmıyordu. Sonucun milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz."

AV. ENVER BAKIRCI (Saadet Partisi)

"Asker ve sivil bürokrasi oyları hızla düşmekte olan ve yıpranan AKP'ne yeniden can vermiştir. Halkın duygusallığı öne çıkarılarak yapılacak seçimle fazla bir şeyin değişeceğini sanmıyorum. Belli mihraklar sayesinde meşruiyet temeli çökmüş AKP. bu kadar toz duman içerisinde birilerinin yardımı ile yeniden hayat bulmuştur. Yapılacak erken seçimden 5 yıl önceki parlamentonun yeniden oluşacağını sanıyorum."

AV. AZİZ CANATAR (Gaziantep Baro Başkanı)

Cumhurbaşkanı seçim süreci tıkanarak bitmiştir. Konu bu hale getirilmeden uzlaşmaya gidilebilse ve bu sorunlar yaşanmasa daha iyi olurdu. Bu tıkanıklığın önünün açılabilmesi için en çare sandığa gitmektir. Demokrasinin en güzeli sandıktır. Çözüm buraya kalmıştır. Anayasa Mahkemesi 102. maddeye göre doğru bir karar vermiştir. Hukukçuların üzerinde tartışmaya girdiği 96. maddedeki çelişkinin de anlaşılmasına yol açan bu durumun düzeltilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Şimdi seçim ekonomisi uygulamayıp, bundan önceki tedbirlerin aynen alındığı gibi uygulanması halinde piyasanın fazla bir tepki vereceğini sanmıyorum."

Av. MEHMET ÖZDEMİR (MHP İl Başkanı)

Seçim hangi tarihte yapılırsa yapılsın ülke yararına olacaktır. Ne kadar erken olursa milletimizin içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulması o kadar çabuk olur. Ülkenin AKP zihniyetinden kurtulması için erken seçim yapılması fikri MHP'ne aittir. Sandık hayırlı bir karardır. Bu seçimde hem AKP ve hem de CHP hakettikleri cevabı alacaklardır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.