1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Her geldiğimde hüsrana uğruyorum
Her geldiğimde hüsrana uğruyorum

Her geldiğimde hüsrana uğruyorum

Devlet eski bakanlarından Abdulkadir Ateş, palyatif tedbirlerle Gaziantep'in kentleşme sorununun çözülmeye çalışıldığını, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını belirtti.

A+A-

Ateş, "Gaziantep'e her geldiğimde hüsrana uğruyorum, yeni birşey yapılıyor, bir sürü para harcanıyor ama bir bakıyorsununuz iki sene sonra bunun yanlış olduğu ortaya çıkıyor. Yani olmazki bu" dedi.

SAM'DA DAHA PLAN YOK

Kente yapılacak her yatırımın geleceğe dönük, yaptığını yeniden yıkmayacak yatırımlar olması gerektiğini belirten Ateş, "Samanlı bir kağıda mürekkep damlattığında, nereye gideceği belli olmayan, bir tarafa çıkar, öbür tarafa çıkar bir görüntü ortaya çıkar. Bizimkide buna benziyor. Bütün köyler mahale oldu, kendi köyümden örnek vereyim Sam köyünün içerisine girin bir kaldırım varmı? Daha plan yok. Kontrollü, Gaziantep'in ihtiyaçlarına ve Gaziantep insanını rahat ettirecek daha müreffef bir hayat yaşamasını sağlayabilecek bir biçimde planlar yapmalıyız. Bir geliyorum oraya dönülmez, şuraya dönülmez, öbür taraftan girilmez. Böyle şeylerle bu iş olur gibi değil, Gaziantep'e katkı sağlamıyor. Onun için bu konuda çok dertliyim" diye konuştu.

BEY MAHALLESİ BİRAHANEYE DÖNÜŞTÜ

 Her geldiğinde hüsrana uğradığını dile getiren Ateş, "Yeni birşey yapılıyor bir sürü para harcanıyor ama bir bakıyorsununuz iki sene sonra bunun yanlış olduğu ortaya çıkıyor. Yani olmazki bu. Bunu yapmamamız lazım. Restorasyon yapmak sadece inşaat yapmak demek değildir. Aynı zamanda restorasyonun yapıldığı yerdeki hayatı canlandırmak, ekonomik değer kazandırmak anlamınada gelir. Ama ne yaptık, Bey mahallesinde benim büyüdüğüm, ilkokula gittiğim yerdir, restorasyon yaptık ne oldu şimdi birahaneye dönüştü, akşamları giremiyorsunuz oraya. Böyle bir şey olabilir mi?" dedi.

PAKİSTAN VE BANGLADEŞ ÖRNEĞİ

 Gaziantep'in giderek Pakistan ve Bangladeş'e benzediğini öne süren Ateş, "Bu ülkeleri küçüksemek için bunu söylemiyorum. Oralarda da uzun dönem plan yapılmadan bu tür işler yapıldığı için benzetiyorum. Hadi onların kaynakları kıt, ama bizim elimizde kaynak var. Oraya bir yama yap, şuraya bir yama yap, bunlarla olmuyor. Büyükşehir belediyesi kaynak yaratma olağına sahip olabilmeli. Kentsel ekonomi diye bir dal var. Kenti hem sosyal, sanayi, ticaret, kültürel açıdan güçlendirecek hem de aynı zamanda civardaki etkinliğini büyütebilecek bir kentleşmeye ihtiyaç var" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.