1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. HER GEBEYE İKİ EBE
HER GEBEYE İKİ EBE

HER GEBEYE İKİ EBE

Normal doğum için büyük hamle

A+A-

İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Ebelik Bölümünce başlatılan "Holistik (bütüncül) ebelik" uygulaması kapsamında öğrenciler, normal doğum oranının yüksek olduğu Gaziantep'teki Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde staj yapıyor. Okulda öğrendikleri özel masaj yöntemleri ve nefes teknikleri ile holistik yaklaşımları gebelere uygulayan ebe adayları,  "Bir gebeye iki ebe" sloganıyla normal doğum oranlarının artırılması için çaba gösteriyor.

Ebelik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Filiz Okumuş,  üniversite olarak ebelik sistemi ve ebelerin eğitimini çok önemsediklerini söyledi.  Ebe adaylarının mezun olmadan deneyim kazanmalarının önemli olduğunu vurgulayan Okumuş, öğrencilerinin özellikle holistik yaklaşımlar konusunda kendilerini geliştirmelerini istediklerini vurguladı. 

AMAÇ NORMAL DOĞUMU ARTTIRMAK

"Hedefimiz sezaryen oranlarını azaltmak değil, normal doğum oranlarını artırmak." diyen Okumuş, "Bunu artırırken de ebeliğin ne kadar önemli olduğunun, ebenin dokunuşlarının ne kadar önemli olduğunun fark edilmesini sağlamak istiyoruz. Ebeler ne kadar güçlenirse, ne kadar aktif hale getirilirse normal doğumlar o kadar artacaktır. Amacımız, doğumların müdahalesiz doğal bir şekilde gerçekleşmesi." ifadelerini kullandı. 

DİKKAT ÇEKEN BİLGİ

Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi doğumhane sorumlusu ebe Ayşe Kılınç da Medipol Üniversitesi öğrencilerinin en az 40 doğuma girerek, pratiklerini geliştirdiklerini söyledi. Ebe adaylarının yaptıkları masaj uygulamalarının, normal doğuma olumlu yönde etki ettiğini, bazen sezaryen olacak gebelerin bile normal doğum yaptıklarını anlatan Kılınç, Türkiye'deki en düşük sezaryen oranına sahip hastanelerden biri olduklarına dikkati çekti. 

HER GEBEYE İKİ EBE

Kılınç, hastanelerinde ilk doğumunu sezaryenle yapan gebe oranının yüzde 5 olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:  "Bu Türkiye ortalamasının çok altında bir oran. Normal doğumun temeli zaten ebedir. Hastanemizde normal doğumların hepsini ebeler yaptırıyor. Öğrencilerimiz teorik eğitimlerini almış şekilde geliyorlar, burada da hastalar üzerinde bilgilerini pekiştiriyorlar. Nefes teknikleri ve masajla birlikte normal doğum daha da kolaylaşıyor. Hasta kendisine güveniyor. Her hastaya bir öğrenci veriyoruz. Yaptıkları masajla sezaryen olacak bir gebe bile normal doğurabiliyor, en önemli nokta bu. Burada bunu gördük. 'Her gebeye, iki ebe' diyoruz."

10 GÜNDE 35 DOĞUM

Ebe adayı Yaren Nur Koç ise yaklaşık 10 günde 35 doğuma girdiğini dile getirerek, "Belli bölgelere masaj yapıyoruz, doğum dalgalarıyla başa çıkmasına yardım ediyoruz. Gebelerin duygusal anlamda da yanlarında olmaya çalışıyoruz. Hedefim öncelikle iyi bir ebe olmak." dedi.  Öğrencilerden Esra Yılmaz da her gebeye ihtiyacına göre, empati kurarak yaklaştıklarına değinerek, "Olumlama cümleleriyle kendilerine güvenlerinin artmasını sağlıyoruz. Kadın kendisine ne kadar güveniyorsa, ne kadar güçlü hissediyorsa doğumu o kadar kolay oluyor. Yaklaşık 2 haftada 38 doğuma girdim." diye konuştu. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum