1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hedef istikrara bağlı
Hedef istikrara bağlı

Hedef istikrara bağlı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz,  Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasının siyasi ve ekonomik istikrara...

A+A-

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz,  Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasının siyasi ve ekonomik istikrara bağlı olduğunu söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 2014 yılının ilk iki ayı içerisinde gerçekleştirilen ihracat rakamlarını değerlendiren Çıkmaz, Ocak ve Şubat ayı dönemleri içerisinde bölgede 13,6’lık bir ihracat artışı yakalandığını ifade etti. 

BEKLENTİLER ARTIYOR

GAİB’in , Türkiye’nin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda emin adımlarla yoluna devam ettiğini kaydeden Çıkmaz, “Bölge ülkelerinde yaşanan bazı olumsuzluklara rağmen yüzde 12-13’lük artışlar bizlerin ileriye dönük beklentilerimizi arttırıyor. Ülkemizde siyasi veya ekonomik olumsuz bir hava yaşanmadığı takdirde 2023’te bizim birlik olarak 30 milyar dolar olan hedefimize ulaşacağımızı umut ediyorum” dedi. 

NELER YAŞANDIĞINI HERKES BİLİYOR

İstikrarın ve demokrasinin tam olarak yerleşmediği komşu ülkelerde neler yaşandığının herkes tarafından bilindiğini ve görüldüğünü belirten Çıkmaz, “Bugün Irak ve Suriye’de tüm yer altı kaynakları ve petrol olmasına rağmen eksik demokrasiden dolayı insanlar özgürlüklerini tam olarak yaşayamıyor. Ben ticari hayatım boyunca hükümetlerde istikrar olduğu zaman kalkınmanın da aynı paralelde olduğunu gördüm. 1980 ihtilalinden sonra rahmetli Özal dönemini gördük. Türkiye’nin önünü açan önemli liderlerden biriydi. Ondan sonra parçalı hükümetler geldi yani koalisyon hükümetleri oluştu. Koalisyon hükümetleri döneminde Türkiye ekonomik yönden istikrarsızlıklar yaşadı. Benim değerlendirmem sadece ekonomik açıdan diğer yönlerden belki demokrasiye fazla zararı olmamış olabilir. Güçlü  hükümetlerinin ülkemizin kalkınmasında, insanların iş, aş bulmasında önemli olduğunu düşünüyorum. Bu hangi parti olursa olsun biz birlik olarak parti gözetmiyoruz ama hükümetteki istikrarın ekonomiye de yansıdığını belirtmek istiyoruz” dedi. 

DEMOKRATİK İSTİKRAR ÇOK ÖNEMLİ

Dış pazarlara açılmada ve ihracatın artmasında ülkedeki demokratik istikrarın çok önemli olduğuna vurgu yapan Çıkmaz, “Demokrasi olmazsa ihracat olmaz, demokrasi olmazsa özgürlük olmaz, demokrasi olmazsa ekonomi olmaz, demokrasi bizim damarlarımızda akan kan gibidir. Bu nedenle demokrasiye ve özgürlüklere sahip çıkmamız lazım. Birliğimizin beraberliğimizin bozulmaması adına elimizden gelen bütün gayretleri sarf etmeliyiz. Hükümetin bu konudaki önerilerini görüşlerini desteklememiz lazım. Ekonomi için ihracat için özgürlükler için demokrasi için hükümetlerde istikrar şart. Hükümetlerin istikrarı o ülkenin refahı için son derece önemli” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.