1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hala kayıt yaptırmayan aileler var
Hala kayıt yaptırmayan aileler var

Hala kayıt yaptırmayan aileler var

Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu Gaziantep Bölge Müdürü Dr. Ahmet Tan, adrese dayalı kayıt sisteminin önemli olduğunu söyledi. Gazetemizi ziyaret...

A+A-

Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu Gaziantep Bölge Müdürü Dr. Ahmet Tan, adrese dayalı kayıt sisteminin önemli olduğunu söyledi. Gazetemizi ziyaret eden ve Ökkeş Özekşi ile Bezmi Özka'la gelişmeleri değerlendiren Dr. Tan, 31 temmuz tarihine kadar sürecek olan kayıt işlemlerinde, hala kayıt yaptırmayan çok sayıda aile olduğuna dikkat çekerek, adrese dayalı kayıt sisteminin yararlarını anlattı.

Adrese dayalı kayıt sisteminin tamamlanması ve sistemin oturmasından sonra, vatandaşlık numarası ile her vatandaşın bilgisine rahatlıkla ulaşılacağını vurgulayan TÜİK Bölge Müdürü, bu sayede resmi işlemlerin çok daha hız kazanacağına dikkat çekti.

Sisteme girmeyen kalmayacak...

Adrese dayalı kayıt işlemlerinin tamamlanması için Kurumun karşılaştığı her türlü güçlüğe rağmen büyük bir özveri ile çalıştığını ifade eden Dr. Ahmet Tan, biraz zaman alacak olsa da sisteme kaydını yaptırmamış kimsenin kalmayacağını bildirdi.

Ayni ve nakdi yardımlarla okul kayıt işlemleri ve kömür ve gıda yardımı gibi yardımların yeni sistemle belirleneceğini hatırlatan Dr. Tan, sisteme kayıt yaptırmamış olanlar, gerçekten ihtiyaçları olsa bile yeşil kart alamayacaklarını, her türlü sağlık yardımından yararlanamayacağını hatırlattı.

Resmi Dairelerde işlemler hızlanacak...

Vatandaşların resmi dairelerdeki işlerinin de bu kayıt sayesinde kolaylaşacağını vurgulayan Tan, "Kimin nerede ikamet ettiğinden tutun, kimin nerede faaliyet gösterdiği bu sistem sayesinde kolayca belirlenecektir. Hala kayıt yaptırmamış vatandaşların telefonla kayıtlarını yaptıracakları gibi, bizzat kuruma baş vurarak da kayıtlarını yaptırabilirler." diye konuştu.

Okuma yazma bilmeyenler azalıyor

2000'li yıllarda sayıları 147 binlerde olan okuma yazma bilmeyenlerin sayısı, son yıllarda büyük bir düşüş gösterdiği öğrenildi. 2000 yılındaki belirlemelere göre 147 bin dolayında olan okuma yazma bilmeyenlerin sayısı, 2007 yılı değerlendirmelerine göre, 120 binlere geriledi.

2000-2007 yılları arasındaki açık kapanıyor

Gaziantep'in eğitim yönünden oldukça geri sıralarda olduğuna işaret eden Ahmet Tan "Gaziantep'in aşırı göç alması sebebiyle meydana gelen nüfus artışı özellikle eğitimde geri kalınmasına neden olmuştur. Mevcut okullardaki doluluk oranının göçle birlikte artması, okul ve sınıf eksikliğindeki ihtiyacı da ortaya çıkarmıştır. Her türlü olumsuzluğa rağmen, 2000'li yıllarla 2007 yılı arasında okumaz-yazmaz yurttaş sayısında önemli ölçüde azalma olduğunu" tesbit ettik"dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.