1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. HAKLI ÇIKMAKTAN NEFRET ETMEK
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

HAKLI ÇIKMAKTAN NEFRET ETMEK

A+A-

Sevgili okurlarımız..Özellikle uçakla seyahat etmek zorunda kalanlarımız.. Bırakın pahalı bilet fiyatlarını bir kenara. Bırakın uçak seferlerimizin azaltılmasına ve bizlerin komşu illere gitmek zorunda bırakılmasına.. Asıl mesele havalimanı.. Koskoca şehir, ihracatta zirve yapıyor ama hava ulaşımında yerlerde sürünüyor.. Berbat bir havalimanı terminal binası var..Öyleki, bu şehirden yolculuk yapmak isteyenleri rezilliğe mahkum ettirilen adına havalimanı denilen UÇAKGAR.. Bunun düzeltilmesi için çabalayanlar vatandaşa layık görülen bu uçakgar terminal gecekondusundan geçmedikleri için elbette insanlar neler yaşıyor bilmiyor görmüyorlar.. Hakkını yemeyelim, geçtiğimiz günlerde İstanbul’a giderken vatandaşlar gibi kuyruğa girerken gördüğüm Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu bu kategoriden ayrı tutarım.. Dahası var, işgüzar bazı görevlilerin sıradan çıkarma, aramadan geçirme çabalarına hayır deyişine de alkış tutarım..Eğer başka yetkili isimler de VIP'e gitmek yerine burayı tercih ediyor ise, görmediğim ve duymadığım için bilmiyorum. Öğrenirsem yazarım elbette..

Neyse konuyu tamamlayalım isterseniz.. Gaziantep’in nüfusundan çok çok aşağılardaki illere gittiğimizde o havalimanlarına gıpta ile bakarken, bizim şehrimizde bu ilkellikten ne zaman kurtulacağımızı inanın kestiremiyorum.. Çünkü Gaziantep Ankara’da umursanmıyor.. Gaziantep’i temsil edenler göstermelik teşebbüslerle göz boyuyor.. Kararlılık yok, birliktelik yok.. Masaya yumruğu vurma yok.. El ele verip bu şehri umursamayanlara, Gazianteplilik ruhunu hissettiren yok.. Açıkçası yok yani.. Var diyen olursa eğer,  10 ay önce yazmış olduğum aşağıdaki yazıya bir göz atsın.. Şimdi sizlere hemde peş peşe yazmış olduğum 3 köşe yazısını tekrar hatırlatacağım.. Bunu niye yapıyorum, çünkü üzülerek söylüyorum ki birçok konuda olduğu gibi yine haklı çıkıyorum. Bu şehirde yazdıklarımdan dolayı sürekli haklı çıkmaktan inanın bıktım arkadaşlar.. Diğer konuları bir kenara bırakıyor ve sadece şu Havalimanı için yazdıklarımızı okursanız, Gaziantep’in gerçekten SAHİPSİZ ŞEHİR olduğunu bir kez daha göreceksiniz.. Şimdi bunları söylüyor ve yazıyorum diye, bir kere daha ifadem alınacaksa, bir kere daha Basın İlan Kurumu tarafından gazetemize ceza verilecekse, ona da razıyız..

YAYINLANMA TARİHİ: 09 Aralık 2018

Size kötü bir haberim var

Konumuz temeli 9 Haziran’da atılan Gaziantep Havalimanı terminal binası ve apron yapım işi.. 600 günde tamamlanacağı açıklanan ve projesinde 8 körüklü olan, yolcu kapasitesinin 5 milyona çıkması hedeflenen terminal binası.. Dün itibarıyla aradan geçen tam 6 ay.. Günlere vurursanız ortalama 180 gün.. Geriye kalır 420 gün..

Şimdi hazır olun arkadaşlar.. Terminal binasının temeli atıldıktan sonra, nedense mevcut eski binaya hiç de gerek olmayan tadilatlar yapılıyor.. Dünyanın parası harcanıyor.. Bir duyumum 300 bin, diğer duyumum 400 bin civarında.. Bu işte bir terslik yok mu sizce.. 600 gün süre verilen yeni yapılacak terminale karşın eskisine hiç de gerek olmayan bir düzenleme niye yapılır ? Yüzbinler niye sokağa atılır.. Bitmedi tabii.. Şimdi VIP binası da yenilenecekmiş.. Oraya da en kötü ihtimalle 150- bin lira gider.. Edermi toplam 500-600 bin lira para.. Şimdiki hesabımızla 420 gün sonra biteceği açıklanan yeni terminal binasının çalışmaları sürürken bu düzenlemeler yapıldığına göre, bu işin içinde bir bit yeniği yokmudur sizce ? 

Ben söyleyeyim vardır..1- Yeni terminal binası bu gidişle 600 günde filan bitmeyecek.. Biz yıllar boyu bitmesini bekleyeceğiz. Ki ihaleyi alan firmaların ilişkide olduğu isimler zaten kafa karıştırmaya yetiyor. Dahası çalışmalar kablumbağa hızıyla gidiyor ve üstelik hakedişleri de ödenmiş galiba.. 2-  En kötü ihtimal, giderayak bazı tanıdıklara para kazandırma girişimi..

Neyse geçmiş yıllarda bu ihale işlerini tamirat ve yenileme işlerini çok iyi bilen birisi olarak, şimdiden söylemiş olayım, hiç değilse kayıtlara geçilsin.. Sevgili Gaziantepliler.. Sevgili komşu illerden gelen vatandaşlarımız.. Kim gelse Gaziantep gibi bir şehre yakışmayan bu havaalanı terminal binasına ve çevresine daha uzun yıllar katlanmaya hazır olun.. İptal edilen uçuşlara, uçak şirketlerinin keyfi yüksek fiyat uygulamalarına, uçuş saatlerinin Gaziantep gibi büyük bir kente adeta ceza verecek zamanlara göre ayarlanmasına, en yakın şehir Adana'ya gitmek zorunda kalmanıza razı olun..

YAYINLANMA TARİHİ: 16 Aralık 2018

DUYDUKLARINIZA İNANAMAYACAKSINIZ

Konumuz yine havaalanı.. Biliyorsunuz geçen hafta bahsetmiş ve yeni terminal binasının hedeflenen 600 günde bitmesinin imkansız olduğunu dile getirmiş ve bazı gelişmelerden sizleri haberdar etmiştim.. Nitekim öyle de olacak.. Hatta belki de hiç yapılmayacak.. Çünkü işin derinliğine girdikçe çok ilginç gelişmelere şahit oluyoruz.. Haaa hemen belirteyim, bunları yazdığımdan dolayı bana sitem edenler, enerjilerini bana serzeniş yerine bu işlerin niye bu hale geldiğini araştırmaya verseler bence çok daha iyi olacak..

Gelelim asıl söyleyeceklerime.. Havaalanı için son durum şu: Bunu bilimsel veya teknik ağız yerine hepimizin anlayacağı dilden yazıyorum..

1- Terminal binasını ihaleyle alan firma işi yavaşlattı, daha doğrusu durdurdu.. Nedeni mevcut apronun yanındaki taksi yolu dediğimiz pist ile terminal binası arasındaki korkunç kot farkı..

2- En büyük hata ihale yapılmazdan önce bu tespitin yapılmayışı.. Terminal binasına kazmayı vurduktan sonra yüklenici firmanın aklı başına geliyor ve frene basıyor. Hemen harekete geçiyor ve apron ile  taksi yolunun eğiminin düzeltilmesi için ayrı bir ihale istiyor. Yani mevcut terminal yapımına bunların eklenmesi ayrı bir para demek..

3- Bu taksi yolu ve apron yapılmazsa ne olur ? Sıkı durun şimdi.. Havaalanına gelen uçaklar, o 6 körüklü dediğimiz terminal binasına bu şekilde yapıldığı takdirde yanaşamazlar.. Çünkü normal iniş pistinden yani mevcut apron ile terminal binasına gelmeleri arasında 7-8 metrelik bir eğim çıkıyor.. Sakın dalga geçtiğimi sanmayın.. Vallahi de billahi de doğru..

4- Şimdi tutup “ya böyle şey olur mu, bunun öncesi var, projesi yapılırken apron ve yapılacak terminal binası arasındaki kod farkı hesap edilmez olur mu? demeyim, çünkü edilmemiş.. Ne zaman ki yüklenici firma terminal binası için kazıya başlıyor, o zaman bu kod farkı ortaya çıkıyor..

5- Şimdi kemerlerinizi daha sıkı çekin.. Bu durum üzerine Yüklenici firma işi durdurdu. “Burası düzelmez ise, ben inşaatı sürdüremem” dedi.. Yani ikinci bir ihale istiyor..

6- Sayın Vali Davut Gül’ün geçen haftaki yazımdan sonra harekete geçtiğini duydum ama bir açıklama yapılmadığı için kesin doğrulayamıyorum..

7- Miletvekilleri arkadaşlarımdan bazıları bu konuyu ortaya  çıkarmamdan rahatsız olmuş, sitem etmiş.. Sitem önemli değil, mesele bu şehrin sahipsizliğini giderici hamleler yapabilmek..

8- Şu anda bir haber var, onu da doğrultamadım, o da yeni terminal binasının inşaatının iptal edilebileceği..

9- Onun içindir ki, eski terminal binasında tadilatlar yapılıyor peşpeşe.. Yoksa yıkılacak olan bir yer için niye tadilat yapılsın ki..

10- Yani bizlere havaalanında yolculuk işkencesi devam edecek.. Yani gittiğimiz illerdeki güzel havaalanlarına terminallere hasret kalacağız.. Yani uçak seferleri en berbat saatlere konularak, en yüksek fiyatlar çekilerek, Gaziantep’i umursamama keyfiyeti devam edecek.. ŞİMDİLİK BİTTİ..


SİZCE BU GERÇEKLEŞİR Mİ HEM DE 21 OCAK 2020 DE…

Bu açıklamayı DHM Genel Müdürü Sayın Funda Ocak yazmıştı bana.. 25 Aralıkta göndermiş, ben de 30 Aralık 2018 tarihinde Haftaya Bakış köşesinde paylaşmıştım.. Peşpeşe yazdığım havalimanı meselesinde Gaziantep’i temsil edenler seslerini çıkarmaz iken, işin birinci derecedeki sorumlusu taa Ankaralardan gazetemize DHMİ Kurumsal İletişim Daire Başkanı Sayın Vahdet Nafiz Aksu’yu göndermiş ve bu açıklamayı yapmıştı. Yanıbaşımızdakiler ise bunları yazıyorum diye sitemler etmişti.. Lütfen okuyun arkadaşlar. Çünkü Terminal iş bitiminin 21 Ocak 2020 de gerçekleşeceğini yazan resmi bilgidir..

YAYINLANMA TARİHİ: 30 ARALIK 2018

"Sayın Ökkeş Özekşi.. Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan kültür, ticaret ve sanayi merkezimiz Gaziantep için hava yolu ulaşımının ne kadar büyük bir önem taşıdığının bilincindeyiz. Bu bilinçle, marka şehir Gaziantep’imizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek havalimanı terminal binası inşa etmek için başlatılan çalışmalar devam etmektedir. Yeni terminal binasının planlanan tarihte bitirilmesi için çalışmalar sıkı bir şekilde denetlenecek ve bir gecikme söz konusu olmayacaktır.

Ayrıca, çok önemsediğimiz bu projenin denetlenmesi; Türkiye’nin en önemli denetleme firmalarının başında gelen Yüksel Proje tarafından sahada görevlendirilmiş profesyonel ekiplerce 24 saat esasına göre, İdare’den bağımsız olarak çok ciddi bir şekilde yürütülmektedir.

* Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binası yapılması ihalesi kapsamında; iç hat seferlerine hizmet verecek yeni bir terminal binası yapılması ve mevcut terminalin ise dış hatlar terminal binası olarak düzenlenmesi yer almaktadır.

İhale kapsamında mevcut terminal binasında yapılacak düzenlemelerin bir kısmı, Gaziantep Havalimanındaki yolcu sıkışıklığı nedeni ile öncelikli olarak iş kapsamında yaptırılmıştır. Özetle mevcut terminal binası kapsamında yapılan düzenlemeler devam eden işin kapsamında yer almaktadır denilebilir.

İş kapsamında yeni yapılacak terminal binası ve apron ile mevcut tesisler arasında işin yapımını engelleyecek veya havacılık operasyonlarında kısıtlamaya gidilmesini gerektirecek bir kot farkı bulunmamaktadır.

Dolayısıyla şu an itibariyle paralel taksiyolu eğiminin düzeltilmesine yönelik yeni bir çalışma planlanmamaktadır.

Sahada işin yavaşlatılması veya durdurulması gibi bir durum söz konusu olmayıp Yüklenici tarafından Terminal Binasında zemin yapısıyla bağlantılı olarak altyapı iyileştirme (kazık) imalatları ve otopark betonarme imalatlarının yapımına devam edilmektedir.

Yeni yapılacak apron uygulama projeleri; ihale eki sözleşme gereği yüklenici firma tarafından zemin etüdü ve arazi çalışmalarının neticelenmesini müteakip hazırlanacağından, söz konusu çalışmalar neticesinde yapılacak projelerin iş kapsamındaki tesislere etkileri değerlendirilerek yapım sonrasında herhangi bir işletme probleminin yaşanmaması için gerekli önlemler alınacaktır."

GAZİANTEP HAVALİMANI TERMİNAL BİNASI İLE APRON YAPIMI

İŞİ BİLGİ NOTU

İhale Bedeli                            : 283.270.000,00 TL   (266.457.077,40 TL Anahtar Teslim Götürü Bedel + 16.812.922,60 TL Teklif Birim Fiyat)

Sözleşme Tarihi          : 23.05.2018

Yer Teslim Tarihi        : 01.06.2018

İşin Süresi                   : 1.Kısım Terminal Binası ve Mütemmimleri 450 Gün

                                   : 2.Kısım Mevcut Terminal Binasının Tadili 150 Gün

İş Bitim Tarihi : 21.01.2020

Sözleşme kapsamında;

Yeni Terminal Binası (Kule Dahil)
Mevcut Terminal Binasının Yeni Dış Hatlara Dönüştürülmesi
Katlı Otopark ( Elektronik Sistemleri İş Kapsamı Dışıdır)
Yollar (Saha Betonları ve Köprü İmalatı Dahil)
Yağmursuyu ve Kanalizasyon Hattı
Galeri İmalatı
Tel Örgü Yapılması
Zemin İyileştirmeler
Yapılacak Olan Üstyapı ve Altyapı İşlerine ait Mekanik, Elektrik ve Elektronik İmalatlar
Peyzaj İmalatları
Sabit Mobilyalar (Bankolar, Yolcu Oturakları, Pasaport Kabini, Check-in, Danışma, Üst Arama Kabini v.b.)
Apron İmalatları ve Apron Özel Aydınlatma Sistemi İmalatları yer almaktadır.

FUNDA OCAK. Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü. Tarih: 25 Aralık 2018
 
Son nokta: Şu andaki rezaleti sizlerle ayrıca paylaşacağım..
HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum