1. YAZARLAR

  2. Tüketici Köşesi

  3. HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ ?
Tüketici Köşesi

Tüketici Köşesi

Yazarın Tüm Yazıları >

HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ ?

A+A-

89- Cayma hakkımı kullanmak için Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde yer alan formu kullanmak zorunda mıyım?

Hayır, söz konusu form bazı özel durumlarda tüketicilere kolaylık sağlanması için Yönetmeliğe eklenmiştir. Cayma hakkınızı yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık bir beyan olarak dilediğiniz şekilde satıcıya iletebilirsiniz. Ancak sesli iletişim yoluyla telefon aracılığıyla yapılan satışlarda, satıcı bu formu size en geç mal teslimine veya hizmet ifasına kadar göndermek zorundadır. Ancak, bu durum yine formun kullanılması zorunluluğu doğurmaz. Cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.

90- Cayma hakkımı kullandıktan ne kadar süre sonra bedel iadesi yapılacaktır? Bu konuda haklarım ve yükümlülüklerim nelerdir?

Mesafeli yöntemle yapılan alışverişlerde, satıcı, cayma hakkınızı kullanma bildiriminin kendisine ulaşmasından itibaren on dört gün içerisinde ödemiş olduğunuz bedeli iade etmek zorundadır. Ayrıca, tüketici olarak sizin de cayma hakkınızı kullanma bildiriminizden itibaren on gün içerisinde malı iade etme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Aksi durumda, uyuşmazlık konusunun parasal değerini de dikkate alarak, mal veya hizmeti satın aldığınız veya ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine fatura, satış fişi, kredi kartı ekstresi, mesafeli sözleşme vb. belgeler ile birlikte başvurabileceğiniz değerlendirilmektedir.

91- Cayma hakkında kargo ücretini hangi taraf karşılayacaktır?

Satıcı eğer ön bilgilendirmede cayma durumunda malın iadesi için anlaşmalı olduğu kargo şirketini belirtmişse, bu kargo şirketi aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz.
Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, sizden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen kargo şirketinin, bulunduğunuz yerde şubesinin olmaması durumunda ise satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın sizden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

92- Mesafeli yöntemle taksitli olarak bir ürün satın alıp usulüne göre cayma hakkımı kullandım. Ancak satıcı bedel iadesini taksitli olarak yapıyor ve bu sebeple kredi kartımın limiti kullanılamaz hale geliyor. Bu konudaki haklarım nelerdir?

Satıcı cayma hakkı kullanılan durumlarda tüm geri ödemeleri, tüketicinin “satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun” bir şekilde ve tüketiciye “herhangi bir masraf veya yükümlülük” getirmeden “tek seferde” yapmak zorundadır.

93- Cayma hakkı hangi hallerde kullanılamaz?

Cayma hakkı kullanılamayan başlıca mal ve hizmet örnekleri;
a) Fiyatı piyasadaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcının kontrolünde olmayan altın, mücevherat gibi mallar,
b) Çocuğunuzun resminin baskı yapıldığı tişört gibi özel istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlanan mallar,
c) Çiçek, yaş pasta gibi çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi çabuk geçebilecek mallar,
d) İç çamaşırı, küpe gibi iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanlar mallar (ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması kaydıyla),
e) CD, DVD gibi dijital içerikli mallar,
f) Toner, kartuş gibi bilgisayar sarf malzemeleri ve kitap (ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması kaydıyla),
g) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınlar,
ğ)
Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, otel rezervasyonu gibi konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve nişan, düğün organizasyonu gibi eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler,
h) Uzaktan eğitim gibi elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler,
ı)
Bilgisayarınıza veya telefonunuza indirdiğiniz müzik, film, programlar gibi tarafınıza anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmelerdir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar