1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güzelbey sivil topluma kucak açtı
Güzelbey sivil topluma kucak açtı

Güzelbey sivil topluma kucak açtı

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Asım Güzelbey, ağırlığını Gaziantep Plaformu"nun oluşturduğu sivil toplum kuruluşu temsilcilerine kucak açtı. Büyükşehir'...

A+A-

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Asım Güzelbey, ağırlığını Gaziantep Plaformu"nun oluşturduğu sivil toplum kuruluşu temsilcilerine kucak açtı. Büyükşehir' binasındaki meclis salonunda yapılan toplantıda Güzelbey slayt gösteriyle sunum yaptı ve belediyenin yapmış olduğu çalışmaları anlattı. 2 saate yaklaşık bir sunum yapan Güzelbey, özellikle Hafif Raylı Sistem, Çıksorut Kentsel Dönüşüm Projesi, tarihi kent dokusu ve altyapı çalışmalarına ilişkin katılımcılara detaylı bilgi verdi. Toplantının ikinci bölümünde sivil toplum örgütünün temsilcileri de görüş belirtti. Özellikle yeşil alanlar konusunda Güzelbey'i duyarlı olmaya davet ederken, Maanoğlu'dan başlayıp Zübeyde Hanım Bulvarının uc kısmına kadar uzanan bölgede yapılaşmaya v ebenzin istasyonlarına yer verilmemesi gerektiğini söylediler. Bu arada Asım Güzelbey, fuar alanını Zeugma Müzisi yapmak istediklerini, ancak buna mimarlar odasının karşı çıktığını ve mahkemeye verdiğini söyledi. Zafer Okuducu ise itirazlarının başka niyetler taşıdığını ve fuar alanının müze yapılmasına karşı olmadıklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesinin, borçlu bir belediye ve gelirlerinin de yetersiz olduğunu dile getiren Güzelbey, "40 milyon dolar borcu olan bir belediye devraldık. Bu borcun ilk dilimini de göreve başladığımız gün vermek durumunda kaldık. Belediyemizin geliri olan Maliye payı çok düşük. İller Bankasından da sadece ayda 4 milyon YTL aylık gelirimiz var. Oysa Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin İller Bankasından aldığı aylık pay 25 milyon YTL" diye konuştu.

HER TÜRLÜ GÖRÜŞE AÇIĞIZ

Belediyenin gelirlerinin yetersiz olmasına karşın büyük projelere imza atmak için çalıştıklarını, bunun için de kaynağa ihtiyaçları olduğunu ifade eden Asım Güzelbey, "Altyapı konusunda etkin çalışmalar yapıyoruz. Kente içme suyu sağlayacak olan Mizmilli Projesi'ni hayata geçirmek için çalışıyoruz. Hafif Raylı Sistem için ise acilen ihtiyacımız olan 27 milyon YTL'yi bulmak için girişimlerde bulunuyoruz. Bu proje kentimiz için çok önemli. Bunun için Ulaşım Master Planı hazırlandı. Ancak, acilen paraya ihtiyacımız var. Hafif Raylı Sistem için Samsun, Konya ve Antalya'ya izin verildiği halde, borcundan dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bu izin verilmiyor. Ben, bu parayı İspanya'dan alacağım kredi ile karşılamaya çalışıyorum. Tabii ki bu konular kolay değil, belediyecilikte hizmet etmek için kaynağa ve desteğe ihtiyaç var. Bu konuda, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine de açığız" dedi.

TARİHİ KENT DOKUSUNA ÖNEM VERİYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, belediye olarak tarihi kent dokusunu da korumaya büyük önem verdiklerini, bu amaçla çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini dile getirdi. Daha önce bir baklava kenti olarak tanınan Gaziantep'in, aynı zamanda bir tarihi kent olduğunu da ortaya koymak için somut adımlar atıldığını ifade eden Güzelbey, "Gaziantep Kalesi ve çevresini merkez alarak, çok büyük bir çalışma başlattık. Şu anda bu bölge kültür turizmi bakımından da önemli bir merkez olma yolunda. Bakırcılar Çarşısı'nı yeniden düzenledik. Tarihi Antep evleri ve tarihi sokakların korunması için önemli projeleri hayata geçiriyoruz. 528 tarihi tescilli yapısı bulunan Gaziantep'te, bu mekanları bulundukları cadde ve sokakları ile birlikte restore ederek, kültür turizmine kazandırmak istiyoruz. Başta Bayazhan ve Et Hali olmak üzere birçok tarihi iş hanını da kamulaştırarak aslına uygun restore ettiriyoruz. Bunların yanı sıra Gaziantep'e büyük bir Mozaik Müzesi kazandırmak için de çalışmalarımız devam ediyor" şeklinde konuştu. Başkan Güzelbey'in konuşması sonrasında toplantıya katılan sivil toplum örgütü temsilcileri, projelere ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdiler. Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Fatma Şahin, Mehmet Sarı, Ahmet Uzer, AK Parti İl Başkanı Ökkeş Eruslu ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.