1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gündemde Çetintepe Barajı var
Gündemde Çetintepe Barajı var

Gündemde Çetintepe Barajı var

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep'e Çetintepe Barajından daha düşük maliyetle içme suyu getirmek için girişimlerinin sürdüğünü...

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep'e Çetintepe Barajından daha düşük maliyetle içme suyu getirmek için girişimlerinin sürdüğünü söyledi. Gaziantep'in içme suyu ihtiyacını Mizmilli Projesi ile karşılamaları halinde de yüksek enerji maliyeti nedeniyle içme suyunu zam yapmak zorunda kalacaklarını belirten Güzelbey,

SIKINTILAR YAŞANIYOR

Güzelbey, Gaziantep'in içme suyu ihtiyacının halen Kahramanmaraş'taki Kartalkaya Barajından temin edildiğini anımsatarak, bu içme suyunun yoğun enerji kullanımı nedeniyle kendilerini pahalıya mal olduğunu vurguladı. Kartalkaya Barajından su temininde, yüksek maliyete razı olsalar bize zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Güzelbey, ''Kartalkaya Barajı hem Gaziantep'in içme suyu hem de Kahramanmaraşlı çiftçilerin sulama suyu ihtiyacını karşılıyor. Bu nedenle baraj gölünde su seviyesinin çok düştüğü bazı dönemlerde ciddi sıkıntılar yaşıyoruz'' dedi.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Güzelbey, Kartalkaya Barajından temin ettikleri içme suyunun maliyetinin çok yüksek olduğuna dikkati çekerek, "Kartalkaya Barajından getirilen içme suyu Gaziantep'in ihtiyacını karşılamaya yetiyor görünebilir ama bu suyun maliyeti göz ardı edilemeyecek kadar yüksek. Yüksek maliyet bize sıkıntı yaşatıyor. Hem bu sıkıntıyı yaşamamak hem de Gaziantep'i yeni ve daha ekonomik bir su kaynağına kavuşturmak için Çetintepe Barajını gündemimize aldık. Gaziantep'e, planlama ve proje aşamasında olan Çetintepe Barajından daha düşük maliyetle içme suyu getirmek için girişimlerimiz sürüyor. İlgililerle yaptığımız görüşmelerde çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu barajın bir an önce yapımına başlanmasını talep ettik, görüşmelerimiz sürüyor" diye konuştu.

ZAM YAPMAK ZORUNDA KALACAĞIZ

Gaziantep'in içme suyu ihtiyacını Mizmilli Projesi ile karşılamaları halinde de yüksek enerji maliyeti nedeniyle içme suyunu zam yapmak zorunda kalacaklarını belirten Güzelbey, "Gaziantep'in içme suyu ihtiyacını uzun vadeli ve en akılcı biçimde çözmek için biz Çetintepe Barajı üzerinde önemle duruyoruz. Çetintepe Barajından alacağımız suyu terfi istasyonu kurmadan ve enerji harcamadan Gaziantep'e taşıyabileceğiz. Kentimize getirdiğimiz suyu Hacıbaba tesislerimize pompalamak için yalnızca bir istasyon yapmamız yetecek. Bu da Gazianteplilere içirdiğimiz suyu çok daha ucuza temin edebilmemiz anlamına geliyor. Bunu kim istemez" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.