1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gündem Suriyeliler
Gündem Suriyeliler

Gündem Suriyeliler

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, beraberindeki büyükelçilerle, Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ile Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Adnan Keçeci'yi ziyaret etti.

A+A-


 Hıdıroğlu, heyete Suriyeliler konusunda bilgi verdi. Kente gelen Suriyelilerin Ayakkabı ve terlik konusunda üretim gücüne sahip olduğunu belirten Hıdıroğlu, Suriyeli şirketlerin Gaziantep ihracatına ve üretimine sağladığı katkılardan bahsetti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise, "Gaziantep Suriye'ye açılan bir kapı olmuş durumda. Ürdün'e, güneye, Körfez ülkelerine açılan bir kapı olmuştur. Ne yazık ki şu anda Körfez ülkelerine giden kapı kapalı. Ama Suriye'de bir çözüm üretildiğinde Gaziantep ihracatta tekrar Körfez ülkelerine ve Arap dünyasına açılan kapı olacak" diye konuştu.

 

Berger, Ticari ilişkilerin daha da gelişmesi için Gümrük Birliği'nin modernizasyonun yapılacağını dile getiren Berger, "Müzakereler başlayacak. Hizmet, kamu, satın almalar ve tarım gibi alanları kapsayacak. Gümrük Birliği'nin modernizasyonu başladığında birçok önemi olacak. Bu konuda değerlendirmemiz şu; her iki taraf için 'kazan kazan' durumu olacak." diye konuştu.

 

TARIMLA İLGİLİ FAZLA TALEP ALITYOR

 

İş dünyası ve girişimcilerin gerekli eğitimi almasına odaklandıkları anlatan Berger, Türkiye ile yapacakları projeler hakkında konuşarak, “ Teknik projeler bulunuyor, tarımla ilgili başarılı projeler daha fazla talep alıyor. Yapacak çok işimiz var. Türkiye'nin mülteci konusunu fırsata çevirdi. Gaziantep Suriye'ye açılan bir kapı olmuş durumda. Ürdün'e, güneye, Körfez ülkelerine açılan bir kapı olmuştur. Ne yazık ki şu anda Körfez ülkelerine giden kapı kapalı. Ama Suriye'de bir çözüm üretildiğinde Gaziantep ihracatta tekrar Körfez ülkelerine ve Arap dünyasına açılan kapı olacak.”

 

HIDIROĞLU:  CAZİP BİR KENT

 

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ise, “Dünya Bankası en rekabetçi şehirler bilgi bankası projesine göre Gaziantep rekabetçi yedi şehirden birisi” vurgusunu yaparak şunları söyledi. Gaziantep ihracatçı bir şehir. Türkiye Toplam ihracatının yüzde 4,7’sini gerçekleştiren Gaziantep dünyanın 170 ülkesinden daha fazla ihracat yapan ve aynı zamanda dünyanın 178 ülkesine ihracat yapan bir kent. AB ülkeleri ile yapılan ticareti yeterli görmüyoruz ve AB yatırımcıları açısından Gaziantep cazip bir kent.”

 

SURİYELİ ŞİRKET POTANSİYELİMİZ VAR

 

Avrupa Birliği ile projeler yürüttüklerini ifade eden Hıdıroğlu, "1996 yılından beri Avrupa Birliği ile çalışıyoruz. Birlikte projeler üretiyoruz. Bu projenin içerisinde ‘Suriye Destek Projelerimiz’ var. Biz Suriyelilere destek olsun diye bir tane Suriye masası kurduk. Çok yükselen Suriyeli şirket potansiyelimiz var. Son beş yılda dış kaynaktan 17 proje için alınan miktar, 7 milyon 300 bin avro” diye anlattı.

 

KEÇECİ'YE ZİYARET

 

Berger ve beraberindeki 24 AB ülkesinin temsilcileri Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Adnan Keçeci'yi ziyaret etti.  Dışişleri ofisinde gerçekleşen toplantıda konuşan Büyükelçi Berger, Türkiye ile aralarında Suriye konusunda önemli bir iş birliği olduğuna vurgu yaptı. Berger, “Bizim buradaki en önemli muhatabımız ve destekçimizsiniz’’ dedi. Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Adnan Keçeci ise ziyaretten duyduğu mutluluğu ifade ederek, temel görevinin siyasi ve yerel makamların birinci elden hissettikleri mesajları Ankara’ya kendi kanallarında iletmek olduğunu söyledi. AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.