1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gümrük yoğun çalıştı
Gümrük yoğun çalıştı

Gümrük yoğun çalıştı

Gümrüklerde geçen yıl 4,9 milyon ihracat beyannamesi işlem gördü

A+A-

Gümrük idarelerinde işlem gören ihracat beyannamesi sayısı geçen yıl 4,9 milyonu bulurken 11,2 milyon araç ve 130,4 milyon yolcunun işlemleri tamamlandı. Ticaret Bakanlığından edindiği bilgiye göre, her yıl 26 Ocak'ta, o zamanki adıyla Gümrük İşbirliği Konseyinin (Dünya Gümrük Örgütü) ilk toplantısının yapıldığı 26 Ocak 1953 gününü hatırlamak ve toplumda gümrüklerin işleyişine ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla "Dünya Gümrük Günü" kutlanıyor.

KÜRESEL DÜZEYDE HİZMET

Türkiye'nin 1953 yılında kurucu üye olarak katıldığı Gümrük İşbirliği Konseyi, 1994'ten bu yana Dünya Gümrük Örgütü çatısı altında faaliyet gösteriyor. Bu yapı, dünya ticaretinin yüzde 98'ini temsil eden 184 ülkenin gümrük idaresini bir araya getirirken bu yönüyle gümrük uygulamaları açısından küresel düzeyde temel ilke ve kuralları belirliyor.

PERFORMANLAR İYİLEŞTİ

Dünya Gümrük Örgütü tarafından 2023 yılı teması, geleceğin gümrük çalışanlarını destekleme, bilgi paylaşımını teşvik etme ve küresel gümrük topluluğuna aidiyet duygusunu artırma çabalarına atıfla "Gelecek Nesli Yetiştirmek" olarak belirlendi. Tema kapsamında gümrüklerde planlı, tutarlı ve koordineli şekilde çalışılması, yeni neslin güçlendirilmesi, haklarının korunması ile performansının iyileştirilmesi öne çıkıyor. Bu çerçevede, Ticaret Bakanlığı, gümrüklerde bilgi teknolojilerinin desteklendiği sistematik bir yaklaşımın geliştirilmesine, verilerin analizler yoluyla elde edilmesine, bilgi üretimi ve paylaşımını teşvik eden bütüncül bilgi yönetim sisteminin benimsenmesine, çalışmaların uzmanlık ve etik değerler üzerine kurulmasına önem veriyor. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.