1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gençlere meslek kapısı açılıyor
Gençlere meslek kapısı açılıyor

Gençlere meslek kapısı açılıyor

Gaziantep’te kayıt dışı çırak çalıştırmanın önüne geçilmesi için önemli bir protokol imzalandı.

A+A-

Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Sanayi ve Ticaret Odası, GESOB, SGK ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün dahil olduğu projede 8. Sınıfı bitirmiş öğrenciler mesleki eğitim merkezine kayıt olabilecek. Haftanın bir günü okul, diğer günler işyerinde pratik eğitim görecek olan öğrencilere Sağlık sigortası, harçlık, ustalık kalfalık belgesi ise lise diploması devlet tarafından karşılanacak. Vali Davut Gül, kentteki esnaf ve sanayicileri gezdiklerinde firmaların ve işletmelerin çalışan ihtiyaçlarının olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Mesleki okul sayısında önemli artışın yaşandığını ifade eden Gül, "Büyükşehir Belediyesince geliştirilen yazılımla İŞKUR mantığına benzer şekilde öğrencilerin nerede çalışacağı, nerede staj göreceği nerede ihtiyaç olacağını göreceğiz. Mesleki okul sayısı 4'ten 48'e çıktı. Biz okul sayımız 12 kat artırdık. Söz konusu okullardaki öğrenci sayımızı da 12 kat artırma lazım" dedi.

MESLEKİ OKUL SAYISINDA ARTIŞ VAR

Mesleki okul sayısında önemli artışın yaşandığını ifade eden Gül, "Büyükşehir Belediyesince geliştirilen yazılımla İŞKUR mantığına benzer şekilde öğrencilerin nerede çalışacağı, nerede staj göreceği nerede ihtiyaç olacağını göreceğiz. Mesleki okul sayısı 4'ten 48'e çıktı. Biz okul sayımız 12 kat artırdık. Söz konusu okullardaki öğrenci sayımızı da 12 kat artırma lazım. Çocuklarımız hem eğitim alacak hem harçlığı olacak hem de meslek sahibi olacak” ifadelerini kullandı" dedi. Gül, kentte daha fazla mesleki okula ihtiyaç olduğuna dikkati çekerek, mevcut mesleki okulların öğrenci kapasitesinin doldurulması için hassasiyet gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

GÜNDEMDE TUTULMALI 

Bu konunun kamuoyunun gündeminde tutulması gerektiğini vurgulayan Gül, "Mesleki eğitim merkezlerinde devam eden öğrenci asgari ücretin 3'te 1'i oranında harçlık alacak, diğer 3'te 2'si de kamu kaynaklarından esnafımızı destekleyecek şekilde iade edilir. Aynı şekilde lise diploması, kalfalık belgesini almış olur, mezun olduğunda ise kendi işini kurmak istediğinde bugünün fiyatlarıyla 50 bin lira hibe olmak üzere 150 bin liraya yakın KOSGEB'den finans bulabilir. Çıraklık yaptığında asgari ücretin 3'te 1'i oranında, iyi kötü bir harçlığı olacak. Gencimize bunu yanında iş verenin de katkısı olacak. Dolayısıyla gençlerin kâğıt toplamasına, dilencilik yapmasına ve çocuğun dışarıda istismar edilmesi olmayacak. Bunları sağlayacak durumdayız" dedi. 

ŞAHİN: SIKINTI GİDERİLECEK 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, eğitim sistemi ile devletin öğrenciler için hem çıraklık yapmaları hem de eğitim hayatlarına devam etmelerini sağladığını hatırlatarak, “Bu şehrimizin, gençlerimizin geleceği, onların gönüllü bir şekilde iş hayatına devam etmeleri için çok önemli bir imza. Biz Ahilik kültüründen gelen büyük bir medeniyetin taşıyıcılarıyız. Bizim geleneğimizde ‘çıraklık ve ustalık’ kültürü var. Çocuklarımız çırak olarak, kalfa olarak yetişmelerini sağlayacak bir altyapı ve mektep var. Bu protokol çok önemli. Bu verilen imkanlar çocuk işçiliğin önüne geçecek hem de yetişmiş insan sıkıntısını çözerek köklü bir çözüm olacak. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak hangi alanda ne gibi bir sıkıntı varsa onu çözmek için her türlü lojistik desteği vereceğiz. Bu çalışma tamamlandığında hedef kitlemiz olan en az 7 bin çocuğumuzu sistemin içine katmış olacağız. Hem teoriyi hem pratiği öğreterek onları geleceğe hazırlayacağız” diye konuştu.

ELİMİZ TAŞIN ALTINDA 

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, projenin, çırak, kalfa ve ustayı layıkıyla yönetip koordine edeceğini, sektör ihtiyaçları doğrultusunda öğrencilere gerekli eğitimleri vermeye hazır olduklarını vurguladı.  Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Uzun ise protokolle birlikte kurumunun üzerine düşen bütün görevlerin yapılacağını, desteklerin sürdürüleceğini bildirdi. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise Gaziantep’in Türkiye’de ticaretin kalbinin attığı birkaç önemli ilden bir tanesi olduğunu, proje ile sektörlerin ara eleman ihtiyaçları karşılayacağını ve bu ihtiyacı sağlayan çocukların kayıt altına girerek hem hakları zayi olmadan çalışarak kazanmaları hem de bu noktada verim elde etmek açısından önemli bir proje olduğunu söyledi.Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal, kurumunun bir mesleki eğitim merkezleri olduğunu hatırlatarak, projeye gerekli desteği de vereceklerini iletti.  Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ömer Küsbeoğlu, çırak konusunda en çok sıkıntıyı esnafların yaşadığını proje ile açığı tamamen kapatacaklarını vurguladı. Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Daire Başkanı Murat Geç ise protokolün bütün kurumlar için hayırlı olmasını diledi. Konuşmasında bu protokol ile geleceğin ustalarını aradıklarını ifade etti. 

EĞİTİME BAŞLAYACAKLAR

Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Daire Başkanlığı ile Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yapılacak mesleki eğilim testlerinin sonuçları Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gaziantep Bilişim A.Ş. tarafından hazırlanan yazılıma yüklenecek. Proje kapsamında işveren ve esnafın çırak talepleri ile öğrencilerin verileri yazılım üzerinden eşleştirilerek ihtiyaçlara yönelik eğitimlere başlanacak. Arz ve talebi birleştirecek uygulamadan yararlanan öğrenciler, öğrenciler haftada bir gün okullarına gidecekler, diğer günler iş yerlerinde eğitimlerine devam edecekler. Öte yandan öğrenciler sosyal güvenlik sistemine dahil edilerek sigortalı olacak, mali destek alacak. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.