1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Gaziantep'in Çanakkale Kahramanları"

"Gaziantep'in Çanakkale Kahramanları"

Gaziantepli yazar Reşit Güngör Kalkan, "Gaziantep'in Çanakkale Kahramanları" adlı 5. kitabını yayınladı. Kalkan, yaptığı açıklamada, kitabının Gaziantep...

A+A-

Gaziantepli yazar Reşit Güngör Kalkan, "Gaziantep'in Çanakkale Kahramanları" adlı 5. kitabını yayınladı. Kalkan, yaptığı açıklamada, kitabının Gaziantep ile ilgili kitaplar içerisinde en özgün çalışmalardan birisini oluşturduğunu belirtti.

"Kitap, Gaziantep-Çanakkale hattında meydana gelen ve 1915'i hatırlatan fotolarla süslenmiş ve Gaziantepliler'in Çanakkale savaşlarındaki tıpkı Antep savunmasının genel bir provası niteliğindeki kahramanlıkları özenli Türkçe ile anlatması bakımından da övgüyü fazlasıyla hakediyor" diyen Kalkan, "Kitap, tarih bilincinin genç kuşaklara aktarılmasını önceleyen ve bu bilincin diri tutulması noktasında fevkalade çarpıcı sahneler sunuyor. Çanakkale savaşları, Türk Milleti'nin bir varoluş-yokoluş mücadelesiydi. Bu savaşlardan hiç abartıya kaçmadan eser veren diğer tarihçilerin aksine, lokal anlamda meşhur Antep Savunması öncesinde Antepliler'in seciyesine uygun olarak Çanakkale provasını anlatarak, bu şehri bu eserde taçlandırmak istedim." dedi.

80 SAYFALIK

Kitabın aylarca süren titiz bir arşiv çalışması ve ince bir araştırma neticesinde ortaya çıkmış önemli bir eser olduğunu ifade eden Kalkan, "Çanakkale savaşlarının üzerinden yaklaşık bir asır geçti. Dünya savaş tarihine altın harflerle ve eşsiz kahramanlıkların madde ve mana boyutu iyle birleştiği bu zafer; genelde Osmanlı ordusunu ilgilendirmiş olsa da özelde vatan aşkı ile dolu bütün Anadolu insanını ilgilendiriyordu. 'Gaziantep'in Çanakkale Kahramanları' adlı eser, Gaziantep ile ilgili kitaplar içerisinde hiç şüphesiz en özgün çalışmalardan birisini oluşturuyor" diye konuştu.

Bu arada, Yarımada Yayınları tarafından basımı yapılan ve 80 sayfadan oluşan kitapta Çanakkale savaşlarında şehit düştükleri tespit edilen 502 Anteplinin isimleri de yeralıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.