1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep’in 19. yüzyılı kitaplaştırıldı
Gaziantep’in 19. yüzyılı kitaplaştırıldı

Gaziantep’in 19. yüzyılı kitaplaştırıldı

Büyükşehir Belediyesi Gazikültür A.Ş., Prof. Dr. İ. Hakkı Aksoyak tarafından kaleme alınan “Zuhurat-19. Yüzyılda Antep’te Tasavvufi Hayat” adlı kitabı ilim dünyasına sundu.

A+A-

 

 

Kitapla ilgili olarak Gazikültür A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Zuhurat-19. Yüzyılda Antep’te Tasavvufi Hayat adlı kitabın 256 sayfalık ve Gazikültür A.Ş.’nin 12. yayını olarak okuyucuyla buluştuduğunu söyledi. Yakar, eserin Zeugma Müzesi ile Arkeoloji Müzesi mağazalarında ve Türkiye genelinde satışa sunulduğunu belirtti. Süleymaniye Kütüphanesi Tercüman Gazetesi Türkçe Yazmalar bölümünde Menakıb-ı Hüseyin Hüsnü Bey veya diğer adıyla Zuhurat-ı İhvan ismiyle kaydedilen eser, Mevlevi Hafız Vehbi Dede tarafından derlendi. 

 

NELER ANLATILDI ?

 

Yakar kitap ile ilgili bilgilendirmesinde, “Eserin başındaki mukaddimeden anlaşıldığına göre, Halveti Şeyhi Hüseyin Hüsnü Bey, 1295-1878 senesinde Antep’e gelmiş, Antep’te 5 yıl 4 ay kaldıktan sonra vefat etmiştir. Bir tasavvuf şeyhi olan Hüseyin Hüsnü Bey’in kerametlerine delil olan rüyalar, Hafız Vehbi Dede tarafından toplanmış ve yazıya aktarılmıştır. Osmanlı Türkçesiyle yazılan ve toplam 601 sayfa-dan oluşan eserde, Hüseyin Hüsnü Bey’i tanıyan veya sevip sayan çoğu Antepli olan kişilerce rabıta veya rüya aleminde görülen 250 civarında zuhurat var. Zuhuratlarda kişinin memleketi, mesleği, akrabalıklarına ait bilgilerin yanı sıra Antep’teki cami, kale, çarşı ve köylerin adları da sık sık geçiyor. Menakıpname yazarı Hafız Vehbi Dede bir Mevlevi dervişidir. 1854’te Tırnova’da dünyaya gelmiş. 20 yaşında Gelibolu Mevlevihanesinde ikrar vermiş ve çile doldurmuştur. Sonra Şeyh Azmi Efendi zamanında Kahire Mevlevhanesinde, 1896’da ise Amil Çelebi’nin şeyhliği zamanında Halep Mevlevihanesinde bulunmuştur. 1919-1925 yıllarında Üsküdar Mevlevihanesinde şeyh Ahmed Remzi Efendinin şeyhliğinde türbedar ve imamlık yapmıştır” açıklamasında bulundu. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.