1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep Türkiye'nin sigortası
Gaziantep Türkiye'nin sigortası

Gaziantep Türkiye'nin sigortası

*Memurun, işçinin, geçinme derdi var, işverenin de geçinme derdi var

A+A-

*Bizim kabahatimiz tek başımıza üretip kendi gücümüzle kendi yağımızla kavrulmak mı?

* Bu kadar korunma altında sığınmacının olduğu Gaziantep'e ek bir destek istiyoruz

*Sosyal yardım tembelleştiriyor, kimse çalışmak istemiyor

*Ben devletin yerinde olsam Köy Enstitülerini yeniden başlatırım.

*Gaziantep zorda kenetlenen ama iyi de kenetlenemeyen bir şehir

Gaziantep Türkiye'nin sigortası

Yeniden seçilen Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım gazetemize dikkat çeken açıklamalar yaptı. Ekibimizin sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Yıldırım, her zaman olduğu gibi dobra dobra konuştu ve bu zamana söylenilmeyenleri söyledi. Yıldırım ilk kez önemli bir konuya değindi ve “Türkiye'de bu gerekli ama özellikle bu kadar geçici sığınmacı varken bu kadar korunma altında sığınmacının olduğu Gaziantep'e ek bir destek istiyoruz. Başka türlü bunun altından kalkma şansımız yok. Bugün Gaziantep OSB'de 250 bin kişi çalışıyor. Gaziantep Türkiye'nin sigortası” dedi. Yıldırım, Gaziantep’in zorda kenetlenen bir şehir olduğunu tek eksiğin iyi de kenetlenemedikleri olduğunu belirtirken, bu arada sosyal yardım konusuna farklı bir bakış açısı getirdi.

ENERJİ FİYATLARI ALDI BAŞINI GİTTİ

Dikkat çeken mesajlar veren Yıldırım, enerji fiyatlarının başını alıp gittiğine vurgu yaptı. “Mesele şu. Eğriye eğri doğruya doğru demek lazım. Memurun, işçinin, geçinme derdi var, işverenin de geçinme derdi var” diyen Yıldırım, “Şimdi enerji fiyatları aldı başını gitti. Hammadde fiyatları, girdi fiyatları düşüyor ama işçilik fiyatlarımız yükseldi. Bunun yanısıra diğer her şeyde zam var. Enflasyon belli, bunu inkar edecek bir şey söz konusu değil. Burada bu dengeyi sağlam tutturmazsak ki finansmana erişim sıkıntısı var. Biz ocak ayından itibaren finansmana erişimin açılacağını tahmin ediyoruz. Ocak ayına kadar evet devlet sağ olsun küçük ölçekli esnafa kredi verdi ama KOBİ ve sanayicinin finansmana erişim sıkıntısı var. Bugün Gaziantep OSB'de 250 bin kişi çalışıyor. Gaziantep Türkiye'nin sigortası. İddiayla söylüyorum gelen aş buldu, iş buldu, evini buldu, hiçbir gereksiz işe meyil etmedi. Bugün 250 bin kişinin çalıştığı Organize Sanayi Bölgesinde eğer ki yavaşlama başlar, eğer ki işten çıkarmalar olursa bu bize sıkıntı doğurur” şeklinde konuştu.

EK DESTEK İSTİYORUZ 

Gaziantep’in ek destek istediklerini anlatan Şahin, “Tüm Türkiye'de bu gerekli ama özellikle bu kadar geçici sığınmacı varken bu kadar korunma altında sığınmacının olduğu Gaziantep'e ek bir destek istiyoruz. Başka türlü bunun altından kalkma şansımız yok. İster SGK desteği olur, çünkü Organize Sanayinin durmaması lazım, ister vergi diliminde birkaç puanlık bir hafifletme olur, çünkü bugün etrafımızdaki herkesin bir teşvik olayı var, çevre illerin. Bizde bir üst kesim, bir alt kesim oldu, orta kesim kayboldu. Bizim kabahatimiz tek başımıza üretip kendi gücümüzle kendi yağımızla kavrulmak mı? Bunun bir kabahat olmaması gerekir bunun ödüllendirilmesi gerekir.”

SOSYAL YARDIM TEMBELLEŞTİRİYOR

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, şehirde iş beğenmeme konusunun had safhaya çıktığını belirterek, “Bunun için bana göre yapılması gereken yardımların dengeye getirilmesi lazım. Adam kendi çalışmıyor, kahvede oturuyor, hanımı temizliğe gidiyor. Okul yardımı, kitap yardımı, kırtasiye yardımı adamın eline 10 Bin lira para geçiyor. Biz bunu ortadan kaldırmalıyız. Sosyal devlet ilkesi bana göre çalışamayan, düşküne 5 lira vereceğime 15 lira veririm. İnsanca yaşam koşullarını sağlamak için. Ama 20 yaşında burç gibi yiğitlere de para vermeye gerek yok. Çalışacak vergisini ödeyecek tedavi olacaksa tedavi olacak. Kahvede oturduğu yerde ben onun tedavi masrafını ödemek zorunda değilim. Yeşil kartın, yardımların kimin aldığının kime verildiğinin tamamının gözden geçirilmesi lazım. Haksızlığa gerek yok. Bakın ben yine söylüyorum. Düşkün olana insanca yaşam koşullarını sağlayalım. Ama çalışmayana niye para verelim. Kes yardımları bakın nasıl çalışıyorlar”

KÖY ENSTİTÜLERİ YENİDEN AÇILMALI

“Sektörlerde usta yetişmiyor” diyen Yıldırım şunları söyledi:  “’Çırak yetişmeli. Gaziantep'in içinde bulunduğu durum diğer şehirlerden farklı. Meslek liselerini özendirme girişimleri çok önemli. Ancak sıkıntı şu. Herkes meslek lisesini işe yaramayan çocuğun gittiği yer olarak görüyor. Bu doğru değil. Ben devletin yerinde olsam köy enstitülerini yeniden başlatırım. Öğretmen yetiştiren köy enstitülerinde nakış, dikişten tutun, müzik aletlerinden birini de çalmayı öğreniyorlardı. Suriyeliler bugün vasıfsız işgücü anlamında çalışıyorlar. İnşaatlarda v.s. Giderlerse biteriz diyenler var. Yok niye biteriz. Bitmeyiz. Hepimiz kendimize çeki düzen vereceğiz. İşverende verecek, memurda işçide verecek.”

GAZİANTEP ŞANSLI BİR ŞEHİR

“ Sıkıntı şu doğruya doğru, yanlışa yanlış diyeceğiz. Eleştirmiş olmak için eleştirmenin mantısı yok. Doğru yaptı ise teşekkür edeceksin. Kenetlenebilme kabiliyeti Gaziantep’in bir şansı. Zaten tepedeki adam toparlayıcı olmazsa, Fatma Hanım vali bey, bu zaten olmaz. Olmaz. Türkiye’nin hiçbir yerinde GAGEV gibi düzgün çalışan bir vakıf yok. O’nun vasıtasıyla herkes birbirine ulaşıyor. Kuş kuşun yüzüne öter. Dünya’nın sorunu enflasyon. Biz biraz daha fazla hissediyoruz. Çalışmayan geçinmeye çalışan bir toplum haline gelmeye başladık. Sebebi bu. Yatan adamın parasını çalışan adam ödüyor. Niye ? İhtiyacı olan insanları insani yaşam düzeyine getirelim, ihtiyacı olmaya da yardım yapmayalım.”

İYİ DE KENETLENEMİYORUZ

“Bu şehir güzel bir şehir. Bu şehir zorda kenetlenen bir şehir. Gaziantep’in tek eksiği biz iyide kenetlenemiyoruz.  Zorda kenetlenen bir şehiriz. İyide kimse kimseyi arayıp sormuyor. Onun içinde İnsanlar ne zaman iyide kenetlenmeyi öğreniriz, iddia ederek söylüyorum Türkiye’nin diğer illerinin tamamında biz ortak akıl diyoruz ya emin olun bu böyle. 3 milyonun yaşadığı şehirde ama Gaziantep’teki kenetlenme hiçbir şehirde yok. Bakın bunu çok net söylüyorum. Meclisinde, odalarında şehirdeki kenetlenme hiçbir şehirde yok. Türkiye’nin hiçbir ilinde yok. Bizim 6 tane odamız var. Nizip, İslahiye dahil. Türkiye’nin hiçbir ilinde 6 odanın bir arada olup kol kola girdiği başka oda yok. Türkiye’nin hiçbir şehrinde milletvekillerinin bir araya geldiği başka oda yok. Muhalefetin kenetlenmenin içinde olduğu  bir şehir. Bizim her şeyimiz sorgulansın ama şehir sevgimiz sorgulanmasın. Ama iyi de kenetlenebilsek iş bitecek”

HAVALİMANI KONUSUNDA BİR TERSLİK VAR

“Havaalanı konusunda gerek Fatma Şahin gerekse de Valimiz Davut Gül ellerinden geleni yapıyorlar. Ama şehre yakışan bir havalimanı değil. Ben gene söylüyorum, havalimanında bazen uçaklar körüğe yanaştığı zaman bir otobüs var Nuh devrinden kalma. Bu şehre reva değil o. Bir terslik var. Herkes çalışıyor, çabalıyor bu kadar oluyor demek ki. Gaziantep bu ülkenin en fazla ihracat yapan 5’nci büyük ili. İhracat fazlası veren bir kent. Devlette her şey kar zarar diye bakılmaz. Şehrin genele yapmış olduğu katkı olarak bakılması gerekir diye düşünüyorum. Umut ediyorum ki kısa zamanda da çabalar sonuç verecek. Bakan hanım, vekillerimiz çabalıyor. Vali bey bir Gaziantepli kadar çaba gösteriyor. İnşallah daha da güzel şeyler olacak. Çatı akıyor diye bakana mı gidelim ?Havalimanın bir müdürü var. “ Leyla Özekşi Polat - Meral Kınacılar Erbekte

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.