1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep merkez olacak
Gaziantep merkez olacak

Gaziantep merkez olacak

Gazi Kültür A.Ş yönetim kurulu başkanı Hakan Tanrıöver,

A+A-

 Gaziantep'teki 123 yıllık Kendirli Kilisesi’nde Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı çatısı altında kurulan "Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ”nün son yılların en önemli kültür ve sanat olayına ev sahipliğini yapacağını söyledi. Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi’yi ziyaret ederek Gazetemizin 27. Kuruluş yıldönümünü kutlayan Tanrıöver, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliğinin ortaklaşa gerçekleştirdiği ilk milli arkeoloji özelliği taşıyan enstitünün faaliyetlerine ev sahipliği yapacak olan Enstitü ile ilgili bilgi verdi. 

Kendirli Kilisesinde yer alan Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün içeresinde Türkoloji İhtisas Kütüphanesi, etkinlik alanları ve arkeometri laboratuvarı yer alacağını belirten Tanrıöver, “Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı çatısı altında kurulan "Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü "nün çalışmalarına merkez olacak Gaziantep'teki 123 yıllık Kendirli Kilisesi'nin restorasyonu tamamlandı. Bu merkez son yılların en önemli kültür ve sanat olayına ev sahipliği yapacak. Kuruluş çalışmaları tamamlandı. Mobilya tefrişatı var. O da 15 Eylül’de hayata geçecek. Bunun akabinde eğitim çalışmaları toplantılar, burada yapılacak’” dedi. 

ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK

“Özellikle sanayi konusunda bu bölgede ve Ortadoğu’da son gelişmelerde Gaziantep için çok önemli bir belirleyici ağırlığı var” diyen Tanrıöver, “Aynı zamanda Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü aracılığı ile sağlayacak. Türkiye’nin özellikle uluslararası diplomasisi boyutunda fevkalede önemli katkılar sağlayacak. Çünkü burada bu bölgede bütün medeniyetin izleri, medeniyet kodlarının üzerine bilim insanlarının akademisyenlerin yapacağı önemli çalışmalar burada gerçekleşecek. Bu anlamda Gaziantep önemli bir çalışmaya hazırlık aşamasında. Gaziantep, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın Avrupa’nın ve Dünya’nın çekim noktası olmaya hazırlanıyor” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.