1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep-Kilis -Halep işbirliği
Gaziantep-Kilis -Halep işbirliği

Gaziantep-Kilis -Halep işbirliği

DEVLET Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen "Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği...

A+A-

DEVLET Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen "Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı Ulusal İzleme ve Yönlendirme Komitesi Toplantısı" gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımın olduğu toplantıda, asıl amacın, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine hizmet etmesi olarak tanımlandı. Toplantıda, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı teklif çağrısına ilişkin protokol, DPT Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Tığlı, Vali Kamçı, Kilis Valisi Turhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Kilis Belediye Başkanı Abdi Bulut, Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Özçiloğlu tarafından imzalandı.

TIĞLI: İLİŞKİLER DAHA DA GÜÇLENECEK

Devlet Planlama Teşkilatı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Ferruh Tığlı, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı kapsamında gerekli hazırlıkların tamamlanarak, uygulama safhasına geldiğini söyledi. Ulusal İzleme ve Yönlendirme Komitesi'nin bugün, proje tekliflerinin nasıl, hangi format ve belgelerin doldurularak yapılacağı konusunu görüşüp hazırlanan belgeleri onaylayacağını anlatan Tığlı, "Bu programın özünde Gaziantep, Kilis ve Halep illeri arasında ekonomik ve ticari işbirliğini daha artıracak, program ve projelerin finanse edilmesini arzuluyoruz. Gaziantep ve Kilis ilinden teklif edilecek projeler değerlendirilerek, gerekli katkılar sağlanacak. Bu kapsamda Gaziantep Ticaret Odası bünyesinde Proje Koordinasyon Birimi oluşturuldu. Programın en iyi, en başarılı şekilde sonuçlandırılacağına inanıyoruz. Asıl amacımız, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine hizmet etmesidir" dedi.

 

KAMÇI: 20 MİLYON DOLAR BÜTÇE

    

VALİ Süleyman Kamçı, Gaziantep ve Kilis ile Halep illerini kapsayan programın toplam bütçesinin 20 milyon dolar olduğunu ve Türkiye için DPT bütçesinden 10 milyon dolar kaynak ayrıldığını anlattı. Vali Kamçı, program finansmanından kamu kuruluşları, belediyeler, il özel idareleri, küçük ve ortak ölçekli işletmeler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve üniversitelerin altyapı, teknik işbirliği ve kapasite geliştirme, girişimciliğin desteklenmesi, kültür ve turizm alanlarında hazırlayacakları projeler ile yararlanabileceklerini belirtti.

TURHAN: BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ

Kilis Valisi Nevzat Turhan da konuşmasında, Türkiye-Suriye arasında devan eden dostluk ilişkisi çerçevesinde, bölgesel işbirliği programının ortaya konmasının güzel olduğunu vurguladı. Turhan, ödeneklerin harcama safhasına geldiğini belirterek, "Biz çalışmaların bir an önce tamamlanmasının, öngörülecek yatırımların, projelerin mahallinde uygulanmasını arzu ediyoruz. Bundan sonraki dönemde bu çalışmalar, daha fazla ivme kazanacak" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.