Konut kredilerinde faiz yükü yüzde 250’yi geçerken satışlarda durgunluk ve fiyatlarda reel gerileme sürüyor. Buna rağmen peşin alımla konut yatırımı yapmak isteyenler için 13-15 yıl kira amortisman süresi önemli gösterge olmaya devam ediyor. En yüksek kira getirisinde ilk 10 şehir arasında ilk sırada yer alırken, Ankara’yı, Tekirdağ, Bilecik, Kilis, Şanlıurfa, Manisa, Gaziantep, Ağrı, Siirt ve Yozgat takip etti.

KONUT FİYATLARI İLK KEZ ENFLASYONUN ALTINDA KALDI

Konut fiyatları 4 yıl sonra ilk kez yıllık enflasyonun altında arttı. Yükselen kiralar ise bazı illerde yatırım geri dönüş sürelerini kısalttı. Artan faiz oranları konutu yatırım aracı olmaktan çıkardı. Merkez Bankası verilerine göre, konut fiyatı şubatta yıllık yüzde 58,30 arttı. Fiyat, şubat ayında 2019'dan sonra ilk kez yıllık enflasyonun altında kaldı. Fiyat değişimleri konutta yatırım geri dönüş sürelerini de etkiledi. 

İLK SIRADA ANKARA VAR

Gayrimenkul platformu Endeksa'nın verilerine göre, satılık fiyatına göre kira getirisi en yüksek olan il Ankara. Ortalama konut fiyatı 2 milyon 720 bin lira olan Başkent'te, amortisman süresi 13 yıl, yıllık kira getirisi yüzde 7,77 seviyesinde. Onu, 14 yıllık yatırım geri dönüş süresi ile Tekirdağ takip ediyor. Ortalama fiyatın 2 milyon 522 bin lira olduğu kentte, yıllık kira getirisi yüzde 7,28 düzeyinde Onları 14 yıl amortisman süreleri ile Bilecik ve Kilis takip ediyor. 

YATIRIM 14 YILDA GERİ ALINIYOR

Bu kadar yüksek kira mı olur? Bu kadar yüksek kira mı olur?

Bilecik'te yıllık kira getirisi yüzde 7,20, Kilis'te yüzde 7,15... Beşinci sıradaki Şanlıurfa'da da amortisman süresi 14 yıl. Kira getirisi ise yüzde 7,14... Yatırımın 14 yılda geri alındığı diğer iller ise sırasıyla Manisa, Gaziantep, Ağrı, Siirt ve Yozgat... İstanbul yatırım geri dönüş süresinde ilk 10'da yer almıyor. Yıllık kira getirisi, toplam satılık fiyatın yüzde 5,95'i kadar... Kentte konut yatırımı en erken 17 yılda geri dönüyor.