1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep artık bu nüfusu kaldırmıyor
Gaziantep artık bu nüfusu kaldırmıyor

Gaziantep artık bu nüfusu kaldırmıyor

Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, kentin ne alt yapısının ne de üst yapısının bu nüfusu kaldırmadığını söyledi.

A+A-

Yılmazkaya, “Gayri resmi verilere göre 3 milyona dayanan Gaziantep nüfusu yüzünden kente trafik çilesi hiç bitmiyor. 2 milyon nüfusa göre planlanan yollar bu yoğunluğu kaldırmıyor. Birçok yerde trafik keşmekeş durumda. Yeterli olmayan elektrik alt yapısı devamlı sorun yaratıyor, kentte devamlı elektrik kesintisi yaşanıyor. Konut yetersizliği kira fiyatlarını tetiklediği gibi insanlar, artan konut fiyatları yüzünden ev bulamıyor” dedi. 

EN BÜYÜK 5’NCİ İL

“Gaziantep nüfusa oranla İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra en büyük 5. İl konumunda” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Göçmenlerle birlikte 3 milyon dolayında olan kentin nüfusuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Gaziantep’in ne alt yapısı nede üst yapısı bu nüfusu kaldıramıyor. Konut yetersiz, elektrik altyapısı yetersiz, yollar yetersiz. AKP Hükümeti madem Gaziantep’e bu kadar sığınmacıyı yerleştirdi, Gaziantepli hemşerilerimizin mağdur olmaması için kentimizin alt yapı ve üst yapısına gerekli yatırımları yapması gerek” ifadelerini kullandı.

ÇİLE BİTMİYOR

Yılmazkaya, Gaziantep’teki trafik keşmekeşliği, 8-10 saatlik elektrik kesintileri ve yüksek konut fiyatlarının yanı sıra ev kiralarındaki fahiş fiyatlarla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Türkiye nüfusu her yıl giderek artış göstermektedir. İllere göre Türkiye nüfusu farklık göstermektedir ancak, kırsal alandan şehre başlayan göçlerle kentleşme oranı giderek artmasının yanı sıra, özellikle ülkemizdik sığınmacılar nedeniyle birçok ilin nüfusunda önemli oranlarda artışlar gerçekleşmiştir. Bu artışlar o kadar yüksektir ki birçok ilin demografik yapısı bile bozulmuştur.  Milletvekili olduğum Gaziantep nüfusa oranla İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra en büyük 5. İl konumunda. İllere göre nüfus sıralamasında başı İstanbul çekerken 9. sıradaki Gaziantep yoğun göçmen nüfusu nedeniyle 5. sıraya kadar yükseldi. Gaziantep’in ne alt yapısı nede üst yapısı bu nüfusu kaldıramıyor. Gayri resmi verilere göre 3 milyona dayanan Gaziantep nüfusu yüzünden kente trafik çilesi hiç bitmiyor. 2 milyon nüfusa göre planlanan yollar bu yoğunluğu kaldırmıyor. Birçok yerde trafik keşmekeş durumda. Yeterli olmayan elektrik alt yapısı devamlı sorun yaratıyor, kentte devamlı elektrik kesintisi yaşanıyor. Konut yetersizliği kira fiyatlarını tetiklediği gibi insanlar, artan konut fiyatları yüzünden ev bulamıyor” ifadelerini kullandı. 

HAKETTİĞİ PAY VERİLMİYOR

Yılmazkaya, “Her şeyi kendi öz sermayesiyle yapan Gaziantep, ülke ekonomisine yaptığı katkının karışlığını alabilseydi, alt yapısında, üst yapısına kadar birçok şeyi her zaman olduğu gibi yine kendi kendine yapabilirdi. AKP Hükümeti madem Gaziantep’e bu kadar sığınmacıyı yerleştirdi, genel bütçeden de Gaziantep’in hak ettiği payı vermiyor, Gaziantepli hemşerilerimizin mağdur olmaması için kentimizin alt yapı ve üst yapısına gerekli yatırımları bir an önce yapmalı” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum