1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GAÜN meclis gündeminde
GAÜN meclis gündeminde

GAÜN meclis gündeminde

TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gaziantep Üniversitesi tarafından iddia edilen Adrese teslim kadro ilanını meclis gündemine taşıdı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soran Toğrul,  “Suriye bölgesindeki eğitim birimlerinde 3 yıldır olmayan görevlendirme mazereti kullanılarak hülle yöntemi ile üniversitenin ana kampüsündeki birimlere adrese teslim kadrolarla eleman mı yığılıyor?” dedi. 

‘Üniversitelerde bilimin can çekişmesinin bir nedeni olarak ise liyakat dan ziyade üniversitelere eş-dost yakınlığıyla atama yapılması ve adrese teslim kadro ilanları gösterile bilinir” diyen Toğrul, “Çünkü bu yöntemle yapılan atamalar ve adrese teslim açılan kadro ilanları, aynı zamanda “aynı dünya görüşüne sahip” kişiler anlamına gelmektedir. Adrese teslim kadro ilanlarının benzer bir örneğini ise vekili olduğum Gaziantep şehrinde yaşadık.  Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) eğitim dili ‘Arapça’ olan Suriye’deki Meslek Yüksekokulu ve fakültelere alınacak 23 öğretim üyesi ve öğretim görevlisi için ‘Arapça Yeterlilik Şartı’ yerine, çeşitli sertifikalar istenmesi, Gaziantep üniversitesinde ikinci kez ‘Adrese teslim kadro ilanı’ iddialarını gündeme getirdi. Bu güne kadar maaşları Türkiye Maarif Vakfı tarafından ödenen ve Suriye'de dördüncü yılında eğitimine devam eden MYO ve fakülteler için şimdiye kadar bu tür bir ilana çıkılmamış olmasına rağmen, Gaziantep Üniversitesi'nin böyle bir öğretim görevlisi ve öğretim üyesi alma kararı şaşkınlıkla karşılandı” dedi. 

İŞTE SORULARI

Toğrul’un soruları “Gaziantep Üniversitesi tarafından ilan edilen kadrolar; Afrin, Azez, El-Bab, Cerablus'daki MYO ve Fakülteler için kullanılacaksa, neden bu fakülte ve yüksekokullar adına çıkarılmadı? Eğer bu kadrolar Gaziantep Üniversitesi'nin ana yerleşkesindeki MYO ve fakültelerin kadroları ise MYO müdürlükleri ve fakülte dekanlıklarından kadro talep yazıları istenmeden ilan verilerek neden yönetmeliklere aykırı davranıldı? Gaziantep üniversitesinin sürekli adrese teslim öğretim üyesi kadro ilanlarına ilişkin başlatmış olduğunuz bir soruşturma var mıdır? Var ise ne aşamadadır? Yok, ise neden bir soruşturma başlatılmamıştır? Türkçe bilmeyen Suriyeli öğrenciler için, Arapça bilmeyen öğretim kadrolarının görevlendirmesi nasıl yapılacaktır?  İlk ilanda Nizip Meslek Yüksekokulu Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Programı'na açılan kadroda “Eski Türk Edebiyatı alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak belgelendirmek şartıyla Arapça Eğitim veren bir yükseköğretim kurumunda en az 2 yıl çalışmış olmak” şartı yer alırken, düzeltilmiş ilanla yüksek lisans alanı değiştirilip, en az 2 yıl Arapça eğitim veren bir yükseköğretim kurumunda çalışma süresinin kaldırılmasının nedeni nedir?” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.