1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GAP projesi hayat verecek
GAP projesi hayat verecek

GAP projesi hayat verecek

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) tamamlandığında, toplam 1 milyon 700 bin hektar alan sulanacak. 22 baraj ve...

A+A-

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) tamamlandığında, toplam 1 milyon 700 bin hektar alan sulanacak. 22 baraj ve 19 hidroelektrik santralinden oluşan GAP daha şimdiden bölge halkının gelirini 5 kat artırdı. GAP, Güneydoğu Anadolu'da 75 bin 358 kilometrekare alanı kapsıyor ve Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerinin geleceğini etkiliyor.

Devletin, tüm imkanlarını seferber ederek başlattığı proje, başlangıçta enerji, toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesi şeklinde planlanmış ancak daha sonra bölgenin geri kalmışlığı göz önünde bulundurularak tüm sektörleri kapsayan entegre bir bölgesel planlamaya dönüştürülmüştü. GAP'ın merkezi konumunda olan il ise 19 bin kilometrekare genişliğindeki toprağıyla projenin yüzde 25'ini oluşturan Şanlıurfa. Bu büyük projenin ilk temel uygulamalarının Şanlıurfa'da başlatıldığı ve bugün küçümsenmeyecek noktalara ulaşıldığı biliniyor.

GAP yetkilileri, projenin tarımsal sulamaya ait bölümünün 1994 yılı kasım ayından itibaren devreye sokulduğunu bildirdi. Harran Ovası'nın küçük kanallarından akan su, ovaya hayat ve enerji getirdi. 22 baraj ve 19 hidroelektrik santralinden oluşan GAP, daha şimdiden bölge halkının gelirini 5 kat artırdı. Araştırmalar, bölgede 43 bitki çeşidinin yetiştirilebileceğini gösteriyor. Bölgenin ekolojik değişimi, çevrede yaşayan canlı türünü de çeşitlendirdi. Bu çeşitlenme, birkaç hayvani ürünle yaşamaya alışmış yöre halkının refah düzeyine yansıdı. Elektrik ve suyun ulaşamadığı köy neredeyse kalmadı. Yılda birkaç defa ürün alınan tarlalar bereketle birlikte varlığı da beraberinde getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.