1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fransa'da Proje sunumu
Fransa'da Proje sunumu

Fransa'da Proje sunumu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul ve inşaat fuarında Gaziantep’i ve projelerini tanıttı.

A+A-

 Gaziantep Standını gezen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstasyon Kentsel Dönüşüm Planı'na hayran kaldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bölgenin dönüşümle ticaret ve turizm merkezi olacağını belirterek, Genel Sekreter Deniz Köken ve Yardımcısı Sezer Cihan ile birlikte Bakan Özhaseki'ye projenin detaylarını anlattı.

HEYETTE KİMLER VAR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi dünyanın en büyük gayrimenkul fuarında Gaziantep’i ve projelerini tanıttı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığındaki heyet AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, Ahmet Uzer, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan ve teknik ekipten oluşan güçlü bir heyetle, Fransa'nın Cannes kentine adeta çıkarma yaptı.

YABANCI YATIRIMCILARA CAZİP TEKLİFLER

Fatma Şahin, MIPIM 2018’de, 505 bin 330 metrekarelik bir alana yayılacak olan İstasyon’daki Kentsel Dönüşüm Projesini uluslararası yatırımcılara anlatıyor.  Kentsel dönüşümde herkesin örnek aldığı bir kent olma arzusunda olduklarını dile getiren Şahin, bu amaçla Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen Dünya’nın en büyük Gayrimenkul Profesyonelleri Fuarı’na katıldıklarını söyledi. Şahin, burada tanıtacakları İstasyon Projesi ile yabancı yatırımcılara cazip teklifler sunacaklarını kaydetti. Şahin, kentin merkezindeki tarihi alanda bulunan ayakkabı sanayicilerinin atölyelerinin yer aldığı bölgeyi şehrin dışına taşıyacaklarını, bölgeye yakışacağını düşündükleri İstasyon Projesi’ni inşa edeceklerini aktardı.

2023'DE HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ

İstasyon Projesi’ni konut ve işyerleri yer alacak şekilde planladıklarını söyleyen Şahin, "Bu bölgede oturan vatandaşlarımız ise proje hayata geçtikten sonra yine burada oturmaya devam edecek. Ayrıca Zeugma Müzesi ile Gaziantep Kalesi arasında kalan bu bölge şehrimizin en işlek bölgesi. Tarihi bir alan. Tamamen tarihi dokuyu koruyarak projemizi inşa etmeyi planlıyoruz. Bütün planlamalarımızı yaptık. Bölgedeki tarihi yapıları da gastronomi atölyeleri olarak değerlendirmeyi planlıyoruz. Oldukça başarılı bir kentsel dönüşüm projesi olduğu konusunda iddialıyız. İstiyoruz ki; bu projeyi uluslararası bir firma ile birlikte gerçekleştirelim. Projemizi en doğru şekilde ifade edebileceğimiz ve buna en objektif yaklaşımı görebileceğimiz mecranın MIPIM olduğunu düşündük ve bu amaçla buraya geldik. Yabancı yatırımcılara bu projeyi birlikte gerçekleştirmek için tekliflerde bulunacağız. Umuyoruz ki; projemizin gerçekleşmesi adına burada ciddi adımlar atacağız. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılına kadar bu dev projemizi hayata geçirmek istiyoruz.” diye konuştu.İstasyon Projesi’ni yapacakları bölgenin diğer tarihi mekanlara ve şehrin alışveriş merkezine çok yakın olacağını kaydeden Başkan Şahin, bölgede cazibe merkezi yaratacaklarını söyledi.

GAZİANTEP LOJİSTİK BİR ÜS

Gaziantep’in yabancı yatırımcılar için kaçırılmaz fırsatlar sunduğuna dikkati çeken Şahin, “Gaziantep’te bir serbest bölge ile aralarında Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesinin de yer aldığı beş Organize Sanayi Bölgesi (OSB) bulunuyor. Bu OSB’lerdeki 950 fabrikada 130 bin kişi istihdam ediliyor. Başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 2 milyar kişilik nüfusa 5 saatlik uçuş mesafesinde yer alıyoruz. Şehrimizde 6,5 günde bir şirket kurulabiliyor. Dünya Bankası En Rekabetçi Şehirler Bilgi Bankası Projesi’nde en rekabetçi 7’nci şehir Gaziantep. 6,5 milyar doları aşkın ihracatı ile tek başına 172 ülkeden daha fazla ihracat gerçekleştiriyor. Uluslararası uçuşların yapıldığı bir havalimanı, tren yolları bulunuyor. Mersin Limanı’na çok yakın. Gaziantep lojistik bir üs konumunda. Bu nedenle Gaziantep’e gelecek yatırımcılar, gelecekte en kazançlı çıkacak yatırımcılar olacak” dedi.

EN GELİŞMİŞ KENTİZ

Ortadoğu’da bir savaş ortamı olsa da bu durumun ilelebet sürmeyeceğini anlatan Şahin, “Ortadoğu’da savaş bittiğinde Gaziantep, bu bölgelere yatırım yapmak isteyenler için büyük bir fırsat kenti olacak. Hem bölgeye yakınlığımız hem hammaddeye ulaşım ve jeostratejik konumumuz hem de o coğrafyadaki en gelişmiş kent olmamız Gaziantep’e bu avantajı sağlıyor. Doğal olarak Gaziantep’te kurulu firmalar gelecekte büyük bir avantaj yakalayacaklar” dedi.

SEZER CİHAN TEKNİK BİLGİ VERDİ

Gaziantep Standını gezen Bakan Özhaseki'ye projeyle ilgili bilgi veren Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, 500 Bin m2'lik bir alanda yapılacak İstasyon Kentsel Dönüşüm Projesi'nin metro, raylı sistem ve Gaziray açısından, müze ve Kale arasında olması nedeniyle tarihi ve kültürel açıdan, önemli bir noktada olduğunu belirtti. Cihan, "Burası ticaret ve turizm merkezi olacak. Kale ve tarihi dokuya endeksli kafeler, restaurantlar, konutlar, iş yerleri, 3-4 yıldızlı butik oteller, yeşil akslar olacak" dedi.

AYAKKABI GELENEĞİ SÜRECEK

Nizip Caddesi'ndeki ayakkabıcıların taşınacağını, onlara yeni bir yer planlaması yaptıklarını belirten Sezer Cihan, dönüşüm sonrası burada ayakkabı satışlarının olacağı işyerlerinin bulunacağını belirten Cihan, "Burası ticari bir cadde olacak. Ayakkabı geleneği sürecek. Müze ile Kale arasında. Valilik, belediye burada. Oteller, konutlar olacak. Kamu kurumları yürülüş mesafesinde. İpekyolu üzerinde, Kalenin karşısında Gaziantep'in yeni modern yüzü olacak. Yeşil aks ve ulaşan ulaşım açısından önemli noktada" diye konuştu.

BAKAN PROJESİ BEĞENDİ

Hem sanayicilerle, hem de konut sahipleriyle yerinde dönüşümü sağlayacaklarını dile getiren Cihan, "Değer artışı olacak ve bu değer artışlarını mülk sahipleri kazanacak" dedi.  Cihan, panorama müzesiyle ilgili de Bakana bilgi verdi. Gaziantep standının büyük ilgi gördüğü öğrenilirken, Bakanın en çok Gaziantep standında kaldığı, projeyi çok beğendiği bildirildi.  MIPIM Fuarı’na bu yıl 24 bin 200 ziyaretçi, 3 bin 100 firma, 5 bin yatırımcı, 3 bin 800 CEO ve üst düzey profesyonelin yanı sıra Türkiye'den 250 şirket ve 700 katılımcı katılıyor. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.