1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fıstıkta üretici farklı düşünüyor
Fıstıkta üretici farklı düşünüyor

Fıstıkta üretici farklı düşünüyor

Antepfıstığında bu yıl yüksek rekolte bekleniyor.

A+A-

 Ancak fıstık üreticileri bu yılda emeklerinin karşılığını alamamaktan endişeli. Üretici, fıstığı kendilerinden ucuza alıp piyasaya yüksek fiyata satan komisyonculara karşı kalıcı tedbirler alınmasını istiyor. Pamuk Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı ve fıstık üreticisi Mehmet Pamuk, fıstıkta da bir taban fiyat olması gerektiğini söylüyor. Pamuk, “Köylünün verdiği emeğe yazık. Geçen sene 17-18 liradan fıstık sattık. Bu sene yaş fıstığın fiyatının en az 25-30 TL olması lazım. Beklentimiz bu yönde. Aşağı olursa üretici açık açık zarar” dedi.

EL ELDE BAŞ BAŞTA

Mehmet Pamuk, Antepfıstığı üreticilerinin para kazanmayı bırakın maliyetlerini bile çıkaramadıklarını belirtti. Fıstık üretiminin oldukça zahmetli olduğuna değinen Mehmet Pamuk, “Yılda 7-8 defa sürüm yapıyorsunuz. Fıstık ağacını budamak ayrı bir dert. Dikiş nakış yapmak gibi bir şey. Normal yevmiyesi 70, 80 liraya çalışıyorsa, fıstığı toplamaya giden 80-100 lira istiyor budamcı 200 lira istiyor. Hepsi emek. Geçen sene hiç fıstık yoktu. Bu senede yüzde 70 civarında. Yani üç seneyi toplasan ortalama yüzde 50 mahsul ya var, ya yok. 3 senelik bakım maliyetini,  ilaçlamasını, sürümünü, işçiliğini hesapladığınızda inanın el elde baş başta, para kazamıyoruz” diye konuştu.

ÜRETİCİ SATMAK ZORUNDA KALIYOR

Üretici para kazanamazken, aracıların bu işten yüksek karlar elde ettiklerini anlatan Mehmet Pamuk şunları söyledi: ”Adamlar fıstığı üreticinin elinden ucuz fiyata alıp pahalı fiyata satıyorlar.  Şehir dışına, yurtdışına veriyorlar. Üreticiden aldıkları fıstığı kurutup bekletiyorlar. Piyasadan fıstık çekilince malı piyasaya sürüyorlar bu sefer mal ikiye katlayarak gidiyor. Köylü ürünü vermek zorunda kalıyor. Çünkü işçilik verecek, toplatmış maliyetleri var, mazot borcu var,  bekletme şansı yok. Hal’e de götürdüğünüz zaman aynı gün veya ertesi günü bunun satılması lazım. Satılmazsa kabuğu çürümeye başlar. Üreticinin elinden 20-25 liraya çıkan ürün piyada çok fazla fiyata satılıyor. Diyelim ki fıstığı elimizden 20-25 liraya aldılar, fıstığı kurutularsa, tuzlarlarsa ona maliyeti 40 liraya gelir. Üstüne yüzde 20 kar koysa 50 lira. Ama adamlar 120 liraya fıstık satıyor.  Köylüye yazık.  Köylünün verdiği emeğe yazık. “

YAŞ FISTIK EN AZ 25 TL OLMALI

Fıstık toplanmadan fiyatla ilgili açıklamaları yanlış bulduğunu söyleyen Pamuk fıstıkta da taban fiyat olması gerektiğini söyledi. Pamuk, “Antepfıstığında da bir taban fiyatı olmalı. Bugün fındığın taban fiyatı 25 liraya gidiyor. Fındık taban fiyatı 25 liraya giderken 3 -5 senelik ağaçlarla fındık oluşurken, 10 senelik ağaçlarla fındık oluşurken, fıstık fındıktan daha ucuz olamaz. 25-30 senelik fıstık ağacı normal fıstık veriyor.  Bugün 40 senelik 50 senelik ağaçlarımız var bizim yazık günah. Budamı daha eziyetli, toplaması daha eziyetli, her şeyi baştan sona sorun. Fındık öyle değil, 25 lira fındık olurken, fıstık yerlerde sürünemez. Yaş fıstığın fiyatının en az 25 lira olması lazım, normal fiyatı da 30 lira olmalı” diye konuştu.

BİRLİK KURULMALI

Geçtiğimiz sene fıstık üreticisinin zarar ettiğini, bu yıl da zarar etmemesi için emeğinin karşılığını alması gerektiğini dile getiren Pamuk, “Geçen sene 17-18 liradan fıstık satmışız. Ancak bu yıl yaş fıstığın en az 25-30 olması lazım. Üreticinin beklentisi bu yönde. Aşağı olursa üretici açık açık zarar eder. Fıstık üreticisine çok fazla destek  verilmiyor. Fıstık için birlik kurulmalı ve taban fiyat olmalı. Yoksa biz bu karcıların elinden kurtulamayız. Fıstık ucuza satılsın mantığıyla yapılan söylemler doğru bir söylem değil, Gaziantep’e zarar veriyor. Üreticiye zarar veriyor ve üreticinin hevesini kırıyor.” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum