1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fıstıkta tarihi temel
Fıstıkta tarihi temel

Fıstıkta tarihi temel

Gaziantep Ticaret Borsası tarafından kentin önemli tarım ürünlerinden Antep fıstığının depolanması için yaptırılacak lisanslı deponun temeli atıldı.

A+A-

14 milyon TL'lik bütçeye sahip olan ve Gaziantep Nizip karayolu üzerinde inşa edilecek  Antepfıstığı Lisanslı Depo tesisinin, hasat sezonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Tesisin temel atma törenine katılan  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, lisanslı depoculuk sayesinde üreticinin ürününü istediği şekilde paraya tahvil edebileceğini, tüketicinin de ürünün olmadığı zamanlarda baklavasını pahalıya yemek zorunda kalmayacağını söyledi. Antep fıstığında Gaziantep'in markalaştığını belirten Pakdemirli, bu ürünü hiçbir desteğe gerek kalmadan daha iyi yerlere getirmeyi istediklerini dile getirdi.

FRANSA'YA GİDEN, GAZİANTEP'E GELSİN

Bakan Pakdemirli, Türkiye'de gastronomi turizminin her geçen yıl geliştiğini, şehirlerin bu alana yönelmesi gerektiğini söyledi.

Turizm gelirlerinin artırılması için yemek kültürünün ön plana çıkarılması gerektiğini belirten Pakdemirli, "Gaziantep'in bu alanda kendini geliştireceğine inanıyorum. Bu anlamda nasıl ki insanlar yemek yemek için Fransa'ya gidiyorsa Gaziantep'e de gelsin istiyorum. Bu konuda bakanlık olarak gereken desteği vermeye hazırız." ifadesini kullandı.

ÜRÜNLERİN HİKAYESİ OLMALI

Türkiye'nin her ürününün birer hikayeyle ön plana çıkarılabileceğini dile getiren Pakdemirli, şöyle devam etti: "Bizim ürünlerimizin hemen hepsi bu hikayeyi hak ediyor. Gaziantep zaten bu işi iyi yapıyor. Bunu bir tık daha ileriye taşımamız gerekiyor. Gaziantep'te  temelini attığımız lisanslı depoculuğu çok önemsiyoruz. Tüketiciyi kollamak ve üreticinin zarar görmesini engellemek için lisanslı depoculukla ilgili yatırımları 2-3 kat artırarak fiyat istikrarını yakalayabiliriz. Yarın öbür gün 'şunun fiyatı arttı' dememek için fiyat istikrarını sağlamalıyız."

RİSK ORTADAN KALKACAK

Bakan Pakdemirli, "ABD'deki gibi gelir sigortalı ürün çıkaralım istedim. Buna da gayret gösterdik. Yurt dışı borsalarıyla bu işi nasıl yaparız diye görüştük, ciddi çalışma ortaya koyduk. Asıl olay burada. Lisanslı depoculuk arttıkça belki desteğe de gerek kalmayacak. Ürünününüzün fiyatını biliyorsunuz, ne kadar çıkacağını biliyorsunuz, sezonda kaça satacağınızı biliyorsunuz. Ürünle ilgili belirsizlik ortadan kalktıysa, belki önümüzdeki dönemde desteğe de gerek kalmayacak. Saklama koşulları da çok önemli. Doğru ürünün, doğru yerde saklanması çok önemli. Ege'de üretici zeytini toplar, saklamaya verir, finansal zorunluluk ortaya çıktığında ürünü kaybedebiliyorsunuz. Lisanslı depoculuğu geliştirdikçe, üretici adına bu riski de ortadan kaldırmış oluyorsunuz."

MARKA İYİ NOKTALARA GELMELİ

Pakdemirli, Türkiye'de üretilen 250 bin ton Antep fıstığına sağlanan desteklerle ilgili ise "Yaklaşık 250 bin tona yakını Antep fıstığı üretiliyor.Bunun da önemli bir kısmı Antep'te üretiliyor. Çok büyük bir kısmı Antep'te işleniyor. O yüzden Antep bu konuda bir marka. Bu markanın daha iyi noktaya taşınması gerekiyor. Destekler konusunda da bizim 36 milyon TL iyi tarım desteğimiz oluyor, bunun yaklaşık 20 milyonunu Antep tek başına kullanıyor. Mazot gübre, organik tarım desteği, küçük aile işletme desteği, bodur yarı bodur standart fidan desteğimiz, sertifikalı fidan desteğimiz, diğer standart fidan desteklerimiz, diğer sertifikalı fidan desteklerimizin hepsinden zaten Antep fıstığı faydalanıyor. Mümkün mertebe bu desteklerin hiçbirine gerek kalmasın. Antep fıstığını bugün 1 TL'ye satıyorsak, 10 TL'ye satacak hale gelelim" ifadelerini kullandı. 

SANAYİCİLERE ÇAĞRI

Antep fıstığının hem Türkiye hem de dünya için çok önemli bir ürün olduğuna da dikkat çeken Pakdemirli, sanayicilere ihracat çağrısında da bulundu. Pakdemirli, "Dünyada hazırda parayı verebilecek çok ülke var. Siz gözümüzü ufka çevirip, ihracatını arttırmak, geleceğine yatırım yapmakla mükellefiz. Türkiye'nin dört bir tarafı yabani Antep fıstığı ağaçları ile dolu. Bunları da bir yandan aşılayıp, ekonomiye kazandırmanın yollarını bulmalıyız. Antep fıstığından farklı farklı ürünler, yapmamız lazım. Menengiç kahvesinden bir çok ürünü Antep fıstığının yanına koymamız lazım. Ürünü çeşitlendirmemiz lazım. Bunları da yapmamız neticesinde son derece iyi neticeler alacağımızdan şüpheniz olmasın" diye konuştu.

KİMSE ENDİŞE ETMESİN

Antep fıstığında Gaziantep'in markalaştığını belirten Pakdemirli, bu ürünü hiçbir desteğe gerek kalmadan daha iyi yerlere getirmeyi istediklerini dile getirdi.

Antep fıstığı ihracatını artırmak ve ürünün geleceğini garanti altına almak gerektiğini vurgulayan Pakdemirli, "Antep fıstığının yanına menengiç kahvesi gibi birçok ürünü de koymalıyız. Bunları yaptığımızda daha iyi sonuçlar alacağımızdan kimsenin endişesi olmasın." dedi. Bakan Pakdemirli daha sonra Vali Davut Gül, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı ve AK Parti Gaziantep milletvekilleriyle birlikte lisansı deponun temelini attı. 

AKINCI: MUTLUYUZ

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı’da yaptığı konuşmada, Türkiye’de sektör adına bir ilk teşkil edecek olan Antepfıstığı Lisanslı depo tesisini bölge ekonomisine kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Ata yadigarı, yeşil altın antepfıstığının Gaziantep ve bölge halkı için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Akıncı, “Antepfıstığı bizim çok değerli ve kıymetli. Dünyada var olduğu şehrin ismiyle anılan belki de tek ürün Antepfıstığıdır. Peki bu ürünü bu kadar kıymetli ve ayrıcalıklı kılan şey nedir? Kısaca buna değinmek istiyorum. İbn-i Haldun’un bir sözü var ‘Coğrafya kaderdir ’diye, işte bu coğrafyada belki de kaderimize düşen en güzel paylardan birisidir antepfıstığı. Her şeyden önce antepfıstığının gen merkezi yani dünyaya dağılma noktası işte bu ayak bastığımız topraklardır. Antepfıstığı vefakardır, asırlar boyu cömertçe sunar nimetini insanoğluna, şu an bile yaşları bin yaşında olan olmasına rağmen ürün veren anıt ağaçlarımız var. İşte bu nedenle asırlardır kök saldığı bu topraklarda her zaman bolluk ve bereketin simgesi olarak kabul edilen antepfıstığını el üstünde tutar, baş tacımız ederiz” dedi.

TİRYAKİOĞLU: FISTIK BANKASI

GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise yaptığı konuşmada, aslında bir fıstık bankasının temelini attıklarını söyledi. Tiryakioğlu, “İnsanlar nasıl paralarını güvenlik için bankaya yatırıyorlarsa buraya da fıstıklarını emanete koyarak güvenlik altına alacaklar” dedi. Antepfıstığı Lisanslı Depo’nun Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan Tiryakioğlu, konuşmasını söyle sürdürdü: “Proje 2015 yılında İKA’ nın cazibe merkezlerini destek projesi kapsamında uygulamaya alındı.  Çıkan destek miktarı 14 milyon TL. Sağlanan desteğin %25 ‘i borsamız tarafından karşılanmakta. Arsası borsamız tarafından alındı. Proje yapılırken her şey uzun uzun düşünüldü. 6 bin metrekare kapalı alanda ilk etapta 10 bin tonluk bir hacme sahip olacak. Diğer Lisanslı Depolardan farkı barkot sistemi uygulanmakta, çiftçi koyduğu ürününü tekrar isterse hiçbir karışıklığa neden olmadan aynı şekilde alabilecek. Yer seçimine de özellikle dikkat edildi. Tesis Gaziantep’te fıstığın merkezi Nizip ve Gaziantep arasında her iki taraftaki sanayicilere ve işletmecilere hitap edecek şekilde kuruluyor ”diye konuştu.

2 STOPAJDAN MUAF OLACAK

Çiftçinin ürününü depoya koyduğunda veya sonrasında tüccara sattığında yüzde 2 stopajdan muaf olacağını kaydeden Tiryakioğlu, “Bu sistemle çiftçi ürününü uygun saklama koşullarında koruma altına alacak ve ürününde herhangi bir kalite sorunu yaşamayacak. En önemli konulardan biriside fıstıkta yaşanan aflatoksin sorununun çözülmesini sağlayacaktır. Yine çiftçi, tüccar ve sanayici ürününü lisanslı depoya koyduğunda fiyat artışlarından dolayı gelir vergisinde muaf olacak. Mudi koyduğu ürünün kira bedeli devlet tarafından karşılanacak olmasından dolayı herhangi bir bedel ödemeyecektir. Bunların yanı sıra lisanslı depo finans sıkıntısı çeken çiftçilerimize ve tüccarlarımıza ürün senedini kullanarak finans desteği kullanma gücü sağlayacaktır” diye konuştu.

AKYILMAZ BİLGİ VERDİ

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz’da Antepfıstığı Lisanslı Depo Ürün İhtisas Borsasının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen cazibe merkezlerini destekleme programı kapsamında Gaziantep Ticaret Borsası bünyesinde hizmet vereceğini ifade etti. Projenin detayları hakkında bilgiler veren Akyılmaz, lisanslı deponun tüm üreticilere hayır uğurlu olması temennisinde bulundu Konuşmaların ardından Antepfıstığı Lisanslı Depo tesisinin temeli Bakan Pakdemirli ve davetliler tarafından atıldı.

14 MİLYON TL'LİK BÜTÇE

Gaziantep Nizip karayolu üzerinde inşa edilecek  Antepfıstığı Lisanslı Depo tesisi, 14 milyon TL'lik bütçeye sahip. Proje bütçesinin yüzde 25'nini İpekyolu Kalkınma Ajansı, yüzde 25'nin ise Gaziantep Ticaret Borsası tarafından karşılanacak olan tesis 10 bin ton antepfıstığı depolama kapasitesine sahip. Tesisin bu sene antepfıstığı hasat sezonuna yetiştirilmesi planlanıyor.  AA - HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum