1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fatma Şahin başlattı Gül gerçekleştiriyor
Fatma Şahin başlattı Gül gerçekleştiriyor

Fatma Şahin başlattı Gül gerçekleştiriyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde Fatma Şahin'in başlattığı tecavüzcülerin hadım edilmesi hamlesini, şimdi Adalet Bakanı olan Abdulhamit Gül gerçekleştirecek.

A+A-

Gül çocuk istismarına ilişkin, "Mahkeme kararıyla, infaz süresince, kimyasallarla cinsel isteği azaltma ve ortadan kaldırma konusunu birkaç gün içinde yürürlüğe koyma hususunda irademiz var." dedi.

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde, gazetecilerin, "çocuklara yönelik suçlarla ilgili olarak yapılan çalışmalar" konusundaki sorusu üzerine, bu sorunun çözümüne ilişkin birçok başlığın bulunduğunu belirtti. Gül, bunların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulunda da ele alındığını bildirdi.

 

HEPSİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ

 

'Çocuklara yönelik cinsel suçlarda kimyasal kastrasyon uygulansın' önerisi

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ başkanlığında ilgili bakanların arasında bulunduğu bir komisyonun kurulduğunu aktaran Gül, "Bütün tedbirleri, sorunların çözümüne yönelik yapılması gereken diğer tüm adımların hepsini de masaya yatırıp değerlendireceğiz." ifadesini kullandı.

 

KONU ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

 

Özgecan Aslan cinayetinin ardından, Türk Ceza Kanunu'na yönelik çalışmalar yapıldığını anımsatan Gül, ancak ihtiyaçlar ve gelişmeler karşısında hangi adımların atılacağı konusunun titizlikle ele alındığını söyledi. Adalet Bakanlığınca, kimyasal kastrasyonla ilgili çıkarılan, Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlarda Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi Hakkında Yönetmelik'in yürütmesinin, Danıştay tarafından "yok edilme" ibaresinden dolayı durdurulduğunu belirten Gül, bu konu üzerinde çalıştıklarını aktardı.

 

KARARA BAĞLAYACAĞIZ

 

Gül, "Mahkeme kararıyla, infaz süresince, kimyasallarla cinsel isteği azaltma ve ortadan kaldırma konusunu birkaç gün içinde yürürlüğe koyma hususunda irademiz var." diye konuştu. Farklı bir düzenleme ile bu konuyu değerlendireceklerini belirten Gül, "Bunu da karara bağlayacağız veya kanunla değerlendireceğiz." ifadesini kullandı.

 

ŞU ANDA DOĞRU DEĞİL

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "idam cezası geldiği takdirde destek vereceklerine" ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Gül, "Bunlar tabii ki parlamentonun vereceği karar. Bu karar, grup başkanlarımızın, partilerimizin yetkili organlarının vereceği bir karardır. Bu hususta bir söz söylemek şu anda doğru değil." yanıtını verdi. Öte yandan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da "çocuklara karşı işlenen suçlar konusunda kurulan komisyona" ilişkin soru üzerine, komisyonda konuyla ilgili her şeyin masaya yatırılacağını ve vatandaşların duyarlılıkları da dikkate alınarak çalışmalar yürütüleceğini kaydetti. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.