1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fahiş fiyatlar herkesi yordu
Fahiş fiyatlar herkesi yordu

Fahiş fiyatlar herkesi yordu

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, açıklanan yapılandırma paketine reel sektörün ihtiyacı olduğu için memnuniyetle karşıladıklarını belirterek borcunu düzenli ödeyenler için de bir düzenleme gerektiğini vurguladı.

A+A-

 Yıldırım, "Bu paket Yapılandırma borcunu düzenli ödeyenlere bir ceza olmasın" dedi. Yıldırım aynı zamanda Irak’taki potansiyelinin doğru değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Ticaret Odası meclisi 2023 yılının ilk meclis toplantısını Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur başkanlığında, Yönetim Kurulu, Meclis ve Disiplin Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, toplantının açılışında yaptığı konuşmada GTO Meclisinin 30 bini aşkın üyeye öncülük ederek Cumhuriyetimizin 100. yılında da başarılı işlere imza atacağına inandığını ifade ederek yılın ilk meclis toplantısının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

FAHİŞ FİYATLAR HERKESİ YORDU

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım "COVID, arkasından yüksek enflasyon ve fahiş fiyat artışları reel sektörü de vatandaşları da çok yordu. Devleti de yordu" dedi. Yapılandırma konusunda bilgi veren Yıldırım, "Yüksek enflasyon nedeniyle bozulan bilançolar, artan maliyetler, bozulan yapılandırmalar karşısında reel sektör olarak zorlanıyor ve bizi rahatlatacak bir yapılandırma istiyorduk. Borçların en uygun koşullarda ve uzun vadede yapılandırılması, matrah ve vergi artırımı, kasa ve cari hesap düzeltmesi, stok affı, imar barışı gibi konularda düzenleme yapılması talebinde bulunuyorduk. Dolayısıyla, bu yapılandırma paketi gerekliydi. Ancak her yapılandırma paketinde ifade ettiğimiz gibi; yapılandırma borcunu düzenli ödeyenlere bir ceza olmamalı.  Borcunu ödeyemeyenler olduğu gibi yükümlülüklerini yerine getiren, devlete borcu olmayan mükellefler de var. Onları da unutmamak, desteklemek gerek. Vergisini düzenli ödeyenlere SGK’nın uyguladığı gibi vergide de indirim uygulanmalı.”

IRAK'A DİKKAT ÇEKTİ

Meclis Üyelerini Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında gerçekleşen Bağdat iş gezisi ile ilgili de bilgilendiren Yıldırım, “Gaziantep’in 2022 yılı ihracatındaki pazarlara baktığımızda ilk üçte Irak, ABD ve Suriye var. Irak’a ihracatımız yüzde 22,6 artmış. 1 milyar 978 milyon dolarlık ihracat ile ilk sırada.  Geçtiğimiz hafta Sayın Valimiz ile Bağdat’a yaptığımız ziyarette de gördüm ki Irak’ta mal ihracatından öte büyük bir potansiyel mevcut. Özellikle de müteahhitlik, altyapı ve hizmet ihracatını yeniden değerlendirmeliyiz. Bu konuda önümüzdeki süreçte Gaziantep iş dünyası ile Iraklı iş insanlarını bir araya getirecek çalışmalar yapmak için Irak Ticaret Bakanı ile heyetimiz mutabakata vardı. Türk diplomasisinin yurt dışında temsili konusundaki takdire şayan başarı sergileyen Bağdat Büyükelçimiz Sayın Ali Rıza Güney de Irak’taki iş potansiyelinin ülkemize dönmesi için büyük gayret gösteriyor, kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.

EPDK YORUMU

Yıldırım son olarak "Serbest piyasada elektrik tavan fiyatı 3650 TL/MWh’ye düştü. EPDK'nın elektrik üretim maliyeti düşüşlerini piyasaya yansıtması ve indirimlerin devam edeceği sinyalini vermesi, üretimin, istihdamın ve ihracatın devamlılığı için çok kıymetli. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" dedi.  HABER MERKEZİ 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.