1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Fadıloğlu tarih yazıyor
Fadıloğlu tarih yazıyor

Fadıloğlu tarih yazıyor

Şehitkamil Belediyesi, Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında, kentin tarihinin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için hazırladığı 21 kitaba 3 yeni eser daha ekledi.

A+A-

 Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, göreve geldikleri ilk günden itibaren Gaziantep'in kültür ve sanat hayatına yönelik eserleri hayata geçirmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. 21 kitaba ek olarak 3 kitabı daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Fadıloğlu, makamların gelip geçici olduğunu ve arkada güzel şeyler bırakmak gerektiğini vurguladı.

Şehitkamil Sanat Merkezinde düzenlenen "Kültür Yayınları 100. Yıl Serisi Kitap Lansmanında, Lohanizade Mustafa Nurettin'in yazdığı, Cumhur Yıldız'ın günümüz Türkçesine uyarladığı "Bağımsızlık Sevgisinin Sembolü Gaziantep Savunması",  Doç. Dr. Ramazan Erhan Güllü ve Murat Dağ'ın "Ayıntab Amerikan Koleji ve Son Başkanın Hatıraları" ile Timur Demir'in "Arkeolojik Çalışmalar ile Gaziantep Kronolojisi" eserleri tanıtıldı.

ARKADA GÜZEL ESERLER BIRAKMALIYIZ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, burada yaptığı konuşmada, göreve geldikleri ilk günden itibaren Gaziantep'in kültür ve sanat hayatına yönelik eserleri hayata geçirmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. 21 kitaba ek olarak 3 kitabı daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Fadıloğlu, makamların gelip geçici olduğunu ve arkada güzel şeyler bırakmak gerektiğini vurguladı.

YAZILI KAYNAKLAR ÖNEMLİ

Fadıloğlu, özellikle de kültür sanat hayatına yönelik yazılı kaynakların bırakılması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Gaziantep'in kurtuluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde sene sonuna kadar yeni eserleri de hizmete sunmuş olacağız. Belli periyotlarla uzman arkadaşlarımızla skora yönelik çalışmalar değil içerik noktasında gerekli eserleri sunmak istedik. Nitelik önceliğimiz. Her şeyi bilmemiz mümkün değil. İşi bilenleri bilmeye gayret gösteriyor, konunun uzmanlarıyla çalışmaya gayret ediyoruz."

LOHANİZADE ÖNEMLİ BİR ESER

Sonraki nesillere yazılı eserlerin kalmasını önemsediklerini vurgulayan Fadıloğlu, görevde kaldığı zaman boyunca bu tür konularda çalışmaları olan hocalarla bilimin ve aklın ışığında faaliyetlerini devam ettireceklerini kaydetti.  Lohanizade'nin Antep Savunması için çok önemli bir kaynak olduğuna dikkati çeken Fadıloğlu, şunları kaydetti:  "Bu kaynağın sadeleştirilip okullardaki çocukların okuyacağı hale getirilmesi gerekiyordu. Türkiye'de 100 yıl önce oynanan oyunları 15 Temmuz öncesi özellikle yaşadık. 'Antep harbinde İngilizlerle, Fransızlarla mücadele ettik' deriz. Ama onun öncesinde Amerikalılar buraya gelerek dizaynı yapmışlar. Amerikan Koleji'nde belli eğitim düzeyinde zeki çocuklar alınıp istedikleri gibi kanalize edilip kendi menfaatleri için kullanılmış. Gaziantep, İpek Yolu üzerinde, arkeoloji açısından zengin bir bölge. Gönül isterdi ki hepsi kazılsın, hayata geçirilsin. En azından hocalarımız harita çalıştılar. Nerede, hangi döneme ait ne var, çalıştılar. Höyükten tutun Karkamış'a kadar hepsinin açıklamaları var. İnşallah bunlar adım adım hayata geçirilerek kültür mirası olarak insanlara sunulur." Lansmana yazarlar Timur Demir ve Murat Dağ da katıldı. 

TEŞEKKÜR ETTİ

Toplantıda konuşan Dr. Öğr. Üyesi Timur Demir, “Arkeolojik Çalışmalar ile Gaziantep Kronolojisi adlı çalışmamızı, Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’nun destekleri ile hayata geçirdiğimizi belirtmek istiyorum. Sosyal Belediyecilik ilkeleri doğrultusunda çok sayıda kültürel ve sosyal projeyi destekleyen ve aynı zamanda arkeolog olduğu için de meslektaş olarak bir büyüğümdür. Başkanımıza bu tür çalışmalara sundukları destekler için en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu çalışmalar ve diğer çalışmalarda büyük destekleri oldu. Bundan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.

Toplantıda söz alan Yazar Murat Dağ, “Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’na, böyle güzel eserleri gün yüzüne çıkarttığı ve bizlere destek verdiği için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YAYIMLANAN ESERLER

Doç. Dr. Ramazan Erhan Güllü-Murat Dağ tarafından kitap haline getirilen Ayntab Amerikan Koleji ve Son Başkanın Hatıraları isimli eser, iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, Amerikalı Misyonerlerin Antep’teki faaliyetleri ve Antep Amerikan Koleji yer alıyor. Kitabın asıl bölümü olan ikinci bölümde ise Amerikan Koleji’nin son başkanı John E. Merrill’in hatıraları yer alıyor. Bu hatıralar, İngilizce asılları ile Türkçe çevirileriyle birlikte hiçbir ekleme yapılmadan karşılaştırmalı verildi.

SADELEŞTİRİLEN DİL

Lohanizade Mustafa Nureddin tarafından harpten hemen sonra kaleme alınan ve Antep Savunması’na ilişkin çok değerli bilgi, belge ve fotoğrafları içeren Bağımsızlık Sevgisinin Sembolü Gaziantep Savunması isimli eser, Cumhur Yıldız tarafından sadeleştirildi. Eser, daha geniş kitlelerin rahatlıkla anlayabilmesi için aslına bağlı kalmak kaydıyla yalnız dili sadeleştirerek yeniden neşredildi.

 Timur Demir tarafından hazırlanan Arkeolojik Çalışmalar ile Gaziantep Kronolojisi isimli eser, Gaziantep’te insana ait ilk izlerin görüldüğü günden, Sasani Kralı I. Şapur’un MS 252 yılında bölgeyi ele geçirmesine kadar geçen uzun bir dönemi arkeoloji biliminin sunduğu veriler ile ele alıyor. Bilimsel verileri kronolojik bütünlük içinde ve zengin görsel içeriklerle desteklenmiş şekilde okuyucunun dikkatine sunan kitap, Gaziantep tarihinin anlaşılması ve arkeoloji bilimiyle bağ kurulmasına yardımcı olunmasının yanı sıra zengin kültürel miras hakkında farkındalık oluşturulması ve korunmasına katkı sağlayacak. Binlerce yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep bölgesinde yaklaşık 150 yılı bulan arkeolojik alanları gösteren Gaziantep’in Arkeolojik Alanları isimli harita ekiyle okuyucunun dikkatine sunuldu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.