1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Evlat edinme başvurularında artış
Evlat edinme başvurularında artış

Evlat edinme başvurularında artış

Bakan Yanık, "Depremin yaşandığı 6 Şubat'tan hemen sonra koruyucu aile ve evlat edinme başvurularında artış oldu. Koruyucu aile için müracaat 350 binlerde, 65 bin civarında da evlat edinme başvurusu var" dedi.

A+A-

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve UNICEF Türkiye ile hazırlanan ve TÜİK'te düzenlenen Türkiye Çocuk Araştırması Sonuç Bildirgesi Toplantısı'nda konuştu.Türk toplumunun sosyal dönüşümünün sonuçlarına ilişkin çeşitli araştırmaların sürdüğünü belirten Yanık, bugün sonuçları açıklanan çocuk araştırmasının Türkiye'de ilk kez yapılması planlanan çocuk şurasına da temel oluşturması bakımından önemli olduğunu dile getirdi.

 

Araştırmada ebeveyn davranışlarıyla ilgili dikkat edilmesi gereken verilerin bulunduğunu aktaran Yanık, bu verileri uzmanların detaylı bir şekilde değerlendireceğini bildirdi. Çocukların haklarına saygı duyulduğunu düşünme oranlarında kız çocukların oranının düşük çıktığını ifade eden Yanık, bunun kız ve erkek çocukların haklarının teslimi noktasında toplumun tutumuna işaret ettiğini söyledi. "Demek ki burada toplumsal dönüşümle alakalı da yapmamız gereken hala daha çok şey var." diyen Yanık, çocukları iyi yetiştirmenin kendileri için sadece kamusal değil aynı zamanda vicdani bir sorumluluk olduğunu, çocukları insanlığın ortak mirası ve sorumluluğu kabul ettiklerini anlattı.

 

 

2002'den bu yana 19 bin çocuğumuz yeni ailelerine kavuştu

 

Çocuklara yönelik çalışmaların ana gayesinin onları hayata en güçlü şekilde hazırlamak olduğunu dile getiren Yanık, bu kapsamda öncelikle aileleri desteklemeye ve güçlendirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Bakan Yanık, "Her ay ortalama 3 bin 38 lira ödemeyle 2023 yılı şubat ayı itibarıyla ailesi yanında 162 bin 469 çocuğumuza ulaştık. 2022 mart sonu itibarıyla sosyal ve ekonomik destek sağladığımız çocuk sayısı deprem bölgesini de dahil ettiğimizde 174 bin civarına ulaştı. Şubat 2022-Şubat 2023 arasında yaklaşık 982 milyon 916 bin lira sosyal ekonomik destek ödemesi yaptık." dedi. Koruyucu aile ve evlat edindirme verilerine de değinen Yanık, "2002 yılından 2023 şubat ayına kadar geçen süreçte toplam 19 bin 10 çocuğumuz yeni ailelerine kavuşmuşlar. Koruyucu ailede 2023 şubat ayı itibarıyla 9 bin çocuğumuz 7 bin 432 koruyucu ailenin yanında yuvalarına kavuşmuşlar. Depremin yaşandığı 6 Şubat'tan hemen sonra koruyucu aile ve evlat edinme başvurularında çok kıyas kabul etmez bir artış oldu. Koruyucu aile için müracaat 350 binlerde, 65 bin civarında da evlat edinme başvurusu var." şeklinde konuştu. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.