1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Evi olanlar dikkat!
Evi olanlar dikkat!

Evi olanlar dikkat!

Ev sahiplerinin ödeyeceği vergiye esas olacak metrekare birim değerlerine itiraz süresi bugün dolacak. Dava açılmazsa yeni değerler kesinlik kazanacak.

A+A-

Emlak vergisine itiraz süresi bugün sona eriyor. Emlak vergisi miktarına itirazı olan vatandaşlar 7 Eylül (Bugün) mesai bitimine kadar dava açabilecek. Belediyelerin emlak vergisi takdir komisyonları tarafından belirlenen ve önümüzdeki 4 yıl boyunca vergilendirmeye esas olacak olan metrekare birim değerlerine itiraz süresi bugüne tarihine uzatılmıştı. Belirlenen emlak vergisinin gerçekçi ve yüksek tutarda tespit edildiğini düşünen vatandaşların vergi mahkemesine bugün mesai bitimine kadar itiraz davası açması gerekiyor. Dava açılmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

Bir emlak firmasının genel müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için servete dayalı olarak tahsil edilen bir vergi olduğunu söyleyerek, "Emlak vergisinde matrah bina, arsa ve arazinin vergi değeri yani rayiç bedelidir. 2017 yılı, bina, arsa ve araziler için 2018 yılına ait uygulanacak metrekare birim değer takdirlerinin yapılacağı yıl. Buna ilişkin tespitlerin yapıldı" dedi.

Takdir komisyonları dört yılda bir toplanarak arazi ve arsa rayiçlerini belirledikleri bilgisini veren Özelmacıklı, "Lakin değer tespitlerinde bu süre çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kalıyor. Çıkacak rakamlar önümüzdeki yıl emlak vergilerinin bazı bölgelerde yüzde yüzden fazla fark etmesine neden olacak. Emlak vergisi tapu harçlarından, veraset ve intikalden vergilerine, konut teslimlerindeki KDV oranlarından, emsal kira bedellerine kadar birçok alanı etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Özelmacıklı, vatandaşlara dava açmak için son tarih bugün olduğunu ve dava ancak vergi mahkemelerine açılabildiğini kaydederek, “Dava açılmadı ise, komisyon tarafından belirlenen değer geçerli olacak” şeklinde konuştu.

Konuya ilişkin olarak Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Yasin DHA'ya yaptığı açıklamada "Emlak vergileri ve tapu harçlarının asgari matrahına yasal dayanak oluşturmak için dört yılda bir tespit edilen 'emlak arsa metrekare beyan değerleri" takdir komisyonları tarafından her taşınmazın bulunduğu muhtarlığa ve belediyelere gönderilerek geçen Temmuz ayı sonuna kadar askıda kaldı" diye anımsattı ve ekledi:

"Takdir komisyonlarınca emlak beyan değerlerinde bazı bölgelerde yüzde 700'e varan oranlarda artışlar yapıldı ve bu durum bir çok mükellefin tepkisine neden oldu.

"Birçok belediye sınırlarındaki arsa fiyatlarında fahiş artışlar yapıldığından mükelleflerin taşınmazlarını ilgilendiren takdir komisyonu kararlarını inceleyerek, eğer yüksek bir artış oranı var ise dava açma süresi olan 7 Eylül mesai saati bitimine kadar dava açmaları gerekiyor.

"Mevzuata göre, takdir komisyonları tarafından belirlenmiş ve dört yıl için geçerli olan emlak arsa değerleri, gayrimenkullerin belediyelere ödenen yıllık emlak vergileri ile alım satım esnasında ödenecek tapu harçları için de asgari matrahı oluşturuyor.

"Ayrıca iktisap tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden elden çıkarılan gayrimenkul için alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki kazanç da vergiye tabi olduğu ve belirlenen değerin altında satış bedeli beyan edilemeyeceğinden, satış esnasında da ilave vergi ödenmesine yol açıyor.

"Fahiş arsa metrekare birim fiyatarına karşı tek çıkış yolu vergi mahkemelerinde iptal davası açılması olup, dava açılabilmesi için son gün 7 Eylül mesai saati bitimidir.

"Davaların taşınmazın bulunduğu yerdeki Vergi Mahkemelerinde açılması gerekiyor. Dava açma süresi Ağustos'ta başladı ve şu ana kadar yaklaşık 40 bin dava açıldı.

"Takdir komisyonlarınca dört yılda bir belirlenen ve Emlak Vergisi'ne esas teşkil eden arsa metrekare birim fiyatları, her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar arttırıldığından son değerlemede özel bir durum söz konusu değilse, dört yıllık enflasyon oranının yarısı kadar değer artışı normal karşılanmalıdır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.