1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Esnafın ayakta kalması için destek sağlanmalı
Esnafın ayakta kalması için destek sağlanmalı

Esnafın ayakta kalması için destek sağlanmalı

Gaziantep Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, oda başkanlarının katılımıyla düzenlendiği toplantıda esnafın sorunlarını konuştu.

A+A-

Küsbeoğlu salgının esnafın ekonomisini çok olumsuz etkilediğini söyledi. Esnafın ayakta durabilmesi için destek sağlanması gerektiğini belirten Küsbeoğlu, açılan ve kapanan işyerleri hakkında da bilgi verdi. Küsbeoğlu, “Birlik olarak beklediğimizden çok daha az sayıda işyeri kapandı. 2019 yılında açılan işyeri sayısı 3 bin 900 iken, 2020 yılında 6 bin 424 işyeri açıldı, 500 işyeri de terk verdi. Bazıları devletten destek alabilmek için çalışmadıkları ve pasif oldukları halde vergi ödemeye devam etti. Terk sayısının artmaması için esnafa bir yıl geri ödemesiz, uzun vadeli kredi verilmeli. Aksi durumda esnafımız yapılandırma, Bağkur, SGK ve vergi ödemelerinin hiçbirini yapamaz hale gelir” dedi. 

Birlikte oda başkanlarının katılımıyla düzenlediği basın toplantısında önemli bilgiler veren Küsbeoğlu, destek istedi. Normalleşme süreciyle birlikte esnafın bir nebze olsun yüzünün güldüğünü belirten Küsbeoğlu, bir yıllık süreci anlattı. 

ESNAF ÇOK ETKİLENDİ

Salgının bir yıldır devam ettiğini ve bu süreçte esnafın inanılmaz darbe aldığını belirten Küsbeoğlu, “Salgınla mücadelede bir yıldır devam ediyor. Covid-19 ülkemizi ve tüm dünyayı sıkıntıya soktu.  Ama bu mücadelede en başarılı ülke Türkiye oldu. Pandemiyle birlikte vakalarının yayılmasını önlemek için esnafların kapatılması gündeme geldi. Ve sürecin başında kahvehane, kıraathane lokantalar, berberler, internet kafeler, restoranlar, düğün salonları, halı sahalar, yüzme havuzları, servisler, hamamlar kapatıldı. Geçtiğimiz yıl yaz aylarında kısmen açılma oldu. Bir kısım esnaf tamamen kapalı, bir kısımda kısmen açık kaldı. Tamamen kapalı olan esnaf mağdur, kısmen açık olan esnaf ise iş yapamadı” dedi. 

40 BİN ESNAF MAĞDUR OLDU

“Esas sıkıntımız 28 tane meslek dalının icraatlarının kapatılması değildi” diyen Küsbeoğlu, “Esnaf camiası olarak 28 meslek dalı birbirine bağlı. 40 bin esnaf mağdur oldu. Zincirleme mağduriyetle yaşandı. Düğün salonu kapandı 40 meslek dalı zarar gördü, mağdur oldu. İnternet kafelerin kapanması, esnafın paket servisine girmesiyle bırakın işyerinin kirasını ödemeyi maaşları çıkaramaz duruma geldi” şeklinde konuştu. 

TALEPLERİMİZİ SIRALADIK

Küsbeoğlu, bu dönemde esnafın isteklerini ilgililere ilettiklerini de belirterek, “Esnaf vergilerini ödeyemeyecek durumdaydı. Bizler gününde ödenemeyen BAĞ-KUR ve SGK primlerinin yapılandırılması için girişimde bulunduk. Bu girişim sonuç verdi ve talebimiz geçen yıl gerçekleşti. Daha sonra yapılandırma ödemelerinin ileri tarihe ertelenmesini istedik. Esnaf ilk taksitlerini ödedi. Umuyoruz ikinci taksitlerin ödemeleri ileri bir tarihe ertelenir. Salgında esnafımız derin etkilendi. Devletimizin başlattığı kira yardımlarından bir kısım esnaf faydalanırken, belirli bir kısım ise alamadı. Alan esnafa bir anlamda can suyu oldu” dedi. 

CAN SUYU KREDİSİ

Desteklerle ilgili bilgi veren Küsbeoğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esnafa yönelik bir destek paketi açıkladı. Esnaf ve Kefalet Kredi kooperatiflerinden 25 bin TL, halk bankasından 25 bin TL olmak üzere 50 bin TL can suyu kredisi eldi. Esnaf ve Kefalet Kredi ödemeleri 3 ay süreyle ertelendi. Biz bu karardan başlangıçta memnun olduk. Sonrasında ise belediyeler, kaymakamlıklar devreye girdi ve esnafa destekler sunuldu. Gaziantep'teki bütün kurumlar ve STK’larla el birliği ile pandemiden çıkış için çözüm arandı” diye konuştu. 

ESNAF AYAKTA DURMALI

Esnafın BAĞ-KUR, SGK ve vergi ödemelerini yapamayacak durumda olduğunu anlatan Küsbeoğlu, “Esnafımız zor durumda. Ayakta kalması için bu ödemelerin acilen dondurulması gerekir. Ayrıca esnafa bir yıl geri ödemesiz, faizsiz kredi desteği sağlanmalı. Aksi halde esnafımız yapılandırmanın yanı sıra diğer vergi ve Sigortasını ödeyemez” dedi. 

REHAVETE KAPILMAYIN

Yasakların kalkmasıyla birlikte esnafta toparlanma sürecinin başladığını belirten Başkan Küsbeoğlu, “Ancak bu noktada rehavete kapılmamalıyız. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmalı. Hem esnaf hem de vatandaşlar kurallara uygun hareket etmeli”

ÖNEMLİ OLAN DEVAMLILIK

Normalleşme sürecinde çağrıda bulunan Küsbeoğlu, “Açıklamalardan sonra orta riskli bölgeler arasında yer alan ilimizde faaliyetleri kısıtlanan ya da kapanan işletmeler bir bir açıldı. Daha önce sabah 10’da faaliyetlerine başlayan işletmelerin açılış saati 07 olarak düzenlendi. Cumartesi açılma talebimizde karşılık buldu ve işyerinin açılması kararı çıktı. Hafta içi ve hafta sonu 21 ile 05 kısıtlaması sürecek. İlimiz her ne kadar orta riskli bölgede bulunsa da önümüzdeki günlerde vakaların artmaması için tüm esnaf el ele vermeli.  Hep birlikte kurallara uymaya devam edersek daha da iyi olacağını düşünüyorum. Kurallara uymaya devam etmek zorundayız. Gaziantep her ne kadar orta riskli olsa da tedbiri esnafımız için elden bırakmamamız gerekiyor'' diye konuştu.

6 BİN İŞYERİ AÇILDI

 Küsbeoğlu, “Birlik olarak beklediğimizden çok daha az sayıda işyeri kapandı. 2019 yılında açılan işyeri sayısı 3 bin 900 iken, 2020 yılında 6 bin 424 işyeri açıldı, 500 işyeri de terk verdi. Bazıları devletten destek alabilmek için çalışmadıkları ve pasif oldukları halde vergi ödemeye devam etti. Terk sayısının artmaması için esnafa bir yıl geri ödemesiz, uzun vadeli kredi verilmeli. Aksi durumda esnafımız yapılandırma, BAĞ-KUR, SGK ve vergi ödemelerinin hiçbirini yapamaz hale gelir” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT - MUHARREM TÜRKOĞLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.