1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: Günümüzdeki dost moderndir
Erdoğan: Günümüzdeki dost moderndir

Erdoğan: Günümüzdeki dost moderndir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Malezya’da Uzakdoğu seyahatine eşlik eden gazete yazarlarına açıklamalarda bulundu.

A+A-

Erdoğan yeniden yargılama tartışmalarına ilişkin, “İçeride günahsız yatan çok kişi var” derken 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası gelişmeleriyle ilgili olarak ise “28 Şubat post modern ise günümüzdeki dost moderndir” dedi.

FAHRİ DOKTORA UNVANI VERİLDİ

Uzakdoğu gezisinin üçüncü ayağında Malezya'ya giden Başbakan Erdoğan'a Uluslararası İslam Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.

Burada öğrencilere hitap eden Erdoğan, "İbret almamızı gerektiren bir hikmet var. İlahi mesaj şunu söylüyor. Sizin şer gördüklerinizde hayır, hayır gördüklerinizde şer vardır. Yine ilahi mesaj 'Her zorlukla birlikte kolaylık vardır' diyor. Türkiye’de bizim genç üniversite öğrencilerimiz bunu iliklerine kadar yaşadılar. Öyle zamanlar oldu ki zulüm bütün renkleriyle bütün boyutlarıyla üzerlerine çökerdi. Hiçbir çıkış kapısının olmadığını zannedersiniz, daralırsınız, ruhunuz, kalbiniz adeta bir cenderenin altında gibi hissedersiniz. Ama Allah öyle bir çıkış kapısı açar bulutları öyle bir aralar kalbinize öyle bir inşirah sağlar ki eski halinizden daha da rahat koşullara evrilirsiniz" demişti.

"UMUTSUZLUĞA TESLİM OLMAYIZ"

"Türkiye’de bizim genç üniversite öğrencilerimiz bunu iliklerine kadar yaşadılar. Öyle zamanlar oldu ki zulüm bütün renkleriyle bütün boyutlarıyla üzerlerine çökerdi. Hiçbir çıkış kapısının olmadığını zannedersiniz, daralırsınız, ruhuz, kalbiniz adeta bir cenderenin altında gibi hissedersiniz. Ama Allah öyle bir çıkış kapısı açar bulutları öyle bir aralar kalbinize öyle bir inşirah sağlar ki eski halinizden daha da rahat koşullara evrilirsiniz" ifadesini kullanan Erdoğan, "Hüzün, yeis, umutsuzluk bizim inananlar olarak kabul edeceğimiz, onaylayacağımız özellikle de teslim olacağımız duygular değildir" diye konuşmuştu.

DOST MODERN'İ DAHA ÖNCE KİMLER TARTIŞMIŞTI

Erdoğan'ın bugün kullandığı dost modern tabiri aslında kısa bir süre önce gündeme geldi.  Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershaneler üzerine yaptığı çalışmanın tartışıldığı günlerde sosyal medyada yer alan dost modern darbe iddiaları daha sonra birçok isim tarafından tartışıldı.

"DOST-MODERN DARBEYİ BERTARAF ETMEK DAHA ZOR"

Bu kavramı belki de ilk kez kullanan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı. 28 Aralık’taki röportajında sürecin yıkıcı etkisinin 28 Şubat’tan fazla olacağını söyleyen Bağlı “Bu operasyonun iç bağlantıları kadar uluslararası boyutu olduğu da son gelişmelerle ortaya çıkıyor. Bunun adı ‘dost-modern darbe’ girişimidir. Dost-modern darbeyi bertaraf etmek ise daha zordur. Ancak hepsinin anahtarı halkın iradesinde saklıdır. Bu da öyle bir darbe. Neo Con’cular memleketi ele geçirmek istiyorlar. Bu olayın 28 Şubat’la paralel özellikleri var. O dönemde de yolsuzluk dile getiriliyordu. Yolsuzluk hiç olmayacak diye bir sosyolojik durum söz konusu olamaz. Yolsuzluk kisvesi altında işi başka alanlara kaydıran bir operasyonun olduğu karşımızda duruyor” dedi.

"ELDEKİ VERİLER TEYİT EDİYOR"

Sabiha Doğan 30 Aralık'ta "Eldeki veriler bunun açık ve net bir şekilde dost-modern darbe girişimi olduğunu teyit ediyor" dedi.

"MÜSLÜMANLARA KARŞI DOST MODERN DARBE GİRİŞİMİ"

Yeni Akit Genel Yayın Koordinatörü Hasan Karakaya, 6 Ocak'ta "28 Şubatçılar Post Modern Darbe yapmışlardı. Fethullah Gülen ise, Müslümanlara karşı Dost Modern Darbe girişiminde bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

"POSTMODERN DEĞİL DOST MODERN DARBE DİYORLAR GEÇİNİZ"

Gazeteci Nazlı Ilıcak 8 Ocak'ta Hürriyet yazarı Ayşe Arman'a verdiği röportajda “Post modern değil dost modern darbe diyorlar geçiniz” yorumunda bulunmuştu.

Sizi de şaşırttı mı olan biten, yoksa bekliyor muydunuz? Sorusuna Ilacak şöyle cevap verdi:

Kulağıma birtakım şeyler geliyordu. Ama ben bu tip iddialara, somut delil olmayınca itimat etmem. Fakat bu sefer, yok ayakkabı kutuları, yok fotoğraflar, yok adrese teslim valizler. Ciddi şüpheler var. Dibine kadar araştırılmalı. O polisler görevden alınınca, o kadar üzüldüm ki çünkü kamuoyunda farklı bir algı yarattı. Bir şeylerin üzerini örtmek istiyorsun ki, sen bu polisleri görevden alıyorsun. Üstüne bir de darbe paketi yapıldı. 28 Şubat, “postmodern darbe”ydi, bu da “dost modern darbe”ymiş gibi oldu. Ben bu darbe iddialarına kesinlikle inanmıyorum...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum