1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erbaş: Toplumun temeli 7 yaşına kadar atılmalı
Erbaş: Toplumun temeli 7 yaşına kadar atılmalı

Erbaş: Toplumun temeli 7 yaşına kadar atılmalı

Bir dizi programda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, çocukların 7 yaşa gelinceye kadar iyi insan nasıl olunacağını öğrenmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

 Güne Vali Davut Gül ile birlikte sabah namazında Ali Topçuoğlu Camii’nde gençlerle bir araya gelerek başlayan Erbaş, daha sonra 6 Yaş Ravza Diyanet Anaokulu 'nu hizmete açtı. Erbaş, Hayırsever Eruslu ailesi tarafından yaptırılacak Diyanet Gençlik Merkezi’nin Temel Atma Törenine katıldı daha sonra Türkiye Diyanet Vakfı Gaziantep Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdunu törenle hizmete aldı. Erbaş, “Bizim amacımız yeryüzünde Rabbini, Peygamberini tanıyan, barış, sevgi, huzur nedir, birlikte yaşama tecrübesi nedir, farklı düşünenlere karşı hoşgörü nedir, bunları hazmetmiş bir toplum ortaya çıkarmak. Bu toplumun temellerini 7 yaşına kadar atmak gerekiyor" dedi. 

SABAH NAMAZINDA GENÇLERLE BULUŞTU

 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'Sabah Namazı Gençlik Buluşması' kapsamında Gaziantep Ali Topçuoğlu Cami'de gençler ve vatandaşlarla sabah namazında bir araya geldi. 'Sabah Namazı Gençlik Buluşması'nda gençlerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Ruhumuzu, gönlümüzü, aklımızı, kalbimizi kötülüklerden arındırmak için ibadet ediyoruz” dedi. 

EN GÜZEL AMELİ İŞLEMEK İÇNİ VARIZ

Başkan Erbaş, camide gençlerle birlikte namaz kılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün sizlerle, gençlerimizle yukarıda (mahfil’de) kız öğrencilerimizle sabah namazı kılmış olmanın bahtiyarlığına yaşıyorum. Allah sizden razı olsun, sizleri görünce şu hadis-i şerif aklıma düştü. Allah Resulü Efendimiz buyuruyor ki, Hiçbir gölgenin bulunmadığı bir günde, yani mahşer gününde, Allah'ın arşının gölgesi altında gölgelenecek yedi sınıf insan vardır. Bu yedi sınıf insanı sayarken içlerinden birisinin de huzuru, neşv-ü nemayı, gönlünün huzurunu mescitlerde, camilerde bulunan gençler olduğunu buyuruyor. Sizlere işaret ediyor. Bu müjdeye nail olmayı Cenab-ı Hak hepimize nasip eylesin. Bu dünyada ne için varız, Rabbimizin ve Peygamberimizin bu müjdelerine nail olabilmek, en güzel ameli işlemek için varız” dedi. 

ALLAH RIZASINI KAZANMAK İÇİN 

Başkan Erbaş, dünyada Allah’ın rızasını kazanmak için güzel işler yapanlar için Kur’an-ı Kerim’de “Ey nefsini kötülüklerden arındırmış insan, Rabbim senden razı, sen de Rabbinden razı olarak Rabbine dön” diye buyurulduğunu aktararak, “Bizim Rabbimizden rızamız ne demektir. İşte şu anda içinde bulunduğumuz ortam, Rabbimiz bizi namaza davet etti. Başımızın üstünde yeri var bu davetin, ya Rabbi işte geldim. Senin için secde ediyorum. Senin için rukü ediyorum demektir. Rabbimiz, 'şu kötülüğü işleme', dedi. İşlemiyorum ya Rabbi, çünkü sen emrettin. Senin emrini yerine getirmek benim boynumun borcudur. Müslümanca bir tavırdır bu. Müslüman işte bu emre teslim olan insan demektir. Müslüman haramlardan uzak durmak için söz veren insan demektir” şeklinde konuştu.  Programa, Gaziantep Valisi Davut Gül, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Gaziantep İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar ile çok sayıda genç ve vatandaş katıldı. 

KURAN KURSUNU AÇTI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çocukların 7 yaşa gelinceye kadar iyi insan nasıl olunacağını öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Erbaş, Şahinbey ilçesindeki 4-6 yaş arası Ravza Kur'an Kursu'nun açılışındaki konuşmasında, Hazreti Muhammed'in "Sizin en hayırlınız, Kur'an-ı Kerim'i öğrenen ve öğretenlerdir." diye buyurduğunu anımsattı. Açılan kursun çocuklar için yararlarına değinen Erbaş, "4-6 yaş arası çocuklar, Rabbini, Peygamberini, vatan, millet, bayrak sevgisini, saygıyı ve sevgiyi öğrenecek. İlahiyat lisans, ön lisans mezunu hocalarımız mezun olduktan sonra görevlerinin üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü ile birlikte yapmış olduğumuz 360 kredilik pedagojik formasyon sertifikasını tamamlayarak burada destek verecek." dedi.

CANDAN CANA EĞİTİL

İnsanların öldükten sonra amel defterinin kapandığına, üç grup insanın ise hayır defterlerinin açık kaldığına dikkati çeken Erbaş, şunları kaydetti:

"Biri sadaka-i cariye sahibi Müslümanlar. İşte 4-6 yaş kursunun yerini tahsis eden kardeşimiz, katkı sağlayan, vesile olan herkes, bu hadisten istifade edecek. Devamında buyruluyor ki, ilminden istifade edilen alimler, hayırlı evlat yetiştiren anne babalar. Bu kursa devam eden çocukların anne-babaları, hayırlı evlat yetiştirme niyetiyle de bunu yapıyorlar. Onlar da bu müjdeden istifade edecekler. Salgın öncesi 200 bine yakın çocuğumuzla bu eğitimleri yapmıştık. Uzaktan eğitimle yapmış olsak da yüz yüze eğitimin yerini tutmuyor. Artık camdan cama değil, candan cana eğitim yapacaksınız. Bu açtığımız kursun ülkemiz, milletimiz için hayırlı olduğunu her vesileyle ifade ediyoruz."

7 YAŞ ÖNEMLİ

Erbaş, çocukların 7 yaşa gelinceye kadar iyi insan nasıl olunacağını öğrenmesi gerektiğini dile getirerek, "Allah, iyileri sever. Bizim amacımız yeryüzünde Rabbini, Peygamberini tanıyan, barış, sevgi, huzur nedir, birlikte yaşama tecrübesi nedir, farklı düşünenlere karşı hoşgörü nedir, bunları hazmetmiş bir toplum ortaya çıkarmak. Bu toplumun temellerini 7 yaşına kadar atmak gerekiyor. Peygamber Efendimizin 7 yaşa dikkati çekmesinin hikmeti de buradan gelmektedir. İnşallah bu hikmet doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz." diye konuştu.

Vali Davut Gül de burada yapılanın okul öncesi eğitim olduğunu, diğerlerinden farkının ise Kur'an-ı Kerim eğitimi verilmesinden oluştuğunu belirtti.

Ayrıca müftülük eliyle dini değerlerin öğretildiğini anlatan Gül, "Dinin doğru öğretilmesi, öğrenilmesi, gelecek kuşaklara bırakacağımız en büyük emanet. Burada Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hayırseverlere müteşekkirim. Doğru yere hayırlar yapıyorlar. Allah sayılarını arttırsın." ifadelerini kullandı.

TEPKİ GÖSTERDİ

 Erbaş, İsrail'de bir mahkemenin Yahudilerin Mescid-i Aksa’da sessizce ibadet etmelerinin kanuna aykırı olmadığına karar vermesine yönelik gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erbaş, İsrail mahkemesinin bu karardan bir an önce geri dönmesi gerektiğini ifade ederek, Mescid-i Aksanın İslam mabedi olduğunu ve kıyamete kadar da İslam mabedi olarak kalacağını belirtti. Erbaş, tüm dinlerdeki mabetlerin kutsal olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Öncelikle İsrail mahkemesinin almış olduğu kararı reddediyorum, kınıyorum, lanetliyorum. İnançlarda mabetlerin dokunulmazlığı vardır. Bizim İslam medeniyetimizde mabetlerin dokunulmazlığı vardır. Mescid-i Aksa bir İslam mabedidir. Kıyamete kadar da İslam mabedi olarak kalacaktır. Sadece Müslümanların mabetlerinin değil, bizim inancımızda gayrimüslimlerin, Müslümanların dışındaki inançların da mabetlerinin dokunulmazlığı vardır. Nasıl ki Müslümanların gidip Yahudilerin mabetlerinde bu şekilde bir eylem yapması kabul edilemezse Yahudilerin yapmış olduğu, daha doğrusu İsraillilerin yapmış olduğu bu eylem de kabul edilemez. Dolayısıyla bir an önce bu kararlarından vazgeçmelerini ve hep birlikte barışı sağlamamız gerektiğini özellikle düşünüyorum. Biz Müslümanlar olarak barışsever insanlarız. Dinimizin adı İslam. Barış anlamına gelmektedir. Kudüs barışın evidir. Barışın yurdudur. Barışın yurdunu bu türlü tarihte pek görülmemiş yeni yeni birtakım gayretlerle barışı bozmak için ortaya çıkarılan bu eylemlere hep birlikte tüm insanlar olarak sadece Müslümanlar olarak demiyorum hangi inançtan olursa olsun hep birlikte karşı çıkmamız gerekiyor. Dolayısıyla inşallah biran öne bu kararlarından vazgeçerler” diye konuştu.

KURSU GEZDİLER

Konuşmaların ardından Erbaş ve beraberindekiler kursu gezerek, öğrencilere hediyeler verdi. Açılışa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ayrıca Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek şeref defterlerini imzaladı.

TEMEL ATTI

Erbaş,  Hayırsever Eruslu ailesi tarafından yaptırılacak Diyanet Gençlik Merkezi’nin Temel Atma Töreninin temelini attı. Temel atma törenine Davut Gül, Milletvekili Derya Bakbak ve protokol katıldı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum