1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Enerji tedbirleri alınmalı
Enerji tedbirleri alınmalı

Enerji tedbirleri alınmalı

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ali Peri, enerji tasarrufunun sağlanabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve ilgili yasal mevzuatın bir an...

A+A-

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ali Peri, enerji tasarrufunun sağlanabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve ilgili yasal mevzuatın bir an önce düzenlenmesi gerektiğini söyledi. MMO Gaziantep Şube Başkanı Ali Peri, "Enerji üretiminde ağırlık yerli, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına verilmeli. Enerji açısından dışa bağımlı olan ülkemizde enerji, verimli ve etkin kullanılmalı, ulusal politika haline getirilmeli ve Mayıs ayında Resmi Gazetede yayımlanan Enerji Verimliliği Kanununun gerekleri acilen yerine getirilmeli" dedi.

GEREKLİ YATIRIMLAR YAPILMALI

Elektrik tüketiminde yüzde 15, binaların ısıtma ve soğutmasında yüzde 35, ulaşımda yüzde 15 olarak öngörülen tasarruf hedeflerine ulaşmak için gerekli düzenlemelerin bir an önce yürürlüğe konulması gerektiğine dikkat çeken Peri, "Sanayi üretiminde enerji yoğunluğu bugünkü 0.39'dan OECD üyesi ülkelerin ortalaması olan 0.19 düzeyine düşürülmeli. Dışa bağımlı enerji politikalarından bir an önce vazgeçilmeli, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına gerekli yatırımlar yapılmalı" diye konuştu.

POTANSİYEL VAR

Peri, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ülke ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacak potansiyelde bulunduğunu ifade ederek, "Yerli, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızın kullanımının özendirilmesi, yaygınlaştırılması ve bu kaynakların kullanımı ile elektrik enerjisi üretim sistemlerini oluşturan malzeme, cihaz ve ekipmanların yerli üretim koşullarının oluşturulması ve bu alanda teknoloji üretebilir bir seviyeye ulaşmamız sağlanmalı. Yenilenebilir Enerji Yasası uyarınca gerekli düzenlemeler yapılmalı" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.