1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Endonezya'dan Zeugma'ya
Endonezya'dan Zeugma'ya

Endonezya'dan Zeugma'ya

Kültür ve Turizm ile Gençlik Spor bakanlıklarının iş birliğinde uygulanan "Genç Gönüllüler Projesi" ile aralarında Kanada, ABD, Endonezya'nın da bulunduğu farklı ülkelerden ve çeşitli toplum kesimlerinden gönüllüler, Anadolu uygarlıklarının izini sürüyor.

A+A-

  Projeyle 17-49 yaş aralığındaki gönüllülere Türkiye'deki arkeolojik kazı alanlarında ve müzelerde gönüllü olarak çalışma imkanı sunuluyor.

Başvurular, "gencgonulluler.gov.tr" adresinden alınırken, şimdiye kadar Türkiye'nin tüm ilerinin yanı sıra Kanada, ABD ve Endonezya'dan da gönüllü olmak için talepler geldi.

Müzelere yapılan 271 gönüllü başvurusundan 207'si, arkeolojik kazılara yapılan 11 bin 885 başvurudan ise 1419'u kabul edildi. Kazı alanlarında ve müzelerde gönüllü görev alanlar öncelikle bir oryantasyon çalışmasına tabi tutuluyor. Müzelerin ve kazıların amacı, işlevi ve vizyonu hakkında bilgiler verilen gönüllüler, daha sonra müze uzmanları veya diğer personelin refakatinde çeşitli alanlarda çalışmaya başlıyor. Gönüllüler, müze ziyaretçilerine refakat ediyor, restorasyon ve konservasyon laboratuvarlarındaki çalışmalarda restorasyonu yapılan eserlere ilişkin ziyaretçilere bilgi veriyor. Müzelerdeki konferans, seminer, sergi, çalıştay, sempozyum, müzik ve tiyatro etkinliklerinde de görev alan gönüllüler, envanter ve fotoğraflama çalışmaları ile müze ihtisas kütüphanesi çalışmalarına katılabiliyor. Gönüllüler müze uzmanı refakatinde depo faaliyetlerine ya da kazı personeli refakatinde kazı alanlarındaki çalışmalara destek sağlıyor. Yapılan çalışmalar sonunda, gönüllülere katılım belgesi veriliyor.

Endonezya'dan Zeugma'ya

Zeugma Mozaik Müzesi'nde gönüllü çalışan Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Endonezyalı Cut Meurah Habibur Rahman da eski çağa ilgisinden dolayı kazı çalışmalarında gönüllü görev almayı çok istediğini belirtti. Bu nedenle projeye başvurduğunu ve 2 hafta boyunca Zeugma'da eserlerin kayıt, fotoğraflama, belgeleme çalışmalarına katıldığını anlatan Rahman, "Zeugma Müzesi'ne ilk girdiğimde çok heyecanlandım." dedi. Türkiye'nin kültür varlığına işaret eden Rahman, "Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yapılan çalışmaları merak ediyorum." diye konuştu. Rahman mezun olduktan sonra yüksek lisansını eski çağ üzerine yapmayı hedeflediğini belirterek, Şanlıurfa'daki Göbeklitepe ile Konya'daki Çatalhöyük'te çalışmanın en büyük hayali olduğunu kaydetti. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.