1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. EN SONUNDA KAZANDIK
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Yazarın Tüm Yazıları >

EN SONUNDA KAZANDIK

A+A-

Bu sezon dışarıda ilk kez Rize takımı karşında kazandık. Takım kazanmak için oynadı, çabaladı, bastırdı, fırsatlar buldular ve kaçırdılar. Karşılaşmayı ilk yarının sonlarına doğru hakemin verdiği penaltı golüyle kazandılar. Keşke yakalanan diğer fırsatlar değerlendirilip gol yapılsaydı daha anlamlı bir karşılaşma olurdu, dışarıda kazanılın ilk karşılaşma olması nedeniyle. 

Rize karşısında da artık oturmuş takım kurgumuz olan 5-3-2 düzeniyle takım oynatıldı. Yine benim hoşuma gitmese de sol stoper olan Dijilobodji sağ stoper olarak oynatıldı, ama bu karşılaşmada iyiydi, hemen hiç sırıtmadan oynadı. Yine oynatıldığı yer nedeniyle hoşuma gitmese de orta üçlünün solunda oynatılan Maxim'de iyiydi. Bu oyuncuların bu bölgelerde oynatılmasından neden hoşlanmadığımı önceki yazımda yazmıştım. 

Hoşlanmadığım bu oyuncu yerleşimlerinin düzeltilmesi için Dijilobodji ile Coulker'ın yerlerinin değiştirilmesi gerektiğini, Maxim için de orta üçlünün önünde serbest oynatılması gerektiğini, bunun için de zayıf rakipler karşısında iki stoperle oynayarak, güçlü rakipler karşısında da tek forvetle oynayarak oyuncuya yer açılmasını önermiş, Maxim'in oynatıldığı orta üçlünün sol tarafı için de Enver Cenk'in kullanılması gerektiğini vurgulamıştım. 

Rize karşılaşmasının kazanılmasında oturmuş olan takım kurgusuyla oynamamıza ek olarak bu kurguda oynatılan oyuncuların değişiminin de katkısı olduğu kanısındayım. 

Daha önceki karşılaşmalarda sürekli oynatılan Recep Niyaz'ın sakatlanmasıyla oynama fırsatı yakalayan Furkan'ın hem Alanya karşısında hem de oyundan alınana kadar Rize karşısında takıma katkısı olduğu kanısındayım, yani Furkan oyuna Recep Niyaz'dan daha çok katkı veriyor. Alanya karşısında oyuna sonradan alınan ve kazanmamızda dolaylı katkısı olan Enver Cenk'te yukarıda önerdiğim yollardan birisiyle Maxim forvet arkasına çekilerek oyuna alınsaydı, bu karşılaşmada da katkısı olabilirdi. Daha önceki karşılaşmalarda Messaoudi'ye verilen fırsatlar Furkan ve Enver Cenk'e verilseydi, bu oyuncuların verecekleri katkıyla takım daha iyi yerde olabilirdi. Bu iki oyuncu hoca ile aynı dili konuştukları için, hocanın ne demek istediğini daha iyi anlar ve yerine getirerek hocanın işini kolaylaştırırlardı. Rize karşısında hemen bütün oyuncular kazanmak için uğraştılar, Furkan çok koştu ve yoruldu, oyundan alınması doğruydu, ama Merkel ile değiştirilmesi doğru değildi, yerine Enver Cenk oyuna alınmalıydı, Enver orta üçlünün soluna alınırken Maxim'de orta üçlünün sağına çekilebilirdi. 

Merkel yedekte tutulmalıydı, Dogan'ın sakatlanma veya kart görmesi durumunda değerlendirilmeliydi. Ayrıca Enver'in vereceği katkıyla belki de ikinci golü de bulabilirdik. Oyuncu değişiminde yapılan diğer yanlışta her an gol atabilme anlamında ne yapabileceği öngörülemeyen Figueiredo'nun oyundan çıkarılmasıydı. İleri bölgede rakibin bastırılması yönünde Dicko'nun oyuna alınması doğruydu, ama oyundan Figueiredo değil, Muhammet çıkarılmalıydı. 

Muhammet sakatlanmaya yatkın bir oyuncu, tek farkla öndeyken bitirici olarak sakatlanma riski olan Muhammet'e tek başına güvenmek yanlıştı. İki oyuncu da bir süre daha beraber oynatılıp yorulanın yerine Dicko alınmalıydı. Oyuncu değişimindeki diğer yanlış da Maxim'in yerine Oğuz'un alınmasıydı. İleri bölgeden zaten Figueiredo'nun çıkarılması yanlışına ek olarak Maxim'in yerine Oğuz alınması yanlışını düzeltmenin yolu, Maxin yerine Enver'in alınması olurdu. İki sağ bekin oynatılması yanlıştı.

Sol tarafta sürekli oynamaya başlayan İbrahim iyi çıkış yakaladı, başarısının sürmesini bekliyor ve kutluyorum. Geçen sezon Sumudica’nın ayrılışından sonra çok kötü yenildiğimiz Rize'yi evinde yenmemiz iyi oldu, yukarıda yazdığımız yanlışlar düzeltildiğinde takımın daha iyi olacağı kanısındayım. Teknik ekibimizi ve oyuncularımızı kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.