1. YAZARLAR

  2. Cemali TOPRAK

  3. EMEK HIRSIZLIĞI
Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

EMEK HIRSIZLIĞI

A+A-

1998 yılında Ziraat Fakültesi Zootekni bölümüne başladığım günden bu güne toplam 23 yıldır mesleğimi büyük bir aşkla öğrenip, uygulamaya çalışıyorum. 43 yaşındayım. Yani hayatımın %53.48'lik kısmını mesleğimi öğrenerek ve bu amaç uğruna çalışarak harcamışım. Allah ömür ve izin verdiği sürece de aynı aşk ve hevesle işimi yapmaya devam edeceğim.

Üniversite hayatıma baktığımda 4 yıl lisans eğitimi, 2 yıl yüksek lisans eğitimi ve 5 yıl da doktora eğitimi aldığımı düşünürsek toplam 11 yıl sadece mesleğimin bilimsel eğitimi için emek, zaman ve para harcamışız. Yani ilkokuldan lise bitirmeye kadar olan eğitimin süresi kadar da ben üniversite eğitimi almışım. Bazen düşünüyorum da babam beni bu kadar okutmak yerine bana harcadığı parayı bir kenara koysaydı şimdi 70 yaşında kredi borcunu ödediği bir evde değil de belki villada veya bağ evinde keyifle bir hayat sürüyor olacaktı.

Tüm bunları neden anlattığımı merak etmiş olabilirsiniz. Sözü şuraya getirmek istiyorum. Bugün toplumun çok büyük bir kesiminin okumadığı kadar okulu okumuş ve bu okulları hep  derece ile bitirmiş ve sahada kendini çok iyi geliştirmiş bir ziraat yüksek mühendisi olarak büyük ve küçükbaş hayvan çiftliklerine danışmanlık yaparak geçimini sağlayan bir mühendisim. İşimi de büyük bir disiplin ve aşkla ama profesyonelce, bilimin tüm imkan ve olanaklarını kullanarak yapmaktayım. 

Tahmin edebileceğiniz gibi danışanlarım veya müşterilerim benden çok ama çok daha varlıklı insanlar. Ancak bazen bu kadar paraya sahip olmalarına, benim mal varlığımın en az 100 katı mal varlığına sahip olmalarına rağmen EMEĞİMİ ÇALMAYA, HAKKIMI YEMEYE çalışan insanlarla da çalıştım. 

Bu kadar emek verilerek 23 yıllık tecrübeyi ve beceriyi, mesleki bilgiyi size vererek ve bununla beraber aldığım parayı ve daha fazlasını kazandırarak çocuğumun ve evimin rızkını çıkarmaya çalışıyorum. Benden yalan ifadeler ve vaatlerle bilgi alıp, sonra ödeme günü gelince çeşitli bahanelerle vermemek KUL HAKKI YEMEKTİR. Kul hakkı yüce yaratıcı ALLAH'ın bile müdahale etmediği bir günahtır. Değer mi bir kaç lira için kul hakkı yemeğe. 

Bu ülkede liyakat sistemi çalışmadığı sürece, ilimin, bilimin ve bilginin değeri olmadığı sürece büyümemiz, ileri gitmemiz mümkün değil. Lütfen EMEĞE SAYGI, BİLİME SAYGI gösterelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar