1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUZ
ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUZ

ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUZ

“Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.

A+A-

 Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir… Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.” Mustafa Kemal Atatürk

Bugün 24 Kasım öğretmenler günü… Geleceğin çocuklarının emanet edildiği öğretmenlerin günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Öğretmenler günü dolayısıyla verilen mesajlarda, "7'den 70'e herkesimin öğretmenlere şükran borcu vardır" denildi.

GÜL: ÖĞRETMEN GÖNÜL İNSANIDIR

Gaziantep Valisi Davut Gül,  “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verilişinden bu yana bu anlamlı günü “Öğretmenler Günü” olarak kutluyoruz. Büyük Önder Atatürk, “Milletleri kurtaranlar; yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet; henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır.” diyerek öğretmenlik mesleğinin önemini oraya koymuştur.  Bu Vatanın bütün çiçekleri sizlerin eseri olmakla birlikte, aklı hür, vicdanı hür çocuklarımızın ve gençlerimizin yetişmesinde sizlerin emekleri yadsınamaz. Bundan dolayı özgür düşünebilen, bağımsız karar verebilen, yeniliklere açık, özgüven sahibi, ülkesine ve milletine bağlı, çok okuyan ve sorgulayan bireylerin yetişmeleri sizlerin sayesinde olacaktır. Bizlerden geleceği devralacak yavrularımızı sevgiyle, toplumsal ahlak ve bilimsel bakış açısıyla yetiştireceğinize gönülden inanıyorum.  “ 

ŞAHİN: ÖĞRETMENLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Şahin mesajında, öğretmenin sadece öğreten, bilgiyi nakleden insan olmadığını; bilgi, tecrübe ve irfanla çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlayan kutsal bir mesleğin mensubu olduğunu vurguladı. Kutsal olduğu kadar mesuliyeti de yüksek bir mesleği icra eden; sevgi ve fedakârlık timsali olan öğretmenlerimizin, gerçekleştirdikleri eğitim öğretim faaliyetiyle adeta istikbalimizi de şekillendirdiklerini ifade eden Şahin mesajına şöyle devam etti: “Bizler ‘beşikten mezara kadar ilim tahsil etmeyi’ emreden, kalemin kılıçtan üstün olduğu bir medeniyetin mensupları olarak, tarih boyunca olduğu gibi bugün de öğretmenlerimize büyük değer veriyoruz. Öğretmenler, eğitim öğretim sistemimizin temel yapı taşları, istikbalimizin de mimarlarıdır.  İlim ve bilgide üstünlüğünü kaybeden bir milletin, kendini geliştirmesi ve refah seviyesini yükseltmesi imkansızdır. Gençlerimizin her açıdan iyi yetiştirilmeleri, tarihlerini iyi öğrenmeleri, medeniyet değerlerini özümsemeleri, sorumluluk sahibi olmaları için milletimizin istikbalinde öğretmenlerimize büyük görev düşüyor.”

BAKBAK: HER TÜRLÜ ÖVGÜYE LAYIKTIR

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Öğretmenlerin, geleceğimizin mimarı olan çocuklarımızı yetiştirerek yarınlarımızı inşa ettiklerini ifade eden Dr. Bakbak, “Öğretmenlerimiz, eğitim-öğretim sistemimizin ana omurgasıdır. Evlatlarımıza hem öğreticilik, yeri geldiğinde annelik ve babalık, hem de tecrübelerinin ışığında hayat tercümanlığı yapmaktadırlar. Öğretmen, öğrenci için rol modeldir, bundan ötürüdür ki çocuklarımızın hayata ve insanlığa yönelik bakış açısını biçimlendirir. Onların açık fikirli, yaratıcı, sorumluluk sahibi bireyler olmalarında büyük pay sahibidir. Fedakârlığın, mesuliyetin en nadide örneği olan bu mesleği ellerinde birer meşale gibi taşıyan tüm öğretmenlerimiz, her türlü övgü ve takdire layıktır.” ifadelerini kullandı.

UZER: KUTSAL BİR MESLEK

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, "En onurlu mesleklerin başında gelen öğretmenliğin emek, sabır ve hoşgörü isteyen kutsal bir meslek" olduğunu söyledi. 

Uzer, öğretmenlik için "Bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslektir" ifadelerini kullandı. Uzer, mesajında "Ülkemizi gelecekte yeni ufuklara taşıyacak olan çocuklarımızı her türlü bilgi ve beceri ile donatan kutsal bir mesleğin mensuplarıdır öğretmenlerimiz. Öğretmenlik emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen kutsal bir meslektir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yetişmesinde, geleceğe en iyi şekilde hazırlanmalarında değerli öğretmenlerimiz özveri ve fedakarlıkla görev ve sorumluluklarını yerine getirmektedirler." dedi.

KOÇER: EN KIYMETLİ VARLIĞIMIZ

AK Parti Milletvekili Nejat Koçer, “ En kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz, büyük bir emek ve sabırla onları nakış gibi işleyerek hayata hazırlayan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. Öğretmenlik, fedakarlık ve sabır isteyen, sorumluluğu ağır ve en onurlu mesleklerden biridir. Modern ve kalkınmış bir ülke olmanın teminatı olan çocuklarımızı; günün gerektirdiği bilgi, beceri ve donanıma sahip, aklı hür vicdanı hür kişiler olarak yetiştiren öğretmenlerimizin gayreti ve emekleri takdire şayandır. Geleceği, istenen şekilde inşa etmenin en önemli unsuru eğitimdir. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine taşımak, milletimizin refah seviyesini arttırmak eğitim kalitesini yükseltmekle mümkün olacaktır. Öğrencilerimizin kaliteli eğitim alabilmesi, derslik ve okul standartlarının yükselmesi, öğretmenlerimizin sorun ve ihtiyaçlarının giderilmesi için her yıl Türkiye bütçesinden en büyük pay eğitime ayrılmaktadır.”

ERDOĞAN: VAZGEÇİLMEZLERİMİZ

Gaziantep Milletvekili ve Sanayi, Ticaret Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Mehmet Erdoğan, “Türkiye'nin aydınlık geleceğinin mimarı değerli öğretmenlerimiz, insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve hayata hazırlayan kimselerdir. Eğitim ve Öğretim bir ülkenin toprağı, suyu, havası ve doğal kaynakları değerinde, yaşamın vazgeçilmez unsurudur. Modern bir toplumun inşa edilmesinde çok büyük katkıları olan öğretmenlerimizin, milletimiz için hayati ve vazgeçilmez bir önemi bulunmaktadır” 

ÖZKEÇECİ: IŞIĞIMIZ OLDULAR

Ak Parti İl Başkanı M.Eyüp Özkeçeci, “Eğitim sistemimizin yapı taşı olan öğretmenlik; temelinde sevgi barındıran, emek, sabır, özveri ve büyük fedakarlıklar isteyen, değeri hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar onurlu ve kutsal bir meslektir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk de ‘Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır’ sözleri ile öğretmenlik mesleğinin önemini bir kez daha vurgulamıştır. Sevgili Öğretmenlerimiz; geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi, ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ bir şekilde yetiştirdiğinizden; dün ve bugün olduğu gibi yarın da bir mum misali gibi etrafınızı aydınlatarak, geleceğin mimarı olmaya devam edeceğinizden hiç şüphem yok” 

YILMAZKAYA: SORUNLARI BÜYÜYOR

CHP Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “ AKP iktidarı, 20 yıllık süreçte öğretmenlerimizin yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunlarını çözmek yönünde yeterli ve gerekli adımları atmamış, kadrolaşma, eğitimin niteliğini değiştirme, bilimsellikten ve ulusal değerlerden yoksun müfredat programları, sözleşmeli öğretmenlik, açlık sınırına yakın ücret, yargı kararlarını tanımama gibi uygulamalarla öğretmenlerimizin içine düştüğü sorunları çığ gibi büyütmüştür. Eğitim sistemimizdeki sorunları çözmek yerine bu sorumluluğu öğretmenlerimizin üzerine yıkan bir anlayış uygulayan AKP iktidarı döneminde öğretmenlerin alım gücü kalmamıştır.   Aydınlığın simgesi, toplumun yol göstericisi öğretmenlerimizin, mesleklerinin saygınlığına yaraşır, çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturulması, önceliklerimizden biri olmalıdır. Düşünebilen, sorgulayabilen, gelişmeye ve yeniliklere açık, demokratik ve çağdaş yaşamı ilke edinen, birey olmayı başarabilen kuşakların yetiştirilmesinde en büyük güvencemiz öğretmenlerimizdir.  Öğretmenler toplumun aydınlık yüzüdür. Evrensel değerlerin, barışın, kardeşliğin, insan hakları, emeğin hakları ve demokrasiye saygının toplumda yerleşmesi için uğraşan eğitim emekçileridir.” 

KAPLAN: ÖĞRETMENLERİMİZİN YANINDAYIZ 

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Kaplan, “On binlerce atanamayan öğretmenimiz, bugün hem psikolojik hem de ekonomik anlamda oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Birçoğu başka meslek dallarında çalışarak geçimlerini sağlamaktadır. Sayıştay raporlarına göre 138 bin, MEB'in raporuna göre 107 bin öğretmen ihtiyacı var. Şu ana kadar yalnızca 20 bin atama yapılmış durumda.  Ataması yapılmayan öğretmenlerimiz çiftçilik, kasiyerlik, taksicilik gibi birçok meslek dallarında çalışarak yaşam mücadelesi veriyor. Ürünü insan olan, toplumu şekillendiren, gelecek nesilleri bilim ışığında yetiştiren; bu onurlu mesleği icra eden ve icra edebilmek için mücadele veren bütün değerli eğitim emekçilerinin hak ettikleri değeri görmelerini sağlayacağız. “

UÇAR: ZORLUKLA MÜCADELE EDİYORLAR

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e "başöğretmenlik" unvanın verilişinin de yıldönümü olan 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladı. CHP İl Başkanı Uçar, bu değişiklikler ve okullardaki olumsuz koşullar nedeniyle öğrenciler yeterli ve kaliteli bir eğitim alamazken, öğretmenlerin de maddi ve manevi zorluklarla mücadele ettiğini ifade etti. 

Öğretmenlerimizin özlük hakları, eğitimi, atama ve görevde yükselme gibi konulardaki tüm sorunların çözülebilmesi açısından da acilen Öğretmenlik Meslek Yasası’na ihtiyaç olduğunu ve CHP'nin bu konuda tüm hazırlıkları tamamladığının altını çizen İl Başkanı Uçar'ın 24 Kasım mesajı şöyle: “Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmenlik” unvanının verildiği günün öğretmenlerimize ithaf edilmesi, öğretmenlerimize verilen büyük önemin göstergesidir. Eğitim, geleceğimizi şekillendiren en önemli unsurdur ve demokrasimizin geleceği, toplumsal sorunların çözüme ulaşması, hoşgörü ortamının yerleşmesi, bilgi ve birikimlerimizle dünya ile rekabet edebilmemiz için eğitim, hayati bir öneme sahiptir”

ŞİMŞEK: GELECEĞİMİZİ ŞEKİLLENDİRİYOR

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Şimşek, "En önemli yatırım, eğitime ve öğretmenlere yapılan yatırımdır" dedi. Kalkınmanın yolunun çağın gereklerine uygun, bilimsel eğitimden geçtiğine dikkat çeken Gaziantep OSB Başkanı Şimşek, "Geleceğimiz olan çocuklarımıza yön vererek, geleceğimizi şekillendiren öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Eğitim sorununu çözmeden gelişmek, kalkınmak ve muasır medeniyet seviyesine çıkmak mümkün değildir. Bu nedenle eğitime ve öğretmenlerimize yapılan yatırımları çok önemsiyoruz. 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum' diyen bir inancın mensupları olarak da öğretmenlerimizin emeğini, fedakarlığını her zaman takdir ediyoruz" diye konuştu. 

FADILOĞLU: EN DEĞERLİ VARLIĞIMIZ 

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu,  “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, 24 Kasım 1928 tarihinde ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ unvanının verilişinin yıl dönümünü ve bu anlamlı günü ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlamanın mutluluğu içindeyiz. Toplumların gelişip modern bir hal almasında en büyük paya sahip olan öğretmenler, eğitim dünyasının vazgeçilmez neferleridir. Onların yetiştireceği nesiller, hiç şüphesiz ki ülkemizin geleceğini şekillendiren kişiler olarak karşımıza çıkacaktır. İşte bu yüzden kutsal bir göreve sahip olan öğretmenlerimiz, bizler için son derece önemli ve değerlidirler. Öğretmenlik; gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Bulunduğu her ortamda mum misali kendi yanarak etrafını aydınlatan öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren, kutlu görevin fedakar temsilcileridir.”

ÇELİKTÜRK: DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN DAHA İYİ BİR EĞİTİM

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, eğitime önem vermeyen toplumların hedeflerine ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi.  24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayan İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, daha iyi bir gelecek için eğitimin önemine dikkat çekçi.  Cumhuriyetimizin kurucusu ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…" şeklindeki sözlerinin öğretmenlerin önemini ortaya koyduğunu belirten Başkan Çeliktürk, şöyle devam etti:  "Öğretmenlik mesleğinin diğer meslek dallarından farklı bir yönü vardır. Çünkü öğretmenler kişileri eğitir, onlara doğru bilgiyi, beraber yaşamayı, sorgulamayı daha doğrusu hayatı öğretir. Yani geleceğimizi şekillendirir. Bu nedenle de eğer daha iyi bir geleceğe sahip olmak istiyorsak eğitime yatırım yapmalı, öğretmenlerimize daha fazla değer vermeliyiz.”  

KİLECİ: TOPLUMA YÖN VERİYORLAR

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Atatürk’ün; “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.” sözünü hatırlatarak eğitimin ve eğitimcimize düşen sorumluluğun altını çizdi. Kileci sözlerine şöyle devam etti; “Anne ve babası öğretmen olan bir birey olarak; öğretmenlerimizin kıymeti, ehemmiyeti ve fedakarlığına yakinen şahitlik etmiş olmanın bilinci ile, tüm çalışmalarımda eğitimi ve eğitimciyi önceleyerek hareket ediyorum. “ 

YETKİN: EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ ÖĞRETMENLER

Gaziantep Yardım Vakfı Başkanı Ergun Yetkin, yoksulluğun ancak eğitimle üstesinden gelinebileceğini belirterek, "Yoksullukla mücadelede en büyük gücümüz fedakar ve idealist öğretmenlerimizdir" dedi.  Başkan Ergun Yetkin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, eğitimin kalkınmadaki önemine dikkat çekti. Yetkin, "Eğitim sorununu çözmeden, daha doğrusu bilimsel ve nitelikli bir eğitim olmadan kalkınmak kısacası Cumhuriyetimizin kurucusu ve Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine çıkmak mümkün değildir. Günümüzde her anlamda dünyaya yön veren ülkelere baktığımızda eğitimde çok iyi bir noktada olduklarını görüyoruz. Yine eğitim sorununu çözmeden kalkınmış bir ülke de görmek mümkün değildir" diye konuştu.  

DOĞRU: HUZUR GETİRSİN 

Araban ilçesi Belediye Başkanı Hasan Doğru, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Başkan Doğru mesajında, "Öğretmenlik, gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Bulunduğu her ortamda mum misali kendi yanarak etrafını aydınlatan öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre, milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren, kutlu görevin yılmaz temsilcileridir. Bu duygu ve düşüncelerimle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, emekli ve görevinin başında bulunan değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.