1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Elektriğe gizli zam iddiası
Elektriğe gizli zam iddiası

Elektriğe gizli zam iddiası

Elektrik Mühendisleri Odası, 1 Ocak‘tan itibaren geçerli olan elektrik tarifesinde “gizli zam oyunlarının” olduğunu savundu.

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), 1 Ocak‘tan itibaren geçerli olan elektrik tarifesinde “gizlizam oyunlarının” olduğunu savundu.
EMO'dan yapılan açıklamada, özelleştirilen dağıtım şirketlerinin, 2014 yılında kayıp ve kaçak hedefleri nedeniyle azalması gereken gelirlerin vatandaşın cebinden takviye edildiğini belirtilerek, “Şirketlerin uymak zorunda oldukları hedef gereği 2014 yılında yurttaşlardan tahsil edilecek kayıp/kaçak bedelleri indirilirken; bu indirim faturaya yansıtılmadan buharlaştırıldı. İletim, dağıtım,perakende satış hizmeti ve sayaç okuma bedellerine,  yüzde 5.3'lük 2014 yılı enflasyon hedefini de, 2013 yılı için beklenen yüzde 6.8'lik enflasyon beklentisini de aşan yüzde 20'ler düzeyinde zam yapıldı. TETAŞ'ın yaptığı yüzde 8'lik fiyat indirimi de faturalara yansıtılmadığı gibi çıplak elektrik fiyatı da yüzde 0.8 oranında artırıldı” denildi.

-“2014 YILI TARİFELERİ İKİNCİ BİR KAYIP/KAÇAK OYUNUNA SAHNE OLDU”-

“Kayıp ve kaçakları indirmek üzere yapıldığı iddia edilen özelleştirmelerde dağıtım şirketleriyle birlikte belirlenen yıllık kayıp ve kaçak hedefleri, devirler öncesinde revize edilerek yükseltilmiş; böylece şirketler hedefi tutturamamaları halinde kendilerinin karşılamak zorunda kalacakları bedelden kurtarılmıştı” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:
“2013-2015 dönemine yönelik hedeflerde oynanarak yurttaşlar fazladan ödeme yapmak zorunda bırakılırken, 2014 yılı tarifeleri ikinci bir kayıp/kaçak oyununa sahne oldu.Dağıtım şirketlerinin kayıp ve kaçak hedeflerinin tutup tutmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, meskenler için faturada birim tüketim başına alınan kayıp ve kaçak bedeli yüzde 23 azaltılarak, 4.4 kuruştan 3.4 kuruşa indirildi. Ancak bu indirim faturalara yansıtılmazken; çıplak elektrik bedeli, iletim, dağıtım ve perakende satış hizmet bedelleri artırıldı. Artışlar öyle bir düzeyde tutuldu ki, AKP'nin seçim öncesi elektriğe zam yapılmaması sözü de yerine getirildi.”
Mesken tarifelerinde kilovat saat başına 1 kuruşluk kayıp ve kaçak bedelindeki indirimin, yüzde 55'i dağıtım hizmeti, yüzde 13'ü perakende satış hizmet bedeli zammı olarak, toplam yüzde 68'i dağıtım şirketlerine aktarıldığı  vurgulanan açıklamada, “Ayrıca çıplak enerji bedeline de kayıp/kaçak indiriminin yüzde 17'si zam olarak yansıtıldı. Kamu şirketi olan iletim hizmet bedeli ise kayıp/kaçak indiriminden sadece yüzde 15 pay alabildi. Sonuç itibarıyla dağıtım hizmet bedeli yüzde 24.4, perakende satış hizmet bedeli yüzde 29.7, iletim hizmet bedeli yüzde 20.3, çıplak elektrik bedeli ise yüzde 0.8 oranında zamlandı” denildi.

-“TETAŞ İNDİRİMİYLE GİZLİ ZAM”-

Çıplak elektrik bedeli, düşük oranda zamlanmış gibi görünmekle birlikte burada da ikinci bir gizli zammın söz konusu olduğu savunulan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“EPDK kararıyla 2014 yılından itibaren geçerli olmak üzere kamu toptan satış şirketi TETAŞ'ın toptan satış fiyatları, kilovat saat başına 17.8 kuruştan yüzde 8.3 indirimle 16.3 kuruşa indirildi. Dağıtım şirketleri, geçen yıldan bu yana, EÜAŞ'ın da TETAŞ üzerinden satış yapmasıyla birlikte, sattıkları enerjinin yaklaşık yüzde 80'ini TETAŞ'tan almaktadırlar. Bu durumda TETAŞ'ın fiyatındaki yüzde 8'lik indirimin maliyet bazlı fiyatlandırma çerçevesinde çıplak elektrik bedeline de indirim olarak yansıması gerekirken, bu yansıtılmayarak yurttaşlardan yıllık 2 milyar TL fazladan tahsilat yapılması sağlandı. Böylece elektrik fiyatlarına zam isteyen dağıtım şirketlerine, dağıtım hizmet bedeli ve perakende satış hizmet bedeli artışlarının yanında TETAŞ indirimiyle de çıplak elektrik bedeli üzerinden ikinci bir gizli zam olanağı yaratıldı.

-“SAYAÇ OKUMAYA YÜZDE 21 ZAM”-

Bu zamların dışında tarife dışında, her okuma başına abonelerden alınan sayaç okuma bedeli de yüzde 21 arttırıldı. Sayaç okuma bedelinde yapılan artışla yazlık aboneleri gibi düzenli okuması yapılmayan aboneler hariç olmak üzere mevcut 30 milyon abone üzerinden hesaplama yapıldığında perakende satış şirketlerinin tahsil edecekleri gelir, yıllık en az 34 milyon TL arttırılmış oldu.”

(ANKA)
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.