1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. EL ÖPMEYİN, ÖPTÜRTMEYİN
EL ÖPMEYİN, ÖPTÜRTMEYİN

EL ÖPMEYİN, ÖPTÜRTMEYİN

* Salgının önlenmesi ve vaka sayılarının azalması için disiplin şart

A+A-

* 70-80 metrekare evlerde 8-10 kişilik aileler yaşıyor

* Normal sağlık hizmeti dışında ambulans dışında şoförlü araç kiralanacak

* 9 bin kişi sağlığına kavuştuğu, 18 bin kişi karantinada

* 2,5 milyon insanı polis veya jandarma ile koruyamayız

* Türkiye'deki toplam yazılan cezaların 3'te 1'i Gaziantep'te yazılıyor

*  Kurallara uyulmayan durum varsa düğün salonunu 15 gün kapatacağız

* 70 polis koronaya yakalandı

* Nüfusa oranla şehir göstergelerine baktığında vaka sayımız fazla

* Kovid-19 ile ilgili direkt iletişim hattı kuruluyor

EL ÖPMEYİN, ÖPTÜRTMEYİN

Vali Davut Gül, koronavirüs vakalarında artış yaşanan kentte, tüm vatandaşları alışkanlıklarından vazgeçmeye davet etti. Kentte 18 bin kişinin karantina altında tutulduğunu belirten Gül, yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili olarak ise "Ne kadar çok el öpersek, ne kadar çok kalabalık yemek yersek o kadar sıkıntıya gireriz" dedi. Vali Gül, korona için STK'ların mutlaka elini taşın altına koymaları gerektiğini belirtti. Bu arada Ökkeş Özekşi'de, toplu taşıma araçlarında kurallara uyulmadığını, ayrıca hastanelerde testler sonrası pozitif çıkan insanları kendi haline bırakıldığını ve bunların evlerine toplu taşıma araçlarından gönderilmemesi gerektiğini belirterek "bu arada o hastaları eve göndermeden önce ailenin ve ev ortamının kontrol edilmesinde yarar olduğunu dile getirdi. 

EVLER KÜÇÜK, AİLELER KALABALIK

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs salgınında vaka artışının en çok görüldüğü iller arasında gösterdiği Gaziantep'te, Vali Davut Gül basın toplantısı düzenledi. Salgının önlenmesi ve vaka sayılarının azalması için vatandaşın kendisini disipline etmesi gerektiğini dile getiren Vali Gül, insanları bu konuda duyarlı olmaya davet etti. Gaziantep'in şehirleşme ve eğitim ile ilgili sıkıntısı olduğunu ifade eden Vali Gül, "Bu sorunlar bugün karşımıza çıkıyor. Şehirleşme sorunuyla ilgili şunu görüyoruz; 70-80 metrekare evlerde 8-10 kişilik aileler yaşıyor. Pandeminin yayılmasında, artmasında bunun etkisi olduğunu düşünüyorum. Gaziantep için uzmanların bunu araştırması lazım" ifadelerini kullandı.

STK'LARA ÇAĞRI

Kovid-19 ile mücadelede kentteki Sivil Toplum Kuruluşları'na da büyük işler düştüğünü aktaran Gül, şu ifadeleri kullandı: "İki bin derneğimiz var. Kendi mahallerinde, alanlarında insanlara anlatmaları lazım. Herkesin beklentisi, her apartmanın başına bekçi, polis koy, çıkan herkese ceza yazsın, bunu ortadan kaldırsın. Bunun olma ihtimali yok. Bu topyekûn mücadele gerektiriyor. Kendi hayatımızda kurallara uymalıyız. Bir kişiye nazımız geçiyorsa birine söyleyeceğiz. STK, basın, hayırsever, iş adamı herkese ihtiyacımız var. Herkesin bir ucundan tutması lazım. Uzadıkça herkes kaybedecek." 

TEST YAPILACAK KİŞİ EVİNDEN ÖZEL ARAÇLA ALINIP BIRAKILACAK

Vali Davut Gül, kentte salgının önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında 444 ile başlayan yeni bir hat kurulacağını ifade etti. Koronavirüslü hastanın sağlık kuruluşuna ulaşımının ve takibinin bu sistem ile kolaylaşacağını anlatan Vali Gül, aynı zamanda şoförlü araç kiralanarak test yapılan kişilerin bu araçlarla evinden alınıp bırakılarak toplu taşıma araçlarını kullanmalarının önleneceğini vurgulayarak, "Normal sağlık hizmeti dışında ambulans dışında şoförlü araç kiralayacağız. Bu aracın yapacağı; hasta olan ya da risk taşıyan kişinin toplu taşıma aracını kullanmasını önlemek. Araç ile hasta veya riski kişi hastaneye gelecekse bu araçla alınıp, tekrar evine bırakılacak. Bu mekanizmayı oluşturacağız" diye konuştu.

18 BİN KİŞİ KARANTİNADA

Gaziantep'te pandemi sürecinde 9 bin kişinin koronavirüs tedavisi görerek sağlığına kavuştuğunu ve halen 18 bin kişinin de karantinada olduğunu dile getiren Davut Gül, "Günlük ortalama 1500 test yapıyoruz. İstenirse bu sayıyı artırabiliriz. Karantinada olan insanlarımızı da yakından takip ediyor, ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Karantina kuralını ihlal eden kişilere 3 bin 150 lira idari para cezası yazıyoruz. İkinci kez ihlalde bulunanı alıp yurda yerleştiriyor ve hakkında da suç duyurusunda bulunuyoruz. Bugüne kadar 9 bin civarında iyileşen hastamız oldu. Sayıların düşmesi lazım ve makul seviyeye gelmesi lazım" dedi.

KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT DEVAM EDECEK

Kontrollü sosyal hayatın 2 yıl sürebileceğine dair sosyal medya paylaşımı ile de gündeme gelen Vali Gül, bu sürenin uzmanların tartıştığı bir konu olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: "İnşallah bu süreç 2 ay içerisinde aşılır. 2 yıl deniliyor, belki o kadar sürmeyebilir, belki daha fazla sürebilir. Bunu neden açıkladık; vatandaşlardan 15-20 gün, bir ay sokağa çıkma yasağı beklentisi var. Vatandaş evde bir süre kalalım hastalık komple ortadan kalksın diyor. Bunu yaptıktan sonra da herkes pandemi öncesi hayatına dönsün istiyor. Bunun olmayacağını anlatmak için süreç 2 yıl sürebilir uyarısını yaptık. Bir ay evde kalsak Gaziantep'te vakayı sıfırlasak, dışarıda sıfırlanmadıkça risk devam eder. Kontrollü sosyal yaşamda üzerimize düşeni yapmazsak 10 gün içerisinde yine aynı yere geliriz. Aşı veya kalıcı çözüm bulunana kadar risk her zaman var. Aşı bulunana kadar da kontrollü yaşam devam edecek. Kendimizi disipline etmemiz ve bu sorunun dünyada ortadan kalkması lazım. Çünkü sorun sadece Gaziantep'in değil, dünyanın sorunu."

KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ TEDBİR ŞART

Türkiye'de vakaların yükseldiği dönemde Gaziantep'te vaka sayısının arttığını, ancak ülke genelinde düşüş yaşanırken kentte yükselişe geçtiğini de dile getiren Vali Gül, "Şu anda nüfus oranına, şehir göstergelerine bakınca vaka sayımız fazla. Bu konuda da vaka sayısını azaltmak adına hepimizin düşünmesi lazım. Kurallara uymadıkça dışarıda bir kişinin bizleri koruma veya kurtarma ihtimali yok. Koruyucu ve önleyici tedbir almamız gerekiyor. 2,5 milyon insanı polis veya jandarma ile koruyamayız. Hastalığı engelleyecek tedbirlerin uygulanmasında kamunun etkisi yüzde 10 olabilir. Ama bu yüzde 90 vatandaşın iradesi ile mümkün" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DEKİ CEZALARIN 3'TE 1'İ GAZİANTEP'TE

Gaziantep'te büyük oranda kurallara uyulduğunu, ancak yüzde 20 uyulmamasının 500 bin kişi anlamına geldiğini de hatırlatan Gül, "2,5 milyon nüfuslu şehirde yüzde 20 kurallara uymazsa bu 500 bin kişi demek ve büyük rakam. Türkiye'deki toplam yazılan cezaların 3'te 1'i Gaziantep'te yazılıyor. Marifetmiş gibi söylemiyoruz ve keşke hiç kimseye yazmasak diyoruz. Ama bizim de hukuken üzerimize düşeni yapmamız lazım. Daha çok yazmak istesek 10 kat daha yazabilirdik. Ama biz ceza yazmama taraftarıyız ve daha çok uyarıyoruz, buna rağmen Türkiye'deki cezaların 3'te birini biz yazdık" ifadelerini kullandı.

DÜĞÜN SALONLARININ KAMERALARI GÜNLÜK TOPLANACAK

Hayatını birleştirecek kişilere nikah yapmaları tavsiyesinde bulunan Vali Gül, birçok kişinin düğün yapmak istediğini ve bu etkinliği de 2 saat ile sınırladıklarını ifade etti. Düğünlerde kurallara uyulmasını da günlük olarak kameraları toplayıp inceleyerek denetlediklerini ifade eden Vali Gül, şöyle devam etti: "Düğünlerde kurallara uyulmazsa evlenen çiftlerin doğacak çocukları, ninelerini, dedelerini, komşularını hiç göremeyebilir. Bunun için biz insanlara nikah tavsiyesinde bulunuyoruz. Düğün yapmak isteyenler var, onları da anlıyoruz ve 2 saatte etkinliği bitirmelerini istiyoruz. Birbiri ardına kına, çeyiz ve düğün olsun davul zurnayla kalabalık etkinlik yapalım denirse yazık olur. Geçtiğimiz günlerde evlenen bir çift balayı için Kıbrıs'a gidiyor ve burada yapılan testte ikisi de pozitif çıkıyor. Buradan düğünlerin ne kadar riskli olduğunu anlayabiliriz. Vatandaşlar yıllarca düğünlere gidip takı taktıklarını ve kendi düğünlerinde takılarını toplamak istiyor. Bunları da anlıyoruz ve açık alanda düğün yapmalarını, kapalı alanda yapılan düğünlerde de kurallara uyulmasını istiyoruz. Şimdi kapalı alanlardaki düğünlerde kamera kayıtlarını her gün topluyoruz. Kurallara uyulmayan durum varsa salonu 15 gün kapatacağız. Bulaş riskini artıran durum tespit edilirse orada düğün yaptırmayacağız. Ben mecbur kalmadıkça düğünlere gitmiyorum, gidince de 5-10 dakika durup tebrik edip çıkıyorum. Bu işin ayıbı yok. Çünkü ortada hayati risk var ve gitmemek lazım. Mutlaka gidilecekse de 5 dakika durup çıkılmalı."

NE KADAR ÇOK EL ÖPERSEK, O KADAR SIKINTIYA GİRERİZ

Kentte polislerin pandemi sürecinde fedakârca çalıştığını ve şu ana kadar hastalığa 70 polisin yakalandığını içlerinde vefat edenler ile iyileşenler olduğunu kaydeden Vali Gül, bir an önce koronavirüsün gündemden çıkarılması için topyekun mücadele anlayışı ile herkesin sorumluluk alması gerektiğini ifade etti. Koronavirüsün bir an önce çözülmesi gerektiğini, aksi taktirde herkesin sıkıntı yaşayacağını anlatan Vali Gül, bayramda da insanları dikkatli olmaya davet ederek, "Bu sürecin 5-10 günlük kararlarla çözülemeyeceğini anlayalım. Herkes hayatında kendisini disipline etsin. Ne kadar çok bayramlaşırsak, ne kadar çok el öpersek, ne kadar çok kalabalık yemek yersek o kadar sıkıntıya gireriz. Fedakârlık yapmamız ve alışkanlıklarımızı terk etmemiz lazım" dedi.

OKULLARLA İLGİLİ KARAR

Gül, okulların açılması ile ilgili gelen bir soru üzerine ise bakanlığın üzerinde çalıştığı sistemin daha çok sınıf mevcutlarının azaltılarak ders saatlerinin ona göre minimize edilmesi amacını taşıdığını belirterek, okulların açılış tarihinden kısa bir süre önce kararın Bilim Kurulu tavsiyesi ile değerlendirilerek Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından verileceğini, dolayısı ile de o tarih geldiğindeki mevcut tablonun kararda etkili olacağını söyledi.   

FİLYASYON SİSTEMİ

Filyasyon sistemi hakkında da bilgi veren Gül,  pozitif çıkan kişinin temaslıların belirlenerek 14 gün boyunca evinde karantinaya alındığını, imkânı olup ihtiyacı bulunanların bu sürede telefonla sipariş verdiğini, telefonla sipariş verecek durumu olmayanların ise vefa sosyal destek ekibi tarafından alışverişlerinin yapıldığını, ihtiyaç sahipleri için ise talep edilirse hazır yemek verildiği, tercih edilmediği takdirde de gıda yardımı vb. ile destek verildiğini söyledi. Gül, ayrıca karantina altındaki kişilerin ise bizzat aranarak takip edildiğini, karantina koşullarına uyulup uyulmadığı, şüphelinin evde olup olmadığının kontrolünün ise vefa sosyal destek ekipleri tarafında bizzat yerinde görülerek yapıldığını söyledi.  Karantinaya uymayanlara ise önce para cezası verildiği, daha sonrasında ise savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu dile getirdi.

BÜTÜN HASTALAR HASTANEDE YATMIYOR

Vatandaşlarımız pozitif çıktıklarında ilgilenilmediğini düşünmesinler

Gül, salgın hastalık sürecinin aşamalarından da bahsederek şunları söyledi.  “Bütün hastalar hastanede yatmıyor. Üç aşamalı bir sistem var. Evinde izole olabilecekleri evinde izole ediyoruz. Evinde uygun şartları bulunmayanları yurtlarımızda misafir ediyoruz. Hastanede kontrol altında tutulması gerekiyorsa onları da hastanede tedavi altına alıyoruz. Bütün pozitif vakalar hastanede kalmıyor. Bu durum tüm dünyada böyle.  Vatandaşlarımız pozitif çıktıklarında ilgilenilmediğini düşünmesinler”

100. YILDA 100 OKUL

En son  gelen bir soru üzerine 100. yılda 100 hayırsever kampanyasına da değinen Gül, kampanya kapsamında 40 civarında okul için protokol imzalandığını aktararak sene sonuna okul yaptıran hayırseverlere darphaneden bastırılan madalyaların devlet büyüklerinin katılımları ile gerçekleştirilecek bir tören ile vermek istediklerinin de altını çizdi.

ÖZEKŞİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Gaziantep'i fırsat buldukça semt semt gezdiğini belirten Ökkeş Özekşi, son olarak dün suburcu, karagöz, almacı pazarı, şehreküstü, ünaldı, Düztepe, inönü caddesini dolaştığını söyleyen Özekşi, "özellikle Almacı pazarı ve Karagöz civarında eskiye göre maske takanların sayısında artış var. Bu iyi gelişme, ama diğer bölgelerde maske takanlar az. Kaldırımlar çok dar olduğu için insanlar yan yana yürümek zorunda kalıyor ve mesafe kuralları buralarda işlemiyor!dedi. Özekşi konuşmasına devamla, "Sayın Valim, hastanelere giden insanlar yapılan test sonucu pozitif çıkınca yer olmadığnıdan dolayı evlerine gönderilmek isteniyor. İşte sıkıntı burada başlıyor. Çünkü o insanlar kendi hallerine bırakılıyor, toplu taşıma araçlarına biniyor, burada hastalığı bulaştırmaması mümkün mü. Zaten dolmuşlar, otobüsler ve tramvaylar belli saatlerde tıklım tıklım oluyor. Bana göre burada yapılması gereken pozitif çıkan hastaları özel araçlarla evlerine göndermek, ikincisi ise evlerine göndermezden önce orada şartlar uygun mu kontrol ettirmek ve öylece eve gitmesini sağlamak"şeklinde konuştu. Vali Gül, Özekşi'ye hak verdi ve bu konuda titiz olunacağını söyledi. 

el-öpmeyin, öptürtmeyin4.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum