1. YAZARLAR

  2. FEVZİ KALENDEROĞLU

  3. EKONOMİK ÇIKAR ÇATIŞMALARI, BÖLGE ÜLKELERİ VE TÜRKİYE’YE ETKİLERİ
FEVZİ KALENDEROĞLU

FEVZİ KALENDEROĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

EKONOMİK ÇIKAR ÇATIŞMALARI, BÖLGE ÜLKELERİ VE TÜRKİYE’YE ETKİLERİ

A+A-

Merhaba Gaziantep27 okurları.. Bundan sonra sık sık bu köşeden sizlere her konuda görüşlerimi aktaracağım.. Birlikte olmanın keyfini birlikte sürdürelim. Eleştiri ve görüşleriniz, önerileriniz, tavsiyelerinizi yazabilirsiniz.

Amerika, Almanya, Fransa, İngiltere’nin ekonomisini ayakta tutan dünya ekonomik bölgelerİ ve bu bölgelerdeki ulusların yapısı ve Özellikle Amerika’nın çıkarları için yapmakta olduğu veya yapacaklarının, bölgemizde bize yıllardan beri yaptıkları ve yapabileceklerinin incelenmesi, tartışılması amacı ile bu yazı kaleme alınmıştır.

Ekonomik çıkarlar tüm dünya düzenini kontrol etmekte sosyal, siyasal karışıklıklar, hatta savaşlar çıkmasına neden olmaktadır, bunun da egemen ülkeler tarafından yapılmakta olduğu bir gerçektir. Tartışmaya katılacak kimselerin gerçek belge ve verilerle dayanarak mantık çerçevesinde katkıda bulunmaları bu tartışmayı amacına ulaştıracaktır. Amaç Türkiye’nin sorunlarına mümkün olduğu kadar yukarıdan, tepeden bakarak anlaşılmasını sağlamak ve çözüm arayışlarına katkıda bulunmaktır.

 

TEMEL MESELE PETROL

 

Başta ABD’nin devamında Almanya, Fransa, İngiltere’nin dünya ekonomisini kontrolünde tutma ve bunlardan maksimum çıkar elde etme olgusu bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda Türkiye ve komşuları İran, Irak, Suriye, İsrail, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap emirlikleri, Yani Orta Doğu ülkelerinin ekonomik yapıları ve bunlardan en yüksek faydaları (çıkarları) elde etmek için yukarda adı geçen sömürgeci ülkelerin yapmakta oldukları ve vazgeçmeyeceklerinin araştırılması şarttır. Bu araştırmalarda da en önemli etkenin Enerji ( Petrol ) olduğu tartışılmazdır, öyleyse konuya Petrol’ü temel alarak başlamak doğru olacaktır.

Bilindiği üzere birçok şeyle beraber özellikle Sanayi üretimi için Enerji özellikle petrol hem enerji, hem de türevleri ile en önemli sanayi girdisi ve ihtiyaçtır.  Dünyadaki en büyük sanayileşmiş ülkelerden biri de tartışmasız ABD’dir. Aşağıdaki istatistiklerden de anlaşılacağı gibi ortalama günlük 2014 yılı sonu verilerine göre ABD’nin günlük 700–750 Bin varil ham petrol açığı dünya ülkelerinden temin edilmektedir. Bu ülkelerin çoğu ise bölgemiz ülkeleridir. Yine istatistiklerden anlaşılacağı üzere Orta doğu ülkeleri günlük 2.855.000 varil ham petrol üretirken bunun yalnız 845.000 varilini tüketmektedirler, bu tüketim içersinde sanayi kullanımı yok denecek kadar azdır, işte bu 2.000.000 varil petrolün büyük kısmının Alıcısı/kullanıcısı ABD dir. Yalnız ABD değil, Avrupa, özellikle Almanya, Fransa, İngiltere de büyük petrol alıcısı devletlerdir ve sanayilerinin ihtiyacı için petrol olmazsa olamazlarıdır.

Devam edecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar