Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

DURMA MÜDÜRÜM

A+A-

Atandığından beri henüz başbaşa görüşme imkanımız olmadı.. Biraz da fırsat diyelim.. Hatta Balıkesir’den selam bile getirdik ama iletme ortamı bulamadık.. Kısmet olursa bir gün tanışır hasbıhal ederiz.. Bahsettiğim kişi Gaziantep’e atanan emniyet Müdürü Sayın Cengiz Zeybek.. Dikkatle izliyorum icraatlarını.. Yanına gidenlerin hemen yaptıkları fotoğraf paylaşımlarını da tabii.. Onlar önemli değil, çünkü Valilerle, Bakan ve Milletvekilleriyle, Belediye Başkanlarıyla, Emniyet müdürleriyle fotoğraf çektirip bunları hemen sosyal medyada paylaşanların büyük kısmının niyetlerini çok iyi bilirim..  Benim dikkat alanım yetkili makamların icraatlarına ve faaliyetlerine çevrilidir.. Hele söz konusu emniyet ise, yapan ve yapılanlara bakarım..

 HERKES DERİN BİR NEFES ALDI

Doğrusu Emniyet Müdürü Sayın Cengiz Zeybek'in Gaziantep'e  geldiğinden itibaren sosyal medyada ‘Emniyet- Basın’ iletişimde haber bilgilendirmesinin hız kazanması dikkatimi çekiyordu.. Her ne kadar cinayet ve yaralamalardan ötürü asayişe yönelik olaylarla fazla paylaşım yapılmasa da, operasyon ve bazı bilgilendirmede hareket kazanılması, Sayın Zeybek’in farkını farkettirmesini sağladı.. Son olay ve uyuşturucu operasyonu ise beni çok heyecanlandırdı.. Gaziantep’in adını lekeleyecek hale gelen bu uyuşturucu işinde, gencecik çocuklarımızın mum gibi eriyişlerini görüp kahrolmak üzereyken, inanılmaz bir kararlılıkla kilit bölgelere operasyon yapılması, hepimize derin bir ‘Ohhh’ çektirdi.. Umutlandırdı aileleri, heyecanlandırdı bizleri.. ‘Vay be, bunları da görürmüydük’ dedirtti hepimize..

ekran-resmi-2019-11-10-16.03.05.png

ANNELER, BABALAR, AİLELER NELER ÇEKİYOR NELER

Tabii bu heyecanı yaşarken ‘inşallah sadece bununla kalınmaz’ dedik uyuşturucuya teslim olmamaya çalışan kent sakinleri ve perişan aileler olarak.. Kilit nokta Hacıbaba, Karşıyaka Hasırcıoğlu mahallesi, Mithatpaşa ve aş evinin olduğu bölgeler.. Burada analar babalar perişan.. Gencecik çocuklar uyuşturucunun batağına çekilmiş çıkmak istese de çıkamıyor.. Anasını babasını, amcasını, kardeşlerini, dedelerini tehdit eder hale gelmişler uyuşturucu alabilmek için.. Zincirin halkası gibi çoğaltılmış uyuşturucuya alıştırılmış çocuklar.. Para bulamazlarsa evdeki eşyaları gizlice alıp satıyorlar, hırsızlık yapıyorlar, adam tehdit edip para istiyorlar.. Bu satırların yazarı yıllardır dile getirir bu sorunları.. Ne var ki göstermelik işler yapılır, bizlerde üzüntüyle izleriz bunları.. Aileleri dinleriz, adli olarak yapılanları gözleriz, sonra da bu işin çözülmeyeceğini düşünür bir kenara çekiliriz.. Bu konuda Sayın Cengiz Zeybek fırsat bulursa vereceğim 3 linkte değişik tarihlerde dile getirdiğim yazıları gözden geçirmesini isterim.. Ateş Buz’u ve özellikle bir babanın gönderdiği mektubu.. Aslında bu yazıları okuyunca zaten Gaziantep'in 3 sene öncesinden daha da içinden çıkılmaz hale dönüşünü de görecektir mutlaka.. İşte Linkler:

 https://www.gaziantep27.net/ates-buzu-bilirmisiniz-459770yy.htm

09 Ocak 2017

https://www.gaziantep27.net/uyusturucu-hirsizlik-ve-gasp-niye-artiyor-459785yy.htm

15 Ocak 2017

https://www.gaziantep27.net/bu-gidisle-oglum-bizi-oldurecek-459897yy.htm

05 Mart 2017

 ŞEHİR OLARAK HEPİMİZE AYRI GÖREVLER DÜŞÜYOR

Elbette uyuşturucu işi Dünyanın her tarafından var, kökünü kurutmak imkansız.. Ama Gaziantep’teki kadar aleniyet kazanan ve vatandaşların emniyete güvenini sarsacak duruma gelinmesi gerçekten canımızı acıtıyordu. Hele AMATEM diye güya tedavi yapılan yerde neler olduğuna dair anlatılanları duyunca, insanların orada daha fazla uyuşturucu batağına saplandığı iddiaları bizleri hayal kırıklığına uğratıyordu.. Uzatmaya gerek yok, sorun bilinen ve tahmin edilenden daha derin.. Zaten Sayın Müdürün de bunu farketmesi sonucu böylesine büyük operasyona girişmesi ondandır.. Tabii bu iş tek başına emniyet müdürüyle olmaz.. Bu sorun çok büyüktür.. Bir kere gençler işsizdir.. Varoş denilen bölgelerde yerleşik düzen vardır. Evler iç içedir.. Buralarda yaşayanlar özellikle gençleri uyuşturucu batağından çıkarmak hemen hemen imkansızdır.. Bugün Karşıyaka da ve Hacıbaba’da iseler, yarın başka bölgelere gider bunlar.. 

ADLİYE BOYUTUNA MUTLAKA ÇÖZÜM BULUNMALI

Bir de  ailelerle bizzat görüşmelerini tavsiye ederiz. Çocuğunun tedavi edilmesi için başvurduğunda neler yaşadıklarını öğrensin Sayın Müdürümüz.. Amatem'i dinlesin onların ağzından.. İşin emniyet ve Adliye boyutu ve sonrasında yaşatılan ötelemeler yüzünden, çözüme yönelik yolların tıkanmasını ve bu gelişmeden sonra ailelerin nasıl yılgınlığa düşürüldüğüne şahit olsun.. Yeterki dinlesin müdürümüz.

Bu işin Adliye ayağı çok önemli çünkü.. Aileler bağrına taş basarak çocuklarını polise ihbar ediyor, ama sonrasında yaşananlar hüsranla sonuçlanıyor.. Serbest bırakılan çocuk “beni şikayet etmişsiniz”diyerek tehdit edip, ana babaya dayak atıyor.. Amatem olayı çok ciddi. Burası için tek çözüm giriş çıkışı yasaklamaktır.. Cezaevlerinde olduğu gibi bir sistem geliştirmelidir.. Ki uyuşturucu tedavi merkezlerinde bu yöntem uygulanır ve oralarda görev yapanlar sıkı takibe alınır.. 

SON SÖZÜMÜZ

Konu o kadar uzun ki, yazmakla bitmez Sayın Müdürüm.. Tek söyleyeceğim şey; DURMAYIN olacaktır.. Bu şehirde yarattığınız heyecanı, anne babalara ve ailelere verdiğiniz umudu lütfen söndürmeyin.. Hatta mahalle muhtarlarıyla birebir başbaşa görüşün, önerilerini dinleyin. İnanın çok şeyler kazanacak, bu şehre çok şey kazandıracaksınız.. Lütfen ileride bana, "Emniyet Müdürümüzün uyuşturucu mücadelesi, o büyük operasyonla kaldı, Gaziantep ESKİ HAMAM, ESKİ TAS"diye yazdırmayın Sayın Cengiz Zeybek..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum