1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Döner sermaye eylemi
Döner sermaye eylemi

Döner sermaye eylemi

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi; eriyip giden ve sıfırlanan döner sermayeleri protesto etmek için Şehitkamil Devlet Hastanesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptı.

A+A-

 Şube Başkanı Kemal Kazak, “Gelinen süreçte ödenen döner sermayeler kuru ekmek parası etmez olmuş ve cefakâr sağlık çalışanları sadece alkışlarla yetinmek zorunda bırakılmıştır” dedi.

SAĞLIKÇILARIN YAŞAM STARDARDI DÜŞTÜ

Özellikle Gaziantep’te vaka sayısının yükseldiği ve Türkiye ortalamasının çok üzerinde seyrettiğini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığını belirten Kemal Kazak, “Tablo böyle vahim iken, her türlü risk altında hizmet sunan sağlık emekçileri, şehrimizdeki pek çok hastanede sıfıra yakın ek ödemeye mahkûm edilmiş ve gelir kaybına uğratılmıştır. Bunun yanı sıra;Toplu sözleşmede yeteri kadar zam alamayan, senede en az iki kez vergi dilimine takılan, maaşları sürekli düşen, enflasyon karşısında ezilen ve pandemi nedeniyle; kişisel hijyen harcamaları büyük oranda artan sağlık emekçilerinin aile bütçesi küçülmüş ve yaşam standardı düşmüştür” diye konuştu.

HOLLANDA VE FRANSA ÖRNEĞİ

‘Sağlık çalışanları gerçek anlamda ödüllendirilmek isteniyor ise; Hollanda ve Fransa’da yapılan iyileştirilme ülkemizdeki sağlık çalışanlarına da yapılmalı’ diyen Kazak şunları söyledi:“Pandemi sürecinde, sağlık çalışanları için, birkaç kez alkışlara ve methiyelere tanıklık ettik. Ancak mesele sorunların çözümüne kavuşmasına ve taleplerimizin karşılanmasına gelince “sağır sultanın” duyduğunu, duymadım ve görmedim diyenleri artık dinlemekten yorulduk. Yüzlerce sağlık çalışanının yataklara, onlarcasının kara toprağa düştüğü bu süreçte bile, sağlık çalışanlarının dağ kadar birikmiş sorunları çözüme kavuşturulamıyor ise; Türk Sağlık-Sen sendikası gözüyle Sağlık Bakanlığını değerlendirdiğimizde, Sayın Bakanın personelini koruyamadığı ve sınıfta kaldığı malumun ilanıdır. Sayın Bakan; şayet tarihte iz bırakmak ve unutulmazlar kervanına katılmak istiyor iseniz, başta döner sermaye olmak üzere, sorunlarımızı çözüme kavuşturmalı, sağlık çalışanlarını kucaklamalı ve yaralarımıza merhem olmalısınız.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.