1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Doğru Mesleği Seçmenin 4 Yolu
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğru Mesleği Seçmenin 4 Yolu

A+A-

Hayatta öyle seçimler yapmak zorunda kalırız ki yaptığımız seçimler hayatımızın geri kalanını değiştirecek, yeni bir düzleme sokacak, o düzlem içerisinde kendimizi yer edinebilmeyi sağlayacak ya da o düzlem içerisinde kendimizi dışarıda bulacağımız yeni bir hayat mücadelesi için yeniden mücadeleye başlayacağımızdır.

Meslek seçimi yukarıda bahsettiğim gibi ya mutlu bir hayat sürmemizi sağlayacak, kaliteli bir hayat sağlayacak ya da tam tersi hayattan beklentilerimizi karşılayamayacak bir hayatın başlangıcı olacak.

Doğru meslek seçimi insan hayatında vereceği en önemli karar olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde başlayacak üniversite tercihleri işte bu noktada devreye giriyor. Bilinçli ve akıllı tercihler yapan kazanacaktır.

Peki, meslek seçmek için hangi kriterlere bakılmalı?

Hayalinizdeki mesleği seçin.

Eminim birçok adayın hayalinde bir meslek vardır. Hayalindeki mesleği yapanların mutlu oldukları, hatta hayat standartlarının yüksek olduğu bir gerçektir.

Akademik başarınıza uygun mesleği seçin.

Okul hayatınızda en başarılı derslere uygun meslekleri düşünün. Sayısal derslerde başarılı olan öğrencilerin daha çok sayısal ağırlıklı meslek seçmesi, örneğin mühendislik, muhasebe, maliye, iktisat gibi meslek gruplarında başarılı ve uyumlu bir mesleki hayatı beraberinde getirir.

İlgi ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurun.

Belki de en önemli kriter seçilecek bir mesleğin kişinin ilgi ve yeteneklerine uygun olmasıdır. Örneğin el becerisi olan birinin, estetik duygularının ön planda olan bir zanaatkârın yapmış olduğu her işin başarılı olması kaçınılmazdır. Dolayısıyla becerileri mesleğe dönüştürmek meslek seçiminin en önemli unsurunu oluşturduğu söyleyebiliriz.  

İletişim becerilerinizi ele alın.

Her mesleği icra ederken en önemli unsurlardan biri de iletişimdir. Başarılı insanların en büyük özellikleri de güçlü iletişim berecilerinin olmasıdır. İletişim bir meslek için vazgeçilmez bir özelliktir. Her mesleğin çeşitli insan topluluklarıyla temas halinde olduğunu düşünürsek iletişim becerilerinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. O halde güçlü bir iletişim becerilerine sahip bir kişinin seçeceği meslek de iletişimi merkeze alan, iş sahasına sahip bir mesleği tercih etmesidir. 

Bu dört yolu bir bütün halinde düşünerek meslek seçimine odaklanmanın daha sağlıklı bir yöntem olduğu gerçeğiyle yola çıkmanın en sağlıklı meslek ile karşılaştığını önemsemekte fayda vardır. Unutulmamalıdır ki en büyük hazinelerimizden biri mesleğimizdir. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar