1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğan, Güzelbey'i
    mahkemeye veriyor
Doğan, Güzelbey'i<br>mahkemeye veriyor

Doğan, Güzelbey'i
mahkemeye veriyor

Büyükşehir eski Belediye Başkanı Celal Doğan, yeni Belediye Başkanı Asım Güzelbey'i mahkemeye vereceğini söyledi. Kendisi hakkında ulusal bir televizyonda...

A+A-

Büyükşehir eski Belediye Başkanı Celal Doğan, yeni Belediye Başkanı Asım Güzelbey'i mahkemeye vereceğini söyledi. Kendisi hakkında ulusal bir televizyonda bazı iddialarda bulunan ve su projesiyle ilgili olarak, 110-120 milyon dolara verilen ihaleyi 55 milyon dolara verilebileceği lafını ortaya atan Asım Güzelbey'i ağır şekilde eleştiren Celal Doğan "bir ihbarcının iddiaları ciddiye alınıyor. Benim dönemimde 35 kere müfettiş geldi, herşeyi didik didik etti, ancak suç unsuru hiçbirşey bulunmadı. Ama devlet işlerini bilmeyen birisi çıkmış aleyhimde konuşuyor. Ben hesabını Antep halkının vicdanına vermiş birisiyim.İddiası olanlar benimle yüzleşsinler. Bir kuruşun hesabını sormayanları onursuz sayıyorum"dedi.


Celal Doğan bu arada CHP il başkanı Nöfek Küllük'ü de ağır şekilde eleştirirken, Yaşar Ağyüz'ün birinci sıraya gelmesini kendisine borçlu olduğunu ama onun yanlış yaptığını ileri sürdü. Gaziantepspor ile ilgili olarak kenti duyarlı olmaya çağıran Celal Doğan, mevcut yönetimin bu kaynaklarla görevi sürdürmesinin imkansız olduğunu iddia etti. Öte yandan seçimlerde hala kararsız olduğunu söyleyen Doğan, seçime bir hafta kala kararını açıklayacağını belirtirken, Gaziantep'te büyükşehir belediye başkanına rağmen AKP'nin önde olduğunu ileri sürdü.

Değerli Basın mensupları:


15 yıldır Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimi yürüttüm. Siyasi gelişmeleri paylaşmak için buraya geldim. Ben 3.5 yıl önce Belediye başkanlığı kaybettikten sonra yerel yönetimlerle ilgili hiç bir şey söylememeye gayret gösterdim. En ufak küçük düşürücü açıklamalarda bulunmadım. Şimdi ki Belediye başkanımız hangi ortamda olursa olsun Celal Doğan ismini lanse ediyor. Ben belediye başkanlığı görevimi devrettiğimde kalabalık şekilde geldikleri belediyede gerek belediye başkanına, gerekse il başkanına, 15 yıl boyunca bulunduğum her saniyenin, her kuruşunun hesabının bana sorulmasını istedim. Hiç bir bir şekilde benim personelimle ilgili memurum ile ilgili itham ve iddiada bulunmayı doğru bulmuyorum.

TÜM İDDİALARIN MUHATABI BENİM

En ufak iddia söz konusu ise bunun muhattabı benim ve 1 kuruşunun hesabını vermeye hazırım.

Benim olmadığım yerde her hangi bir iddia'da bulunmayı doğru bulmuyorum. Arkadaşlara şunu söyledim bir kuruştan milyar dolarlara kadar en ufak iddia söz konusu olduğunda bunun muhattabı benim ve bana soracaksınız dedim.

Kaldıki Gaziantep Belediye Başkanı siyasi geçmişi olmayan bir arkadaşımız, siyasi hayatını tamamen borçlu olduğunu Abdülkadir Aksu'nun aile doktoru olduğunu biliyoruz. Buraya getirilmesindeki en büyük etken o arkadaşımız olmuştur.

35 MÜFETTİŞ GELDİ HAKKIMDA HİÇBİRŞEY ÇIKMADI

Benim görevde bulunduğum müddetçe 35 tane müfettiş geldi gitti dolaylı yollarla herşeyi didik didik ettiler. Sadece bir dönem için söylüyorum. Hakkımda hiç bir şey çıkmadı çıkaramadılar. Ama ne oldu benim olmadığım ortamlarda ortaya iddia atıp duruyorlar.

GAZİANTEP'İ AVRUPANIN VİZYONUNDAN DÜŞÜRMEDİK

Biz hiç bir zaman Belediye olarak Gaziantep'i küçük düşürmedik, yaptığımız projerle örnek belediye olduk. Biz Gaziantep'i bırakın ülkenin, avrupanın vizyonundan düşürmedik. Bugün iddiayla söylüyorum Gaziantep belediye denince isterseniz, Sivas'a gidin, isterseniz Elazığ'a gidin, isterseniz Muğla'ya gidin söyleyecekleri laf şudur. "Sizin Celal Doğa'ınız vardı. Haa Belediye mi, Gaziantep her şeyi aşmış, zaten Güney'in Paris'i olmuş diyorlar.

Biz Gaziantep'i buralara kolay getirmedik, devraldığımız Gaziantep'i çok eski arkadaşlarımız iyi bilir, bir kasabadan, modern bir şehir yaptık. Bir çok örnek vereyim bir çok belediye başkanımız gelmiştir Gaziantep'den proje çalışmalarımız ile ilgili projeler almıştır.

KENTLER SUSUZLUK ÇEKİYOR AMA BİZ BUNU YAŞAMIYORUZ

ANKARA BELEDİYE BORCUNU SIFIRA İNDİRDİ

Gaziantep'in 40 yıllık su sorunu çözdük. Şimdi Türkiye'de birçok il susuzluk çekerken, Ankara ve İstanbul'da kalan su için günler sayılırken, Gaziantep'te böyle bir sorun yoktur. Bunda Celal Doğan imzası vardır. Belediyenin borcu var ve olacaktır elbette. Ancak ben hiçbir zaman iktidar partisine mensup olmadım. Bunlara rağmen Gazinatep'i ilgilendiren sorunları çözmesini bildim. Türkiye'de nüfusu 100 bini geçen illerde su devletin işidir. devlet 27 yılda Kartalkaya barajından su getirebildi. Ben ise 14 ayda bu sorunu çözdüm. İktidarda olan bir belediye başkanı bu belediyeyi borçtan kurtarır. Bakın Ankara'ya, borcu sıfıra çıkardı. Gaziantep Türkiye'de yeraltı suyu olmayan tek il konumunda. Etrafı suyla çevrili bir kent ama suyunu çevreden getirmek zorunda kalıyor. Bunun için de elektrik bedelini il sınırına kadar devletin ödemesi gerekli.

SAYIN GÜZELBEY'İN 3. ZARFI AÇMASININ ZAMANI GELMİŞTİR

Yine belediye ile ilgili bir konu mahkemeye vereceğim söz konusu. 100 küsür milyon daha doğrusu 110-120 milyon dolara verilen ihaleyi 55 milyon dolara verilebileceği lafı ortaya atıldı. Bu ihale bittikten sonra bir başka firma bir ihbarcılık yapmıştır. Efendim bize vermediler bize verselerdi biz size yapardık. İhaleye giren bir fırma değil, fiyat veren bir firma değil, müfettişler geldiğinde siz bunu bu şekil fiyata yaptırmanız gerekir diye bir muhbir gibi bir firma tarafına vermek şikayet demek değildir. Orada böyle bir şey söz konusu değildir, ihaleye giren bir firma değildir. bu konuda da arkadaşlarıma söyledim ve avukatlarıma talimat verdim. Bu konuyu inceliyorlar, bunu mahkeme yoluyla çözeceğiz.

Bunu daha önceki toplantıda da söylemiştim. Eğer gerçekten başarılıysanız 3 zarf an meselesi vardır .Galiba sayın Güzelbey'in 3. zarfı açma zamanı gelmiştir. Bu zarfı açınca görecektir.

NÖFEK KÜLLÜK'Ü DELEGE BİLE YAPMAM

Ben eski Cumhuriyet Halk Partiliyim. Cumhuriyet Halk partisinin tabanına çok saygı duyuyorum. Onların bende çok emekleri var, benimde onlarda çok hakkım var. O haklarının karşılığını, o emeklerinin karşılığını hiç bir zaman küçük düşürmedim. 15 yıl boyunca bu kentin belediye başkanı olarak bana oy veren hem Gaziantep'lileri, hem mensup olduğum partililerimi alnı açık gezdirdim. onları çok iyi temsil ettim, verdikleri oyun heba olmadığını gösterdim. Ama nedense Cumhuriyet Halk partisinin il başkanı Nöfer Küllük, benim olmadığım bir ortamda, siyasi alakam söz konusu olmadığı halde "Bizim Celal Doğa'a ihtiyacımız yok, biz onun dersini 2004 seçimlerinde verdik" gibi açıklamalarını duyuyorum. Benim olduğum yerde bu adamların delege olma şansları yoktu. Delege olma şansı olmayan bu arkadaşlar bugün partinin il başkanlığını yapıyor.

YAŞAR AĞYÜZ BİRİNCİ SIRAYA GELİŞİNİ

CELAL DOĞAN ABİSİNE BORÇLU

Yaşar Ağyüz ise ben bu arkadaşı aldım belediye başkanı yaptım. şimdi Cumhuriyet Halk partisinde 1. sıra milletvekili noktasına gelmişse bunu herkes bilsin ki, Celal Doğan abisine borçludur siyasi hayatının büyük bir bölümünü. Ama bazı arkadaşlarım 2004 seçimlerinde kapı kapı dolaşarak Celal Doğa'a oy vermeyin diyecek duruma gelmiştir.

KARARSIZIM BİR HAFTA KALA AÇIKLAYACAĞIM

Gaziantep'de kendi ailem, kendi çocuklarım dahil hiç bir siyasi parti konusunda bir karar vermedik telkinde bulunmadık. Daha seçime zaman var, şartların ne getireceğini bilmiyoruz oy verme konusunda. Seçime bir hafta 10 gün kalasıya sizlere gerekli açıklamalarda bulunacağım. Günü geldiğinde gerekirse seçim için çalışmaktan emeği geri koymam ama şu an için bir telkinde bulunmayı doğru bulmuyorum.

BU KRİZ DEVAM EDERSE TÜRKİYE SAVAŞ

ORTAMIYLA KARŞI KARŞIYA KALIR

Türkiye çok zor günler geçiriyor, zor günlerini sadece ekonomi ve Gaziantep değil Türkiye genelinde Türkiye'nin içinde bulunduğu önceki yılın ucu açık kriz söz konusudur.

Bu kriz böyle devam ederse Türkiye bir savaş ortamıyla karşı karşıyadır. Şu bir gerçek ki öldürmenin çözüm olmadığını bilmemiz gerekiyor. Bunun siyasi yollarla halletmemiz gerekiyor. Artık bu iş kendi milli meselemiz olmuştur. Eğer daha önce şapkamızı önümüze koyup düşündeysik bu meseleler çok muhim noklara gelmeden bitirilirdi. Türkiye'nin karşısında sadece Irak değil Amerika'nın da olduğunu unutmayalım.

12 EYLÜL ANAYASASI FAŞİST ANAYASADIR

Türkiye milli değerlerine sahip çıkmak zorunda Cumhuriyet mitingleri ve cumhurbaşkanlığı seçimi çok farklı mesajlar getiriyor. Bu mitinglerin hedefi, sadece laiklik ve Cumhuriyet olmamalıdır. Bunların yanına demokrasinin eklenmesi şarttır. Demokrasi olmayan bir kitlede dayanışmayı görmemiz mümkün değildir. 12 Eylül Anayasası bir faşist anayasasıdır. Bir darbe anayasasıdır. Türkiye'nin demokrasisine dar bir gömlektir. Kenan Evren anlayışına göre dizayn edilmiş bir anayasadır. Türkiye'nin ilk olarak sivil anayasaya kavuşması gerekmektedir. Türkiye demokrasisi, kendi sivil anayasasını yapmadan asla demokrasiye varma olgunluğunu sağlayamaz

GAZİANTEP CAZİBE MERKEZİYDİ,

ŞİMDİ TERKEDİLMİŞ BİR ŞEHİR OLDU

Gaziantep üzerinde siyasi manzara baktığınızda, Antep'in ekonomide çok sıkıntılar çektiğini görüyoruz. Teşvik dışında kalan Gaziantep cazibe merkezi iken bugün terkedilmiş bir şehir oldu. Yani Gaziantep her alanda süperdi, sporda öyleydi, ekonomide öyleydi sanayide öyleydi ama şimdi her şey tersine dönmüş. Çeşitli illere teşvik verilmesi özellikle çevre illere teşvik sağlanması adeta Gaziantep'i boğma noktasına getirmiştir. Bunun tedavisi için gayret sarf edilmesi gerekiyor.

AK PARTİNİN EN BÜYÜK DEZAVANTAJI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

Ancak AK Partinin bütün dezevantajara rağmen yine önde olduğunu görüyorum. AK partinin seçimde en büyük dezevantajı Büyükşehir Belediye başkanı'dır. Bu dezevanlatajlara rağmen AK parti önde görünüyor, benim kimseyi öne çıkarma gibi bir eylemim yok. Bunun yanında CHP iyi görünüyor, bunun yanında MHP biraz iyi görünüyor. Seçime kısa zaman kala her şey netleşir diye düşünüyorum. Eğer Anavatan ile Demokrat parti birleşmeyi sağlayabilmiş olsalardı şimdi Gaziantep'de iddialı parti olabilirlerdi.

İTHAL ADAYLARI YANLIŞ DEĞERLENDİRMEYİN

Biz şimdi hala ithal adaylardan bahsediyoruz, siyasetin ithal adayı olmaz. Lüzumlu adayı olur, bu şehire gerçekten hakim olan bu şehirin sorunlarını bilen aday olur. Burada kentin siyasi yapacak adamı varsa, ithal aday değil bu partinin içinden güçlü isimleri aday gösterebilirsiniz. Gaziantep'de çok iyi yetişmiş, mükemmel insanların siyaset yapmadığını görüyoruz. Dışardan ithal adaya bakmak doğru değil diye düşünüyorum.

HESABIMI ANTEP HALKINA VERİRİM

Arkadaşlar kısaca toparlamak istersek bu toplantıyı yapmamın amacı şuydu Gaziantep'de bulunduğum görevin hesabını Antep halkına veririm. Antep halkının bana konuda göstermiş olduğu ilgiden ve alakadan dolayı 15 yıllık belediye başkanlığı yaptım. Ben bulunmadığım ortamda belediye ile ilgili bir takım iddialarda bulunmayı etik bulmuyorum, ahlaklı bulmuyorum, insani bulmuyorum. Bu konuda iddiası olan varsa beni istedikleri her televizyonda, istedikleri her ortama çağırsınlar yüzleşmeye hazırım hodri meydan. Söyleyecekleri bir laf varsa kamuoyu ile birlikte paylaşalım. Tek kuruşun hesabını sormayanı onursuz sayıyorum arkadaşlar. Bu devletin bir tek kuruşunun hesabını sormayanı onursuz sayıyorum. Ama onursuzluğu yapmayıpda benim bulunmadığım ortamlarda cevap verme şansım olmadığı ortamlarda hakkımda iddia ortaya atanları edepsiz buluyorum bunlar doğru şeyler değildir. Benim bulunduğum her ortama gelsinler hesaplaşalım ama bulunmağım ortamlarda iddia ortaya atmayı ahlaklı bulmuyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.