1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dış pazardaki başarı rekabet gücünü yükseltiyor
Dış pazardaki başarı rekabet gücünü yükseltiyor

Dış pazardaki başarı rekabet gücünü yükseltiyor

Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, illerinden yapılan sanayi ürünü ihracatının artış gösterdiğini söyledi. "Gaziantep'in dış pazarlardaki başarısı...

A+A-

Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, illerinden yapılan sanayi ürünü ihracatının artış gösterdiğini söyledi. "Gaziantep'in dış pazarlardaki başarısı da şehrin rekabet gücünü yükseltiyor" diyen Koçer, "Uluslararası alanda rekabet gücümüzün ve ihracatımızın daha da artması için omzumuzdaki yüklerden kurtulmamız gerek" şeklinde konuştu.

RAKAMLARI DEĞERLENDİRDİ

Koçer, 2007 yılı ocak-mayıs döneminde Gaziantep'ten yapılan toplam ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 oranında artarak 1 milyar 13 milyon 612 bin dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Açıklanan mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Koçer, özellikle sanayi ürünleri ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 oranında artış göstererek 933 milyon 357 bin dolar olarak gerçekleştiğini ve toplam ihracatın yüzde 92'sinin sanayi ürünü ihracatı olduğunu belirtti.

TEKSTİL LOKOMOTİF ÜRÜN

Koçer, mayıs ayı ihracatında tekstil ürünleri ihracatının en fazla artış gösteren sektör olduğunu kaydederek şunları söyledi: "İlimizin lokomotif sektörü olan tekstil ürünlerinin 5 aylık ihracat içerisindeki payı 566 milyon 419 bin dolar ile yüzde 56 olarak gerçekleşmiş ve tekstil ürünlerinin geçen yıla göre artış oranı da yüzde 26 olmuştur. Makine halısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31.6'lık bir artışla 207.6 milyon dolar olurken, onu yüzde 17.3'lük bir artışla kimyevi maddeler ihracatı izlemiş ve 92.9 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Akrilik iplik ve poliproplen iplik ihracatı da yüzde 18.8 artarak 91 milyon dolar olmuştur. Yılın ilk 5 ayında toplam kumaş ihracatımız ise yüzde 23.7'lik artış oranı ile 60.6 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir."

İHRACATÇI BİR KENT

Koçer, Gaziantep'in sanayi ürünü ihracatçısı bir kent olduğunu ifade ederek, "Yapılan toplam ihracatın yüzde 92'sinin sanayi ürünü ihracatı olması ve bu oranın sürekli olarak artış göstermesi memnuniyet verici. Ancak uluslararası alanda rekabet gücümüzün ve ihracatımızın daha da artması için omzumuzdaki yüklerden bir an önce kurtulmamız gerekiyor çünkü ihracat hiç kolay yapılmıyor artık. Bu kur politikası ile dış pazarlarda rekabeti sürdürmek giderek güçleşiyor. İhracatımızın artış nedeni ise çok karlı olduğundan değil, pazarlama açısındandır. Artık iç pazardaki tıkanıklığı birçok üreticimiz dış pazarlarla aşmaktadır. Gaziantep'in dış pazarlardaki başarısı da şehrin rekabet gücünü yükseltiyor" diye konuştu. Koçer ayrıca yeni kurulacak hükümetin özellikle imalatçı ve ihracatçının korunmasına yönelik tedbirler almasının şart olduğunu ve Türkiye'nin yeni bir ihracat, kur ve dış ticaret politikasına ihtiyacı olduğunu savundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.