1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet okullarının yükü hafifletilmeli
Devlet okullarının yükü hafifletilmeli

Devlet okullarının yükü hafifletilmeli

Genç İşadamları Derneği Başkanı Yaşar Erturhan, özel okulların daha fazla teşvik edilerek rekabetin hakim kılınması ve bu yolla devlet okullarının...

A+A-

Genç İşadamları Derneği Başkanı Yaşar Erturhan, özel okulların daha fazla teşvik edilerek rekabetin hakim kılınması ve bu yolla devlet okullarının yükünün hafifletilmesi gerektiğini belirtti. Erturhan, yaptığı açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği yolda ve gösterdiği amaçlar doğrultusunda gelişen ve büyüyen genç Türkiye Cumhuriyeti'nin teminatının çocuklar ve gençler olduğunu belirtti.

Nüfusunun yüzde 7'si 18 yaşın altında olan Türkiye'nin, küreselleşen dünyada en büyük fırsatının beşeri kaynakları olduğunu ifade eden Erturhan, "Beşeri kaynaklarımızın ve genç nüfusumuzun bir fırsata dönüştürülmesi ise çocuklarımıza ve gençlerimize doğru, kaliteli, çağdaş eğitim vermekle mümkündür. Ancak, son 20 yılda artan nüfusumuza ve genç nüfusumuza yönelik çağdaş ve siyasi iktidarlara göre değişmeyen ulusal bir eğitim stratejisi maalesef oluşturulamamıştır. Eğitim sistemindeki dağınık yapı Türk eğitim sistemini tehdit eder durumdadır" dedi.

BİLİŞİM ÇAĞINA UYGUN POLİTİKALAR ÜRETİLMELİ

Yaşar Erturhan, siyasi iktidarlara göre değişmeyen, küreselleşen dünyaya, bilgi toplumuna ve bilişim çağına daha uygun ulusal eğitim politikalarının belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Özel okulların daha fazla teşvik edilerek rekabetin hakim kılınması ve bu yolla devlet okullarının yükünün hafifletilmesi, böylece devlet okullarının ve özel okullar arasındaki eğitim kalitesi farkının düşürülmesi gerektiğini savunan Yaşar Erturhan, ''Bu aynı zamanda eğitimde fırsat eşitliği olgusunun da temeli olmaktadır'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.